Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

bateriový odkalovač

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

kchrz - 26/01/2012

Zkoušel jsem podobnou debatu na rybičkách, ale nějak jsem nebyl spokojen.

Mám 700l akvarium, 2m dlouhé. Dle zdejších návodů jsem zkoušel čachry s proudem a zavedl dlouhou odkalovací rampu podél dlouhé stěna akvaria. Od té doby se nemůžu zbavit detritu v akvariu. I když odkalim, je voda druhý den s plovoucím detritem. Přidal jsem druhý externí filtr, ale moc se to nezlepšilo.
Zkouším odkalovat častěji, ale technicky a časově to moc nezvládám, odkalit 2m akvarium od kýble nejde, než člověk natahá hadice, chvilku to zabere.

Takže mě napadlo, že přes týden čas od času stáhnul ze dna největší bordel třeba bateriovým odkalovačem, třeba http://www.zoohit.cz/shop/akvaristika/filtry_cerpadla/eheim/doplnky_cisteni_nahradni_dily/120658

Mátě někdo zkušenosti? Opravdu funguje? Odsaje dno, nebo ho jen "polechtá"? Někdo si na forech stěžoval, ře detrit posílá zpět do akvaria.

Díky.


martinfox - 27/01/2012

A zkusil jsi snížit sílu proudu?


Gargamel - 27/01/2012

Máte odkaz na prezentaci nebo nemáte nějakou fotku celého akvária? Kolik a jakých je tam ryb?


kchrz - 27/01/2012

V sobotu nafotim a hodim informace na web.


kchrz - 04/02/2012

Tak jsem se konečně dostal k uploadu fotek.
Presentaci akvaria mám zde :
http://rybicky.net/nadrze/8932


Gargamel - 04/02/2012

Vykašlal bych se na nějaký odkalovač a místo toho bych dělal vše pro to, aby rostly zdravě rostliny. Když porostou rostliny, zmizí i binec ze dna, to mi věřte. Teď ještě vykoumat jak na ty rostliny...
Používáte metodu PMDD, takže je nutné testovat a zase testovat. Pořiďte si testy na NO3 a PO4 (těm ratajovým bych se vyhnul - až příliš nepřesné) spíš bych uvažoval o JBL nebo tetra. Za druhé si zjistěte parametry vodovodní vody.
Tyto dvě hodnoty nikdy nedovolte spadnout na nulu. Pokud budou naopak přiliš vysoké, měňte pravidelně hodně vody se současným odkalením (záleží na zdrojové vodě).
Vyhnojte dno. Použijte nějaké tabletky do dna, ty hodně pomůžou. Obvzlášť v tomto případě, kdy jsou v akváriu echinodory.
Nepřekračujte osvětlení 0,4 W/l, protože budete mít problémy s řasami. Až se jich zbavíte, můžete teprve začít případně přidávat.
Otestujte tu vodu a napište to sem spolu s parametry vodovodní vody a zkusíme pak něco vymyslet.


kchrz - 04/02/2012

Pod většinou větších kytek jsou jílové kuličky.
Dále hnojím PMDD + KNO3 + 5mg KH2PO4.
Přidávám cca 20ml / den.
Občas přidám nějaké to železo (Color Fe).

Hodnoty NO3 a PO4 sice změřit můžu, ale vzhledem k množství přidávaného hnojiva se mi zdá nepravděpodobné, že by byly nízké. Nicméně koupím testy a změřím.

co se týče řasy, momentálně bojuji s distribucí CO2. Mám difuzor s porcelánovo patronou a bublinky proude nasávám do externího filtru. Občas se mi to zavzdušní, takže někdy na pád dní CO2 vypadne, než si toho všimnu. Hladiny CO2 jsou tak nestejnoměrné přes den. Všiml jsem si, že kytky mi většinou bublaj až večer :(
asi se nakonec vykašlu na všechny "home made" reaktory a koupim si externí reactor. Mám vyhlídnutej Sera activ 1000. Snad bude splňovat požadavky.