Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 12h 09m 33s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

120L DSM

V kategorii: Deníky a diskuze našich

LaXo - 09/03/2013

Hmmm, ja by som ten koreň vybral, je pekný, ale ak Ti má robiť takéto veľké problémy, neriskoval by som.


stephans - 09/03/2013

Laxo aj ja som už nad tým rozmýšľal, ale moc sa mi do toho nechce, neviem si to ani predstaviť.
Najhoršie, že keď pozriem na prednom skle na substrát tá pleseň je už aj dole v spodnej vrstve substrátu.
Pred chvíľou som ten koreň dočistil od plesne a vytiahol vodu až na 5cm.
Koreň smrdí celkom slušne.
Dal som tam celkom dosť Preventanu, píšu na letáku, že proti parazitom a plesňám.
Asi to nepomôže, ale človek skúša všetko.
Ešte ma napadlo, čo by sa stalo, keby som tam hodil 2-3 zrnka hypermanganu, však voda sa mení každý druhý deň a ryby tam ešte nie sú.
No neviem čo s tým. :(
Keď mi niekto napíše, že sa to neustáli, asi to vytiahnem


stephans - 16/03/2013

Takže dnes po nie moc dlhom zvažovaní išiel koreň von.
Nie že by som bol netrpezlivý, ale okolnosti ma prinútili.
To že to pri akvárku smrdelo ako pri čističke odpadových vôd, aj napriek tomu že som menil vodu každý druhý deň, koreň bol biely ako chlpatý snehuliak, to nehovorím o čistení koreňa zubnou kefkou každý druhý deň :) to všetko mi vôbec nevadilo.
Keď má akvarista vidinu krásneho layoutu, vydrží skoro všetko.
Problém nastal keď som ráno našiel tri mŕtve krevety a ryby boli v dosť zvláštnom stave.
Ostatné krevety ležali na boku a občas pohýbali nožičkami, rýchlo som ich prelovil a hodil do vedľajšej nádrže, kde sa po chvíľke rozplávali.

Suma sumárum, po koreni ostal kráter, bordel v akvárku a plávajúce rastliny (naštastie už je to celkom v poriadku).
Dám tam asi nejaké bridlice na stojáka a nechám ich obrásť machom.

Jedna otázka: Po odmeraní parametrov vody, všetky parametre vyšli v norme.
Vie mi niekto povedať čo mohlo otráviť živú osádku akvária?


tommate - 17/03/2013

možná to bylo tou plísní, jestli nebyla v takovém množství toxická, měřil si i čpavek a dusitan?


grunda - 17/03/2013

podle toho co popisuješ s krevetkama, tak to vidím na otravu dusičnany.


Ardjuna - 17/03/2013

Grundo, nemyslíš náhodou dusitany (NO2)? ;)


stephans - 17/03/2013

Podľa testu NO2 a NO3 boli v norme.
Dokonca NO2 nulové, ale ten koreň hlavne zo spodnej strany bol jedna veľká pleseň.
Ešte dnes som zo substrátu čo bol pod ním vybral hrudy plesne.

Ten predávajúci mi to predal ako finger wood, ale už som to tu s niekym preberal, že to nie je ono.
Je pravda, že originál finger wood koreň neplesnivie, nefarbí vodu a nerobí žiadne problémy?
Pýtam sa preto, lebo chystám za tým predávajúcim a chcem sa o niečo oprieť.

Ďakujem


tommate - 17/03/2013

dost masivní kořen, takže hodně dokáže ovlivnit vodu, ale moc pěkný, škoda ho, co takhle ho šoupnout někde do sudu na měsíc - dva?


stephans - 17/03/2013

Však práve to, že vyzeral celkom fajn, ale už je vonku a už ho tam asi nebudem dávať.
Mám v akva 2ks dragon stone a rozmýšľam čo ďalej.
Na dvore ešte mám bridlicu 1m x 1m tak ju asi rozbijem a niečo z toho postavím a nechám zarásť Ricciou Fluitans, nech tú bridlicu nie je vidieť (asi by sa to k tým dragon stone nehodilo)


grunda - 17/03/2013

ne, myslím dusičnany NO3, kdyby to bylo NO2 tak už by to krevetky nerozdýchaly ve vedlejším akva.


Vyghum - 17/03/2013

Jo jo, takovej kořen je dobré louhovat už tak půl roku předem než se dá do akvárka. Jednak nasákne vodou a potom neplave a druhak se problémy s plísní, hnilobou a pod. odbydou mimo akvárium. Taky není od věci kořen vyvařit. Nicméně u kořenů těchto rozměrů může být problém sehnat vhodně velké prostředky pro vyvaření. Také je možnost kořeny sterilizovat, ale málo kdo má asi přístup k parnímu sterilizátoru vhodných rozměrů... ;o) Já bych ho asi úplně nevyhazoval a zkusil ho vyvařit ve slané vodě, Třeba na dvakrát, aby se každá půlka vařila nějakou dobu. To by mělo všechny zárodky plísní a hub zlikvidovat do hloubky materiálu... Na nouzové řešení s břidlicí je pak času dost. Pokud by rozměry kořenu byly velkým problémem k této akci, tak bych ho ve vhodném místě rozřezal vejpůl a po "sterilizaci" zase spojil tak, aby nebylo v akva poznat, že byl rozříznutý.


grunda - 17/03/2013

v soli bych nevařil, kořen sůl natáhne a pak až k tomu přiděláš kytky, máš zaděláno na problém. Každopádně bych ho dal někam máčet s partou okružáků, to by mohlo pomoct


Vyghum - 17/03/2013

Ano, může s tím být problém. když jsem vařil dřevo já, tak jsem ho potom stejně dva měsíce ještě louhoval v barelu s dešťovkou, takže předpokládám, že se sůl zase vyplavila. Problém jsem s tím neměl... Každopádně by byla velká škoda takto krásného kořenu...


stephans - 18/03/2013

Dočasne to poriešim s tou obrastenou bridlicou, koreň nechám lúhovať a uvidím.
Čím je najlepšie spájať bridlicu?
V minulosti som to skúšal akvaristickým silikónom, ale to sa kvôli vrstevnatosti bridlice časom rozlepí.


Vyghum - 18/03/2013

V mořské akvaristice se dá koupit lepidlo, kterým se lepí korály na podklad, možná by to mohla být dobrá volba... http://shop.akvaristika-morska.cz/lepidla-40/
Ale je to dost drahá sranda....


stephans - 25/03/2013

Mám jednu otázku.
Možno sa opýtam hlúposť, ale vedel by mi niekto poradiť, či existuje prípravok, čo podporuje rast koreňov rastlín?
Hnojím metódou EI.

Problém je, že Utricularia graminifolia ako keby rástla iba do hornej časti a koreňový systém je dosť slabý. Nájde sa síce aj lepší kúsok, ale väčšinou je to slabé. Dovolím si povedať, že niektoré kúsky sú na tom s koreňom ako na začiatku.


stephans - 27/03/2013

Dnes som sa rozhodol pre radikálny zásah.
Keďže utricularia bola úplne škaredá a korene po štyroch mesiacoch boli asi 1cm pod substrátom, ostrihal som ju na krátko a korene vtlačil hlbšie.
Myslíte, že to rozchodí? Dal som ju pod substrát, že z nej nič netrčí.

Ďalší problém je, že v substráte mám dosť bordel, ale nejde to odsať.
Drží sa to na tej plesni čo tam ostala po koreni. Tie jemné vlásky sú všade pod substrátom a tak dobre držia, že keď ich nasajem, vytiahne to aj substrát.


stephans - 01/04/2013

Čo by mohlo spôsobovať povlak na hladine s nahnednutou penou.
Keď vypustím vodu na sklách mi ostáva hnedý prášok, ale riasa to nie je. Vyzerá to ako prach zo substrátu.


stephans - 04/04/2013

Zistil som, že ten istý povlak sa mi začína robiť aj v druhom akva.

Jediné čo majú spoločné je dávkované hnojivo a CO2 z tej istej flaše.
To hnojivo mám v pohároch zarobené už dlhší čas, nemôže byť práve toto ten problém?


stephans - 08/04/2013

Zatiaľ aspoň vizuálne som to vyriešil Hladinovým čističom Eheim skim 350, robí peknú prácu, ale pôvod problému to nevyrieši.

Začína to tu tuším trochu stagnovať s odpoveďou na dotazy.


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde