osvětlení do krytu od 599,- Kč
:: Obecně o akvaristice a rostlinách :: Fotografování akvárií
Ako na pekné foto akva.   

LaXova 120tka
 LaXove tretie aqua
 Wabi-kusa

hdonoceni
clen LaXo napsal 231 příspěvků
hodiny 04/09/2012 22:13:19

Ahojte, téma fotografovanie akvárií ma vskutku zaujíma, kedže som v fotograf amatér na slovo vzatý Smile rád by som sa o danej problematke dozvedel viac. Pár krát som sa pokúšal o nejaké akva foto ale skoro vždy to bol otras, resp. minimálne horšia fotografia ako skutočnosť.
Ako nastaviť ten správny čas, clonu, ISO, vyváženie bielej a ako urobiť aspoň podobné foto tým profi fotkám s kvapkajúcou vodou a rybkami plávajúcimi v húfe.
S "kompaktom" sa toho asi veľa v tejto problematike nedá dobre nafotiť ale možno len treba vedieť ako na to. A rovnako tak aj "zrkadlovku" treba vedieť prinútiť k správnemu výsledku.
Ak niekto máte osobné skúsenosti a viete ako na to a ste ochotní podeliť sa o svoje know-how budem rád a určite nie len ja Smile

450 L Hemianthus callitrichoides mi Kelutral
 NANO MI KELUTRAL

hdonoceni
clen awatar napsal 44 příspěvků
hodiny 06/12/2012 23:24:13

Ahoj všem,

taky by mě zajímalo jak nejlíp nafotit své akvárium. Mam foták kde se toho dá hafo nastavit ale ty fotky pořád nevypadají k světu? Upravujete fotky ještě třeba ve Photoshopu než je sem dáte ?

Díky za názor

MODERÁTOR
hdonoceni
clen administrator napsal 209 příspěvků
hodiny 07/12/2012 00:09:36

Fotografie upravuji pokaždé, nikdy se mi ještě nepodařilo nastavit foťák tak, aby byla fotka čistá a nepřepálená.

Možná by nebylo špatné zkusit vyfotit akvárium v HDR. Nastaví se na foťáku jen rozptyl jasu, a foťák vyfotí 3 fotografie najednou v různých odstínech a pak se v počítači překryjí přes sebe. Wink

Příklad:
i597.photobucket.com/albums/tt60/alkorax/aqua%20photos/4fd19d0f.jpg

450 L Hemianthus callitrichoides mi Kelutral
 NANO MI KELUTRAL

hdonoceni
clen awatar napsal 44 příspěvků
hodiny 07/12/2012 02:25:08

waau nevypada to vůbec špatně,skoro trochu 3d Smile

podkroví_72
 dílna/testovací

hdonoceni
clen milosak napsal 134 příspěvků
hodiny 07/12/2012 07:25:24

admin:

Pro ostatní by bylo poučné nechat s fotkou exif data.

Po rozkliknutím pravým tlačítkem vidí všichni kompletní nastavení fotoaparátu

Je fakt, že některé redakční systémy fotky zprasí kompresí a exif automaticky
smažou. Frown

Red eye
 Nano M1

hdonoceni
clen Marcel napsal 709 příspěvků
hodiny 07/12/2012 08:32:02

Nejvíc by vám v tomto ohledu poradil asi Roman Holba, který se se svými fotografiemi zúčastňuje celé řady národních i mezinárodních soutěží.

Podle mého skromného názoru je nejdůležitější dobrý fotoaparát (jak už zmínil Laxo, s kompaktem žádné zázraky nevykouzlíš) a dobré světlo. Při focení je určitě dobré akvárko HODNĚ nasvítit, aby nebylo nutné používat blesk. Díky tomu pak foťák bude schopen fotit s nízkým ISO (= malý šum, vysoká ostrost). Také vím o tom, že profíci "obalují" celé akvárko černými plachtami, aby do hry nevstupovalo světlo z jiných zdrojů než z akvária. Jinak taky pomůže, pokud můžete fotky dělat ve formátu RAW (to je totiž jediný formát, ve kterém se dá následně upravovat "přepálení", přeexponování a spousta dalších věcí).

podkroví_72
 dílna/testovací

hdonoceni
clen milosak napsal 134 příspěvků
hodiny 07/12/2012 09:05:57

Taky jsem dřív tahal fotky z rawu, ale na prohlížení na monitoru ...... Smile

A následná degradace kompresí servru je Váš čas věnovaný dokonalé úpravě v čoudu.

Pokud chce někdo fotky tisknout, popřípadě se účastnit, jako Marcelem zmíněný R.Holba různých soutěží , potom říkám ANO.

Běžným 90% uživatelů asi postačí kouknout R.Holbovi do exifu (pokud on sám bude chtít nám ho ukázat) a následná rychlá úprava v editoru
typu Zoner (jsou ke stažení i jiné zadara)

A určitě při volbě fotoaparátu koukat po zrcadlovce - já mám starý Canon 30 D a bohatě stačí

Red eye
 Nano M1

hdonoceni
hodiny 07/12/2012 10:55:42

Tak pár výstavních fotek má Roman Holba na svých webovkách, a podle EXIF to fotí zrcadlovkou Canon EOS 7D (která stojí cca 35.000,- Kč). Předpokládám, že si to pak při focení trochu přisvěcuje výbojkama ... a používá stativ.

2nd - 200

hdonoceni
clen filipkriz napsal 6 příspěvků
hodiny 13/03/2013 14:01:34

Pokud si ale nekdo mysli, ze dobrej fotak je zaruka super fotek, tak bude zklamanej. ja sem si to sice nemyslel, ale i tak .. fotil jsem s fotakem Nikon D700 ( 50 000 kč ) a objektivem Nikkor 70-200 ( podobna cenova relace ) a protoze s tim neumim, tak fotky sice nejsou spatny ( viz moje rybicky nebo akvarko.cz ) ale s Romanem se to absolutne neda srovnavat.. a stativ sem mel .. samozrejme ze vim, ze teleskopickej objektiv na to neni uplne idealni, ale potom to spravne nastavit a doladit, je taky trochu umeni..

kazdopadne urcite okolo zatemnit, hodne svetla, stativ

Red eye
 Nano M1

hdonoceni
hodiny 13/03/2013 14:34:29

Na druhou stranu, se špatným foťákem (např. nějakým obyč. kompaktem), kde ani nejde navolit manuální ostření nebo expoziční čas, moc dobrých fotek taky neuděláš. Já se třeba můžu se svým kompaktem snažit sebevíc a využívat při tom sebelepší tipy a triky, ale některé fyzikální zákony prostě ani sebelepší vůle nepřekoná. U kompaktů je nejslabším článkem obvykle samotný foťák, zatímco u zrcadlovek je to vždy ten pikolík, co ho používá.

LaXova 120tka
 LaXove tretie aqua
 Wabi-kusa

hdonoceni
hodiny 14/03/2013 00:41:58

Pomaly ale isto zisťujem, že na krásne foto akva je pravdepodobne nutné splniť aspoň základné:
1. mať "dobré oko"
2. mať dobrú techniku dnes už nie je problém, ale vedieť si ju vybrať je už ťažšie. Dobrý výsledok sa dá urobiť aj s lacnou zrkadlovkou (kompakt predsa len asi nie je celkom vyhovujúci) Ale je dôležité použiť správny objektív (myslím ohnisko a s dobrou kresbou)
3. dostatočne dobre osvetliť akva, zatemniť, zakryť osvetlenie aby nesvietilo do objektívu, prípadne použiť blesk.
4. na statíve fotiť a fotiť a potom vybrať the best of.
Vyzerá to ľahko, ale podľa mňa to také ľahké nie je.

Red eye
 Nano M1

hdonoceni
hodiny 14/03/2013 09:37:15

Hodně taky pomůže fotit ve formátu RAW (pokud to digi foťák umožňuje). S tím se dají totiž ve Photoshopu (resp. modulu Camera Raw) vykouzlit úžasné věci. Zrovna teď překládám jednu knihu o Adobe Photoshop CS6 a nevěřil bych tomu, co všechno se dá zachránit na špatně pořízené fotce, pokud je ve správném formátu (RAW). Dokonce tam jde opravit i přeexponovaný snímek, což u běžných formátů udělat nejde, i kdybyste se stavěli na hlavu. Podobně je tam možné upravit expozici jen určitých oblastí ve snímku, takže v podstatě ani není nutné zakrývat u akvárka všechny světelné zdroje kvůli přepálení. To všechno se dá následně upravit (odfiltrovat) ve Photoshopu.

Společenské
 Doloplazská třístovka

hdonoceni
clen stafflik napsal 190 příspěvků
hodiny 14/03/2013 12:07:31

Marceli mohl bych tě poprosit, pokud budeš někde ten překlad publikovat, mohl by si sem dát odkaz?? Toto bych si velmi rád přečetl. Díky!

LaXova 120tka
 LaXove tretie aqua
 Wabi-kusa

hdonoceni
hodiny 14/03/2013 12:41:46

Myslim ze Marcel nepreklada do volne publikovatelnej verzie, ale ak by predsa naaahodou Smile tak si rad precitam aj ja Grin

Red eye
 Nano M1

hdonoceni
hodiny 14/03/2013 13:55:05

Překládám pro nakladatelství Computer Press, takže svůj překlad nikde jinde publikovat samozřejmě nemůžu ... porušil bych tím smlouvu, a nakladatel by mě pak žaloval za ušlý zisk.

Až kniha vyjde (což bude podle mě tak někdy po prázdninách), můžeš si jí koupit. V současnosti je k sehnání minulá verze (CS5):
http://knihy.cpre...u-cs5.html

Společenské
 Doloplazská třístovka

hdonoceni
clen stafflik napsal 190 příspěvků
hodiny 14/03/2013 14:57:45

Myslím že to takto bude bohatě stačit Wink Dík

hdonoceni
clen mardoola napsal 6 příspěvků
hodiny 20/05/2015 00:07:28

tady na tube je možný najít hodně tutošů jen se člověk trochu nahledá.

hdonoceni
clen Jindras napsal 4 příspěvků
hodiny 30/12/2016 22:24:41

Okolo akva musí být tma-pak nebudou odlesky na skle. Čas je různý,podle toho,co chci fotit-celek,nebo makro. ISO mám vždy kolem 1.600 až 5tis. Většinou fotím na -Priorita clony, nebo -Času. Vše je o objektivu. Jo,a ještě fotím jen a pouze do RAWu,i když foto mají pak 30-35 Mb.

http://jindrakapr...o_z_akva./ Tohle je s pevnou Sigmou 105/2.8

http://jindrakapr...Roste_to./ se Sigmou 17-70 , 2.8-4.5

http://jindrakapr...GP0240.jpg

Tady,u toho videa jsem neměl zatažené závěsy a špatně. A hlavně jsem tady ještě měl ten bl... Nikon 5200. Akary-které se mydlí,mají už kolem 10-12cm,dospěly,už hierarchický boj.Wink
Upravil/a Jindras dne 30/12/2016 22:39:21

Přejít na fórum:

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Table 'rostlinn_eshop2.fusion_errors' doesn't existTable 'rostlinn_eshop2.fusion_errors' doesn't exist