Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Co je to přírodní akvárium

V kategorii: Ostatní

Co je to přírodní akvárium

 

Přírodní akvárium

 

Akvárium, které je osázeno vodními rostlinami se nazývá rostlinné akvárium. Ačkoli je pojem „přírodní akvárium“ širokým pojmem, lze objevit několik rozdílů oproti klasickým rostlinným akváriím. Hlavním rozdílem je jeho provázanost s přírodou. Hlavním úkolem přírodních akvárií je „učit se od přirody“. Znamená to vnímat krásu přírody a zahrnout ji do svého layoutu. V přírodě existuje mnoho nádherných scenérií. V akváriu se je snažíme napodobit pomocí kořenů, kamenů a rostlin. Podstatou přírodních akvárií tedy je zobrazit nějakou přírodní scenérii. Tak jako se během ročních období mění příroda, stejně tak se mění i layout akvária díky růstu rostlin.

 

prirodni akvarium

 

Ekosystém

 

Další věcí, kterou se přírodní akvaristika učí od přírody je ekosystém. Ekosystém je vzájemné působení rostlin, živočichů a prostředí na sebe samé. Všechny součásti ekosystému jsou buď producenti, konzumenti nebo rozkladači. V přírodním akváru tomu odpovídají rostliny, ryby a užitečné bakterie v substrátu. Producenty jsou rostliny, protože vytváří kyslík během fotosyntézy, který spotřebovávají ryby a mikroorganismy. Rozkladači jsou užitečné bakterie ve filtrech a substrátech. Rozkládají zbytky potravy ryb a udržují tak vodu čistou. Prostředí v akváriu je stabilní, pokud jsou tyto tři složky v rovnováze.

 

Udržba přírodního akvária

 

V přírodě existuje velké množství druhů rostlin a živočichů. Náš kousek přirody někde ve městě má však omezený prostor. A to akvárium. Můžeme použít jen pár druhů ryb a rostlin. Obvzlášť problematické jsou řasy. Řasy rostou na listech rostlin, na dřevě a kamenech. Nejen, že jsou nevzhledné, ale můžou i narušit zdravý růst rostlin. Proto musíme mít v akváriu dostatek rostlin a vyvážený počet ryb, aby se řasy nepřemnožily. V akváriu můžou plavat i rybky, které řasy pojídají (např. Parmička černopruhá).

 

nature aquarium

 

Vzájemná rovnováha

 

Koncept ekosystému je stejný jak v přírodě, tak v akváriu. Exkrementy ryb a krevetek jsou rozkládány užitečnými bakteriemi, které je rozloží na živiny. Tyto živiny potom spotřebovávají rostliny. Rostliny také absorbují CO2, které vydechují ryby a díky fotosyntéze uvolní kyslík. Pokud máte dostatek rostlin, můžou ryby žít zdravě díky dostatku kyslíku. Přírodní akvárium je tedy kus živé přírody ve vašem obýváku.

 

ekosystem v akvariu

 

Pojetí layoutu

 

První věc, na kterou se při zakládání přírodního akvária musíme zaměřit je layout a celkový koncept. Podle layoutu akvária (jeho vnitřního vzhledu) musíme upravit i techniku – např. osvětlení a substrát. Například je třeba vědět, zda budou kořeny trčet z akvária a rostliny růst i nad hladinou. V takovém případě je nutné pořídit osvětlení zavěšené od stropu. Pokud budete chtít měnit layout později, není už to tak snadné. Jestliže zakládáte přírodní akvárium poprvé, doporučujeme vám okopírovat nějakou už vzniklou scenérii akvária jiných akvaristů.

 

Výběr akvária

 

Existují akvária nejrůznějších velikostí a typů. Hlavními materiály jsou sklo a speciální plast. Sklo si po dlouhou dobu uchová svou čistotu a propustnost. Naproti tomu akrylové nádrže se snadno čistí. Pro přírodní akvária je nejvhodnější použít nádrže, které svými hranami a tmelem neblokují výhled do vašeho kousku přírody. Velikost nádrže také ovlivňuje celkový layout. Více o výběru nádrže v článku: Jak vybrat nádrž pro aquascaping

 

akvárium

 

Umístění akvária

 

Pokud akvárium správně neumístíte, můžete se stát, že začne téct nebo dokonce praskne. Vhodné je mezi něj a podstavu umístit karimatku nebo nějakou jinou podložku, která vyrovná nerovnosti. Dokonce i pokud se jedná o nano akvárium, je důležité, aby nestálo na nerovnostech. Je také třeba počítat s váhou akvária. Každý litr vody váží 1 kilogram. Navíc je v akváriu i substrát. Není vhodné akvárium umisťovat na obyčejný nábytek, protože není na takovou váhu stavěný. Po napuštění akvária vodou nesmí být hladina vody z kopce.

 

Přeloženo a obrázky použity z www.aquajournal.net