Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

450 L Hemianthus callitrichoides mi Kelutral

V kategorii: Deníky a diskuze našich

awatar - 24/11/2012

Dne 24.11.2012 v 17:43 byla založena prezentace akvária 450 L Hemianthus callitrichoides mi Kelutral .

awatar - 24/11/2012

Všechny Vás Zdravím

Začal jsem mít tak trochu více času a tak jsem se konečně pustil do svého akva a od základu předělal tak uvidíme jestli se to konečně poštěstí a budu mít ůspěch. Proto základám zde na mých oblíbených stránkach svou prezentaci abych se podělil o své zkušenosti a získal v dnešní době vzácné rady Vás všech

awatar - 24/11/2012

Nevíte proč mi jsem nejde vložit žádná fotografie ?

awatar - 24/11/2012

Tak a jedeme hezky od začátku. 3dny po založení. Neměl jsem ještě pořešený žádný reaktor tak jsem Co2 rozpoštěl přes int. akvarijni filtr. Nehnojil jsem jen jsem měnil vodu každé 3dny 1/4 akva. Ta hnusná tyč tam, to je samozřejumě rozstřikovací rampa na které jsou ze strany čerpadla o výkonu 1300l/hod pro zlepšení proudu v nádrži

awatar - 24/11/2012

Po čase jsem pořídil 2x CO2 skleněnné difuzery od značky DENNERLE které jsem umístil na každou stranu akva pod výtoky filtrů. Zdálo se mi akva chudé tak jsem tam přidal KELUTRAL = Rodný strom :). No a taky jsem dal za akva černou deku aby to nevypadalo tak strašně. Zátím jsem stále nehnojil a už je to skoro 3 týdny od založení. Rostlinky vypadají dobře. Vše OK

awatar - 24/11/2012

30 dní od založení. Stále nehnojím. Akvárium jede bezvadně. Dokonce sem pořídil 2 nové rybyčky. Cihlidka Ramirezka.

awatar - 24/11/2012

zhruba 30dni od založení: Tak a po třech dnech co jsem koupil nové Ramzesky tak se mi hned vytřeli. Stále nehnojím. Vodu měním pořád po třech dnech 1/4

awatar - 24/11/2012

Tak jse si myslel že z toho třeba něco bude tak jsem rozdělil akvárium na půlku aby měli ramzeskové klid

awatar - 24/11/2012

Samozřekmé druhý den ráno jsem načapal asi 5x neonek ve špatné půlce tak jsem přelovoval co to šlo. Nakonec asi po 3dnech nezbylo žádné vajíčko. Ramzeskové si na nich pochutnali.
Tak jsem je přelovil do mého druhého malého akva a doufal že to zkusí znovu a zkusili.

awatar - 24/11/2012

po měsící a půl od záložení se potýkam s prvními problémy. Na moje akva se vrhly řasy. Myslím si že to bude tím že rostliny vyčerpali živiny ze substrátu a začali strádát. jelikož jsem celý měsíc a půl nepoužil ani kapku žádného hnojiva. Naměřil jsem hodnoty NO3 10mg/l a PO4 0. Nakoupil jsem zde na webu baliček na hnojení EI a ode dneška začínam s touto metodou a uvidíme co se stane. Doufám že řasa zmizí.

awatar - 24/11/2012

První hnojení EI

Vyměnil jsem 1/2 vody a hnojil jsem první denní dávku z EI. udělal jsem to přesně podle návodu i když se mi zdálo že 1den 64ml roztoku je strašně ale strašně moc a potom ještě 8 čajových lžiček MgSO4x7H2O. No potom co jsem tam nasypal a nalil obrovské množství hnojiv se najednou stalo co se jěště nikdy nestalo. Miliony tisíců vzduchových bublinek na HC

awatar - 24/11/2012

Tak uvidímě jak z řasou za par dnu dám další obrázek jak to s akvem při metodě hnojení EI vypadá .

Myslíte si že dávka 64ml MAKRO a dávka 28ml Tenso Coctail je vhodná na mé akvárium.

Mě se to zdá strašně moc ? díky za radu

Gargamel - 24/11/2012

Jeď podle návodu. Evidentně tomu HC chyběly živiny, proto začalo bublat. Nasvědčuje tomu i ta GSA - málo makra. Čisti akvárium od řas a pokračuj jak jsi začal. Mělo by se to spravit.

danyboy77 - 24/11/2012

Pekna prace Awatare ;) chystam se na neco podobneho. Kolik jsi prosimte pouzil kosicku HC kdyz jsi ji sazel? Uz tu nekdo psal ze ADA neobsahuje mikro ktere bylo zrejme potreba od zacatku dodavat. A svitil jsi od prvniho dne vsema zarivkama? Myslim ze tam mas moc svetla,coz je zpusobeno Juwel krytem ze je moc blizko nad hladinou. Co myslis Gargu?

Gargamel - 24/11/2012

Určitě tam chyběly živiny. ADA hned od začátku přidává velké dávky draslíku. Pokud jsi přes měsíc nehnojil, živiny se vyčerpaly. Nechal bych všechno neměnné, jenom bych hnojil přesně podle EI.
Hlavní je se nesnažit vyhubit řasy, ale podstrojovat rostlinám. Řasy zmizí, jakmile se začne dařit HC-čku.

Ardjuna - 24/11/2012

Pozor: "[color=#3366ff]Nesnažit se vyhubit řasy ...[/color]" neznamená, že by sis řas neměl vůbec všímat. Pokud se ti řasy v akváriu objeví (nebo se dokonce přemnoží = tvůj případ), tak je samozřejmě potřeba je pečlivě mechanicky odstraňovat (a to [color=#990000]ihned, jak se objeví[/color] = na nic nečekat). Rozhodně je podle mě špatný nápad řas si vůbec nevšímat a nechat je si růst. Tím se jich moc dobře nezbavíš. Co půjde, to bych se snažil odstranit. Rozhodně ale nemá moc smysl řasy odstraňovat chemicky (důležité je odstranit příčinu, nikoli následek problému) nebo omezením živin (vyhladověním). Cílem by mělo být udělat vše pro to, aby řasy zastavily růst (= zastavily další množení). Toho je možné docílit nejlépe zajištěním vhodných podmínek pro růst rostlin (vyvážený poměr mezi světlem, CO2 a živinami). Ty bys měl mít světlo u substrátu kolem 50 µmol PAR (za předpokladu, že je vzdálenost od substrátu ke světlům 60cm), což by mělo být naprosto dostačující osvětlení pro všechny druhy rostlin. Pokud se u tebe objevily řasy, pak je to tedy s největší pravděpodobností v důsledku nedostatečného množství [color=#990000]CO2 [/color]a/nebo [color=#990000]živin[/color]. Takže je důležité zvýšit přísun CO2 (příp. zlepšit jeho distribuci) a/nebo zvýšit přísun živin (což jsi teď udělal). Substráty ADA jsou extrémně bohaté na živiny ... nicméně draslík podle všeho rostliny ze substrátu příliš přijímat nedokážou (většina rostlin údajně draslík přijímá jen [nebo převážně] z vody). Jinak dusík, fosfor a železo se ze substrátů ADA tak brzy těžko vyčerpají (podle mě tam máš těchto látek ještě velkou zásobu). Problém by ale mohl být především s tím draslíkem nebo stopovými prvky. Určitě ale nic nezkazíš, když budeš všechny živiny dodávat pro jistotu do vodního sloupce. Odlehčíš tak substrátu => rostliny budou většinu živin přijímat z vodního sloupce a živiny v substrátu ti zůstanou jako rezerva. Pokud si všechnu tuto rezervu vyčerpáš hned (tak během půl roku), nebude ti pak tento substrát k ničemu (zjednodušeně řečeno). Zásobu živin v substrátu bych si spíše šetřil na dobu, kdy třeba budeš muset odjet na víkend/týden pryč. Jak jsem ale napsal v úvodu, řasy je vhodné manuálně odstraňovat ihned, jak se objeví. Hodně ti v tom mohou pomoct třeba krevetky, otíci nebo parmičky (SAE). Pravidelnou (manuální) údržbu bych ale rozhodně [color=#006600]nepodceňoval[/color]. Třeba zaměstnanci, kteří se starají o akvária v Niigatě (galerie přírodních akvárií firmy ADA), je údajně pulírují 2-3x týdně. [color=#3366ff]Myslet si, že můžeš mít akvárium bez řas, aniž bys ho pečlivě a pravidelně čistil[/color] [color=#999999](a manuálně odstraňoval všechny řasy, které vystrkují růžky),[/color] [color=#3366ff]je podle mého názoru naivní.[/color] Pokud je pravda, že řasy se ve vodě objevují především v podobě vegetativních buněk, pak je naprosto jasné, že se dříve či později někde uchytí a začnou růst (díky dostatku světla a živinám, které tam mají). Nejúčinnější obranou proti tomu, aby se buňky řas někde uchytily a začaly růst ... je "namazat" jim povrch, na kterém by se mohly uchytit. Jinými slovy, snažit se jim hned od začátku zabránit v tom, aby se někam přilepily. Aby mohly řasy růst, musejí si nejprve někam (na nějaký vhodný povrch) "sednout". Tímto vhodným povrchem jsou buď rostliny nebo akvarijní dekorace (příp. akvarijní technika). V přichycení na rostliny jim zabrání nejlépe to, když budou rostliny v dobré kondici a budou dobře růst (na vitálních rostlinách se mají řasy problém uchytit). V přichycení na dekorace a akvarijní hardware jim ale nic moc nezabrání => jediným řešením tak zůstává tento "hardware" pravidelně a pečlivě čistit (a velkými pomocníky jsou v tom právě krevetky, plži [např. Neritiny], otíci a parmičky [SAE]). Pokud ale žádné živočichy, kteří se řasami živí (a pomohly by s jejich eliminací), nemáš, tak budeš muset všechno čistit sám. [color=#3366ff]I v sebelépe "vyladěném" akváriu[/color] (s dokonalým světlem, přísunem a distribucí CO2 a ideálním množstvím a poměrem živin) [color=#3366ff]se bez pravidelné údržby řasy časem někde uchytí[/color] (minimálně na ten akvarijní hardware nebo sklo) [color=#3366ff]a začnou se tam rozrůstat[/color].

PS: Omlouvám se za dlouhé povídání. Přišlo mi ale důležité zdůraznit, že akvárko není možné mít v dokonalém (ADA) stavu bez údržby.

danyboy77 - 24/11/2012

Marceli myslis teda ze kdyz ma akva vysoke 60cm substrat cca 5cm a zarivky v krytu cca 5-10cm nad hladinou tak,ze mu tech 4x54W udela u substratu 50 umol PAR?

Gargamel - 24/11/2012

Myslel jsem to tak, že nemá hubit řasy snižováním živin atp...

Ardjuna - 25/11/2012

#17: Podle mých měření to tak vychází.
#18: Já vím, že jsi to vztahoval na živiny ... ale je lepší to vysvětlit, aby si to někdo nevyložil jinak (třeba tak, že stačí nastavit světlo, CO2 a živiny ... a všechno se vyřeší zázračně samo).

Další stránka