Akvárium s řasokoulemi Více zde 03d 08h 55m 01s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

120L DSM

V kategorii: Deníky a diskuze našich

grunda - 06/02/2013

nemýlíš, mě se taky občas dělá. Zmizí sama.


Ardjuna - 06/02/2013

Mohli byste sem hodit pár fotek té "plísně", co se vám dělá při DSM? Myslím, že by to pak do budoucna pomohlo i ostatním, když by viděli, jak to vypadá a že se něco takového může v akvárku během DSM vyskytnout. Předem díky!

PS: Jinak jsem se na Netu dočetl, že když se při DSM nerosí rostlinky vodou alespoň s malinkým přídavkem hnojiva, tak můžou některé z nich strádat kvůli nedostatku živin (dělá to prý např. Glossostigma nebo Hemianthus). Docela bych tomu věřil, protože některé rostliny, které nemají moc dobrý kořenový systém přijímají živiny spíše svými listy (než kořeny), a navíc hlavně drasík údajně většina rostlin příjímá výhradně listy.


stephans - 07/02/2013

Marcel s tým by som súhlasil, ale má to jedno ale :)
Myslím, že keby som rosil vodou v ktorej mám hnojivo, tak všade okolo kde by som tento roztok nastriekal (hlavne substrát) by asi vyrástli riasy.
Usudzujem z jednej mojej skúsenosti, keď som nemohol nejaký čas zasadiť rastliny pre technické dôvody.
Nechal som ich v košíčkoch v rockwolle alebo ako sa tá vata volá a dal som ich do propagátora.
Orosil takýmto roztokom a zasvietil lampu.
Po dvoch dňoch bola na tej vate krásna zelená riasa aj na košíčku.
Rastlinka bola čistá a časom som videl, že prosperuje.
Lenže to nie je ten istý prípad, lebo tú vatu do akvária nedám, ale substrát tam ostane.
Ináč to hnojivo by tým rastlinám určite pomohlo.
Sám to teraz vidím. Rastliny čo majú korene až po spodnú vrstvu, krásne rastú.
Horšie sú na tom tie, čo majú krátke korene.
Ešte ma napadlo, či by som im nemohol ihlou ku koreňom streknúť nejaký slabý roztok. To by som riasy asi obišiel.
Len asi neviem odhadnúť koncentráciu.

Tie fotky pridám, ale asi až v nedeľu.


grunda - 07/02/2013

já teď momentálně rosím vodou do které přidávám Easy life profito a řasy nikde - po skoro dvou měsících. Před tím jsem rosil vodou z akva ve kterém jsem hnojil do vodního sloupce, a řasy se nekonaly.


stephans - 07/02/2013

Tak keď to funguje bez rias, skúsil by som to aj ja.
Len mi niekto pomôžte namiešať to hnojivo, aby som to náhodou nespálil.
Mám teraz doma balíček EI, už je zarobený.
Poraďte koľko ml čoho na liter?


grunda - 07/02/2013

koncentrace hnojiva v roztoku by měla být stejná jako výsledná v akva. Takže pokud přidáváš 5ml na 50litrů vody, tak do litrovky na hnojení dáš 0,1ml. netuším jakou máš koncentraci hnojiva, takže si to prostě přepočítej
ml(hnojivo) / litry(voda)


stephans - 13/02/2013

Prikladám fotku pliesne na substráte.
Roztiahlo sa to z koreňa, niekde to už je aj na skle.
Neviem či to bude dobre vidieť, ale všimnite si jemné chĺpky na substráte.
Uvidíme keď to zalejem.


stephans - 13/02/2013

Toto sú fotky po dvoch týždňoch.
Môj subjektívny pocit je , že v malom akváriu je táto metóda lepšie udržateľná a kontrolovateľná.


grunda - 13/02/2013

to si nemyslím, teď jsem jel DSM v osmi set litrech a nevidím žádný rozdíl mezi malým a velkým akva. I když rozdíl tam je, malé akva rosím půl minuty, osmi stovku tak 10:D


stephans - 03/03/2013

Zdravím,

Pred týždňom som zalial po mesiaci akvárium. Možno túto otázku dávam ešte skoro, ale pre istotu sa pýtam.
Mám trochu problém s pliesňou, mám dojem že je všade. (označil som to na fotke)
Na koreni, substráte, aj rastlinách. Sklo je celé nejaké slizké.
Čo s tým?

Ináč sa to začína pomaly rozrastať, včera som začal mierne prihnojovať, vodu mením každý druhý deň 50 percent.
Dočasne som pridal čerpadlo na na zvýšenie prúdenia vody.


Vyghum - 03/03/2013

Přesně taková plíseň se mi kdysi udělala v akváriu po založení také. Ale jen na kořenech. Jelikož to sežral ancistrus, tak jsem to nemusel řešit... ;) a protože žije dodnes (17 let), tak mu to nejspíš ani neuškodilo.


Jan Zolich - 03/03/2013

Ahoj té plísně bych se vůbec nebál.Jak už tady bylo řečeno - do pár týdnů zmizne sama.Celkem se mi osvědčilo přidávání co2


stephans - 07/03/2013

Zdravím,

Mám dva dotazy.

Ako mám strihať Nessea crassicaulis (na fotke rastlina v strede akvaria)?

Všimol som si, že rastliny nevytvárajú žiadne bublinky. Znamená to, že nie je niečo v poriadku?
CO2 pridávam (dropchecker je žltý), svietim 156W.
Napadlo ma, či nemám vysoko svetlo (cca 40cm nad akváriom)

Ďakujem


stafflik - 07/03/2013

Bublinky znamenají pouze to, že je voda nasycená kyslíkem natolik, že další už nevstřebává. Lépe řečeno nevstřebá ho tolik kolik rostliny vyprodukují. Nic víc. Neznamená to že by bylo něco špatně..


grunda - 07/03/2013

mě kytky bublají jen když zapnu výbojky, jinak ne.


stephans - 08/03/2013

Mňa len pomýlilo, že nano do ktorého svietim s 22W je samá bublinka.
Ale všimol som si, že aj v tom nane mali rastliny viac bublín ako je to teraz.
OK tak nechám to tak.

A čo s tou Neseou? Má hrubú dutú stonku.
Odstrihnem to tesne pod hladinou?


copiapoa - 08/03/2013

Normálně odstřihnout nad substrátem.Třeba tak 6cm a ona se rozvětví jako každá stonkovka.


stephans - 09/03/2013

Ten koreň vyzerá fakt dosť zle, mimo toho, že je celý povlečený bielou pliesňou, pridal sa k tomu hnedý prášok.
A to nie je všetko, dnes som si všimol, že vo vode pláva strašne veľa takých malých organizmov.
Je to biele cca 1mm.
Čo to môže byť?
Žiadnu krevetu ani rybu som tam nemal, takže mladé to nebudú :)


Ardjuna - 09/03/2013

Tu plíseň určitě odstraňuj. Nenechávej to tam, protože pak to může zahnívat. A jak známo, hnilobné procesy nejsou pro akvárium to pravé ořechové. Kromě toho při rozkladu organických látek se z vody odčerpává velké množství kyslíku, což opět není žádoucí stav. Jakékoli organické látky je třeba z akvária při první příležitosti odstraňovat (tedy včetně té plísně)!!! Ty drobné organismy, které se ti tam objevili, budou pravděpodobně nějací prvoci. Ti sami o sobě nejsou škodliví, ale jak už jsem říkal, pokud se ti takto přemnožili, pak to znamená, že máš někde vydatný zdroj jejich "potravy". S největší pravděpodobností bych řekl, že tvůj kořen měl v sobě hodně mízy, která je zdrojem cukrů. A cukry, jak známo, podporují mikrobiální aktivitu. Zkus si dát doma do sklenice akvarijní vodu, přidej tam lžičku obyčejného stolního cukru a sklenici dej na okno (nebo pod nějaké silnější světlo). Nejpozději třetí den bude voda mléčně bílá, a kdyby ses na to podíval pod mikroskopem, uviděl bys tam obrovské hemžení různých prvoků a bakterií. Jak už jsem tedy řekl, odstraňuj co nejvíce té plísně a měň co nejvíce vody. Pokud nemáš ve vodě dusitany (NO2) nebo amoniak (NH3), tak bych tak určitě vysadil pár krevetek (nejlépe krevetek japonských, které jsou větší než ostatní druhy a víc toho tak sní) nebo otíků (Otocinclus affinis => 1ks na 20L vody; mívají je i v Hornbachu).


stephans - 09/03/2013

Ďakujem pekne za obsiahlu odpoveď.
Vodu vymieňam každý druhý deň, viac ako 50 percent.
Plieseň odstraňujem.
Dnes keď som vymieňal vodu, trochu tak štiplavo smrdela, takže predpokladám, že tam fakt prebieha hnilobný proces.
Ako som písal, na tom koreni je plieseň, niečo hnedé práškové a niektoré časti černajú.
Nasadím tam teda tých Otocinclus affinis a Caridina Japonica mi príde vo štvrtok 20ks.
Myslíte teda, že sa to časom ustáli, alebo s tým budú problémy?


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde