Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Akvárium 80 cm

V kategorii: Osvětlení

gln - 24/06/2013

Hezký den všem...

Chystám se založit nové akvárium, zatím mám jedno malé nanoakvárko a chtěl bych v tomto koni pokračovat s větším... Líbí se mi přírodní – rostlinná akvária a to nové by mělo být právě takové... Takže plány jsou... :-)

Na co bych se chtěl zeptat, resp. znát Váš názor je osvětlení. Mám v plánu založit akvárko velikosti 80(d) x 40(š) x 50(v) cm, tedy objem 160 litrů. Akvárko by bylo s krycím sklem. Počítám i s náročnějšími rostlinami, včetně kobercovek... Jako osvětlením mám v plánu koupit závěsné 4AQUA 80cm 4x24W T5 (tady tohle: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-zavesne-osvetleni-80cm-4x24w-t5) – s tím že po zajetí by dvě zářivky svítily cca 10 hodin denně vkuse + dvě zářivky cca 5 - 6 hodin k tomu v poledních hodinách (uprostřed svícího cyklu). Mělo by být zavěšené počítám cca 15 - 20 cm nad hladinou vody, tzn. při výšce substrátu v přední části akvária cca 5 cm by světlo bylo ve výšce 60 - 65 cm nad substrátem.

Na co bych se chtěl tedy zeptat?

1. Jednoduchým výpočtem by to mělo být 0,6 W /l. Má někdo z Vás s tímto osvětlením zkušenosti a není to na pěstování náročnějších rostlinek málo? Nemám zvolit raději tohle: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-zavesne-osvetleni-100cm-4x39w-t5
To už se mi ale zdá totiž moc... Jde odhadnout kolik bude u obou osvětlení přibližně u dna hodnota µmol PAR? Anebo raději koupit akvárko 80x40x40 (128 l) a dát to první osvětlení? Délkou 80 cm jsem docela limitován...

2. Na obrázku, co jsem našel na netu jsou zářivky rozloženy ve dvojicích 1 + 3 vlevo a 2 + 4 vpravo. Jsou zapojeny aby svítily současně ty vlevo a vpravo umístěné nebo 1+2 a 3+4 – tedy tak, aby v případě vypnutí jedné dvojice byla osvětlena celá délka akvária?

3. Co se týká zářivek, chtěl bych je nakombinovat 2x Osram Lumilux HO 24W/865 T5 55 cm
a 2x Sylvania Grolux 24W 55 cm.

4. Jaké máte zkušenosti se zanesením nebo zarosením krycího skla v souvislosti s intenzitou osvětlení? Nebo raději krycí sklo vůbec nedávat? Co jsem tu četl, tak některým lidem se v pokoji zvýšila vlhkost.

No, to je asi vše, co mne teď napadá... Jinak samozřejmě počítám s hnojením – to musím ještě nastudovat... :-) S přihnojováním CO2 samozřejmě počítám, vzhledem k tomu, že tu v Brně máme dost tvrdou vodu, tak asi nonstop. Stejně to mám i v nanoakvárku...

Dík za případné rady... Jirka.

grunda - 24/06/2013

4x24W je až až, pokud nejsi zkušený kytkař.
Dvojce bych nevypínal, raději dát světlo trošku výš.
Kombinace zářivek - proč, ne.
Orosené sklo moc nevadí, když se vytvoří vodní kámen, to už je horší.

danyboy77 - 24/06/2013

Ja mam akva otevrene a zadna plisen se nikde nekona. Dene se mi odpari cca 1, 5 litru vody. Svetlo mam ted 80cm od substratu a svitim jen 2x54W a svetla mam porad dost.

gln - 01/07/2013

Ahojte...

Delší dobu jsem tu nebyl, tak odpovídám až teď...
Dík za Vaše odpovědi a Vaše názory...

S tím světlem jsem to myslel tak, aby jako byla postupně zvyšována intenzita - myslím jako že dopoledne slabší, přes poledne vyšší a k večeru zase slabší a pak vypnutí... Zvedat světlo mi zatím nepůjde, na strop zavěsit nelze... :-( Když tak to budu muset vyřešit rámem kolem skříńky.
Ale stejně to nakonec asi dopadne tak, že místo 80 cm bude 90x45x45... Takže i jiné - delší osvětlení... Nevím ještě, jsem ve stádiu rozhodování a zvažování... :-)
J.

danyboy77 - 01/07/2013

No to svetlo 4aqua 4x24w tak sviti jak jsi psal. Bud je zapnuty par zarivek na leve strane nebo par na prave strane. Byt na tvem miste tak jdu do rozmeru akva 90x45x45cm je to velice sympaticky rozmer ...taky jsem nad nim uvazoval. A pokud mas finance tak bych volil vybojkove svetlo ;)

gln - 01/07/2013

No, to akvárko tak asi dopadne... Tedy 90x45x45... Rozměrově se mi víc líbí... A ty výbojkové světla - v čem jsou lepší??? Na stránkách http://www.prirodni-akvarium.cz/ uživatele Marcel jsem četl doporučení pro tato akvárka 4x39W T5 nebo 1x250W HQI. 250W je už docela dost... Ufff...
J.

danyboy77 - 01/07/2013

Stacilo by ti jedno svetlo, jedna vybojka 150W. To svetlo vypada uplne jinak nez zarivkove. Tezko se to takhle popisuje, ale videl jsem svitit ADA Solar a byla to nadhera. Rostliny pod nim vypadaly nadherne. Mit na to tak si to koupim. Dalsi vec je ze nejsou tak skokove hodnoty PAR ve vodnim sloupci narozdil od zarivek. Samozrejme jinak 39W T5 zarivky jsou pro ten rozmer akva idealni ;)

gln - 01/07/2013

Hmmm... Tak jsem se díval na ceny... a zůstanu asi u těch T5-tek... :) Navíc osvětlovací tělesa pro HQI jsou, co jsem se díval, především závěsná a to zatím nevyřeším. I když ren rám na skříňku by řešením byl...

danyboy77 - 01/07/2013

Ten ram by to chtelo urcite jestli to nemuzes povesit od stropu. Nebo druha moznost. Gargamel to ma vyresene tak ze do zdi nad akva navrtal dve trubky a na ty rampu povesil. (Pokud ti bude akva stat u zdi.) Jinak za sebe doporucuji 4aqua svetlo pomer vykon/cena/zpracovani. A nebo pak Giesseman Matrix 4x39W. Ale za tu cenu se da uz koupit vybojka od Giessemana. Blau za sebe nedoporucuju. Sice mi to sviti jako prase, ale za ty penize je zpracovani hruza, vetraky jsou hlucne a kolega Mikkal ho vratil, protoze ho musel trikrat reklamovat kvuli predradnikum a elektrice. :(

LaXo - 01/07/2013

Pripadne DIY svetlo, trochu pobastlis a mas usetrene ;)