Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

CO2 a mastná hladina

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

mikkal - 20/09/2012

Zdravím Vás,
rád bych se zeptal, zda máte s tímto jevem podobnou zkušenost. Založil jsem akva (Beskydské údolí).
Dopokavaď jsem nepoužíval CO2 byla hladina bez "mastnoty". S používáním CO2 je hladina mastná, měním obden 1/2 pro prevenci proti čpavku + v obou filtrech jsou 2 koše zeolitu pro jeho odbourávání. Máte s tímto jevem obdobnou zkušenost?


honzek - 20/09/2012

Nevim jestli je mastna, ale je to nejaky povlak, pry snad organicky, to ti tu nekdo rekne, ale ja ne..
Ja ti jen poradim, udelej si odsavani z hladiny. Vyjde te to na 50Kc a funguje perfektne, bez nasavani falesneho vzduchu ajakychkoliv problemu.

Ja si koupil plastovou trubici 12mm, k tomu dve kolinka, a tuto trubici napojil na saci kos (zde prvni kolinko), pote pro predstavu trubice vedla podel sani od filtru k hladine, a zde dalsi kolinko.
Funguje spolehlive, a tak kristalovou hladinu jsi nemel ani predtim ;-)


Sentinel - 20/09/2012

2Honzek: zrovna nedavno jsem koukal že skimmer od denerle nebo eheimu stoji šíleny prachy a defakto to nic jinýho nedělá. jen tam mají pořešen pokles hladiny... takže si to také plánuju vyrobit.

Mohl bych Tě poprosit o fotku jak to máš provedené (že bych se inspoiroval - trošku jsem se totiž bál jeslti se tím nesníží účinnost sání nebo zbytečně nezavzdušní filtr)


grunda - 20/09/2012

stačí čeřit hladinu a není třeba skrimmer


Gargamel - 20/09/2012

Mastná hladina se tvoří, když je v akváriu org. odpad. Stačí troška a hned se objevuje. Takže klasika: čistit akvárium a podstrojovat rostlinám živiny, případně CO2.
Odstranit se dá silným čeřením hladiny. Existují i skimmery, ale ty jsou přímo v akváriu, takže dost ruší celkový vzhled, takže je to třeba dobře umístit a zamaskovat rostlinama.


mikkal - 20/09/2012

O čpavku samozřejmě vím:), jenže mi je celkem podezdřelé , že po zapojení CO2 se začal dít právě tento jev, byla by to poměrně dobrá shoda náhod...


Gargamel - 20/09/2012

Shoda náhod. Opravdu za to CO2 nemůže.


honzek - 20/09/2012

Sentinel: Posli e tvuj email, vyfotim, poslu, poslu komukoliv kdo bude chtit.
Je to opravdu levne, jednoduche a 100% ucinne


mikkal - 21/09/2012

Ahoj, taky se přidávám:)


tube - 21/09/2012

To: Sentinel
cena za skimer Dennerle 280Kč je hodně?
http://rybicky.net/clanky/1053-slepa-hladina-dennerle-turboskimmer
Jinak já používám skimmer od JBL a spokojenost


Sentinel - 21/09/2012

2Tube: ja našel někde cenu vyšší a pravda je že jsem se zaměřil na eheim a u eheimu to trochu dražší bylo.http://www.akva-tera.cz/akvaristika/eheim-hladinovy-sberac-necistot-skimmer-6994.html. cena do 300 je ok... ale i tak:) bych si to zkusil vyrobit... me to baví ... ;)


Matt - 22/09/2012

U mě se také tvoří občas povlak na hladině a zdá se mi, že je to signál pro nedostatek některé živiny - asi NO3. Protože když dodám větší množství NO3, povlak do večera zmizí. Nevím jestli je to možné, ale u mě to funguje...


LaXo - 22/09/2012

Mne sa povlak robil iba počas zábehu akvária, čiže zrejme to bude súvis s organickým odpadom a s jeho nedostatočným odbúravaním. Ako už písal Gargamel. Skúsil by som zvýšiť hygienu a posílil rast rastlín a určite to prestane. Tým pádom ušetríš peniaze na ďalšom zariadení ;)


Gargamel - 22/09/2012

Raději než nějaký odstraňovač nečistot bych pořádně čeřil hladinu, čistil akvárium a zlepšil hygienu nádrže. Ty sběrače fungují zcela jistě dobře, ale je to zase další věc do akvária, která zabírá místo a kazí celkový dojem.


Pepis - 22/09/2012

Zdravím pánové. Jsem jen začátečník a mám dotaz na ten skimmer. Když se krmí vločkama které plavou na hdadině, nenasávají se pak do skimmru?


tube - 24/09/2012

To Pepis
Nasavaji ale když máš original skimmer tak je tam regulace a tou
můžeš sání hladina -akvárium regulovat případně po dobu krmení zcela uzavřít.
To Sentinel
Koupené skimmry ti umožní nastavit jednoduše poměr sání s hladiny nebo z akvaria ten co chceš dělat asi ne tak lehce
jinak souhlas Eheim je šíleně drahý a nejhorší.
Já používám JBL pro mé 200l akva ,dle mé zkušenosti všechny ty domácí výrobky mi nefungovaly 100% a když spočítám čas věnovaný jejich výrobě a funkčnost(komfort obsluhy )tak jednoznačně vítězí koupě .Zrovna ten Dennerle mi připadá docela super nezabírá ani místo.
:)


Sentinel - 17/10/2012

Trošku jsem více přemýšlel o mastné hladině... a mám jednu teorii, ještě jsem ji nestihl ověřit prakticky, ale i tak se podělím o myšlenku (a jak mě to napadlo):

Nedávno se mi shodou náhod vybavila vzpomínka na čaj, a mastná oka na čaji. Voda se svaří, a čaj obarví sražené "cosi" Trošku jsem začal pátrat, a na některém z čajových webů/diskuzí se dá dočíst že přidáním trošky soli či sody se daný problém řeší (zatím neověřeno).

Na čajovém webu (linky případně dohledám v historii když by to někoho zajímalo) se dočteme že voda má velký vliv na čaj i kávu - přesněji její tvrdost a ph... na srážení minerálů.
.. dost o čaji..

Než jsem začal přidávat hnojivo, s problémem mastné hladiny jsem se nepotýkal. A to podotýkám, že akvárko bylo daleko méně odkalované, a daleko v horším stavu po stránce fosforečnanů a dusičnanů. Hnojení resp chemii bych nevinil, spíše svou manipulaci s ní.


Myslím si, že P, a N neovlivňjí tvrdost vody (ale kdyžtak mě opravte). Takže tvrdost ovlivňuje Mg a Ca (a možná ještě něco).

Ca jsem až do minulého týdne nepřidával a jak už pravil tuším Gargamel, většinou vápníku bývá ve vodě dostatek. Takže bych své soustředění omezil na hořčík (a zkusím asi trochu zapokusovat na vodě s hořčíkem a vodovodové).

Dále tu máme ono pH...
Jak se můžeme dočíst v článkách na webu přidávání CO2 ovlivňuje pH vody. ... takž možná že CO2 přímo neovlivní hladinu ale při nějakém poměrů minerálů ... no to je k zamyšlení.

Přivádí mně to tedy na otázku:
V jakém vzájemném vztahu je množství minerálů (a kterých minerálů) ve vodě (ať už dodaných či původních ve vodě z kohoutku) a pH vody... a "srážlivost" těchto minerálů na hladině.?

Nezamýšlel jste se někdo obdobným způsobem nad touto problematikou? Případně, pokud je moje přemýšlení úplně zcestné, poprosil bych o osvětu.


Gargamel - 17/10/2012

Já ze své zkušenosti můžu říct, že mastná hladina se objevovala, pokud jsem zanedbal údržbu - tj. hodně organických nečistot, které se rozkládají. Co jsem tak četl zahraniční fóra, tak měli lidé podobnou zkušenost.
Každopádně mě hodně zaujalo to s tím čajem - možná, že taková souvislost opravdu existuje. Zkus se poptat na tom jejich fóru, třeba k tomu budou vědět něco víc a potom to třeba můžeme zkusit aplikovat na nějakém akváriu postiženém mastnou hladinou od někoho tady z fóra. Bohužel já ji teď mám čistou jako zrcadlo - moc asi měním vodu :D


Pepis - 19/10/2012

Když kouknete v přírodě na nějakou bažinu, tak tam jsou taky mastné fleky. Vypadá to jak od oleje. To by odpovídalo tomu, jak říká Gargamel. Rozklad organického odpadu.


Další stránka