Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

10 největších mýtů v rostlinné akvaristice

V kategorii: Ostatní

Gargamel - 14/08/2011

10 největších mýtů v rostlinné akvaristice


Následujících 10 mýtů sepsal George Farmer.


Následující akvária jsou všechny prací George Farmera.


george farmer 1


1. Rostliny vyžadují měkkou vodu


Všechny rostliny, které jsem kdy vlastnil jsem úspěšně pěstoval ve tvrdé vodě. Dokonce i ty, které jsou akvaristy považovány za nejnáročnější druhy(fotografie jeho akvárií jsou ve výše přiloženém odkaze).


Pokud máte naopak měkkou vodu, je nutné přidávat k standartnímu hnojení ještě hořčík a vápník, protože tyto prvky obsahuje pouze tvrdší voda. Pokud je voda až extrémně tvrdá, je třeba zvýšit množství přidávaného CO2.


Znám mnoho akvaristů z Londýna, kteří při dodržení tohoto pravidla pěstují velice úspěšně rostliny i v té nejtvrdší vodě.


Měkká voda je však důležitá pro některé druhy ryb a to především pro jejich úspěšné rozmnožování. Dle mé zkušenosti je však záměrné změkčování vody zbytečností.


2. Akvarijní rostliny nejlépe porostou v akváriích s topnými kabely


Provozoval jsem úspěšně už více než 30 rostlinných nádrží bez vyhřívaných kabelů na dně akvária.


Tyto kabely jsou poměrně drahé a v některých situacích se dokonce nedoporučují. Jedna z firem vyrábějících obohacené substráty dokonce varuje před unikáním živin ze substrátu do vodního sloupce.


Důležitější je starat se o zdravý růst kořenů, které budou dodávat substrátu dostatek kyslíku a nebude v něm tak nic hnít.


Investujte raději do lepší filtrace, CO2 systému a substrátu.


george farmer 2


3. Přidání pojídačů řas vyřeší velké problémy s řasami


Krevetky a rybky, které pojídají řasy jsou velice vhodné pro odstraňování zbytků řas, které se vyskytují v běžném množství. Nicméně vám ale nepomůží s větší invazí řas. Nejdůležitější je totiž odstranit příčinu růstu řas, jinak se jednoduše vrátí zpět.


Pokud jich nasadíte velké množství, můžou dokonce přispět svými odpadními produkty ještě větší invazi řas. Nejdůležitější je zajistit zdravý růst rostlin vhodným osvětlením a živinami s CO2.


4. Rostlinná akvária by neměla mít proud v nádrži, protože způsobuje růst řas


Bohužel toto je velmi rozšířený omyl, který se dočtete snad na všech diskuzních fórech. Je sice pravda, že akvária s nízkým osvětlením a malým množstvím živin můžou prosperovat i za špatného proudu, obecně lze však tvrdit, že rostliny lépe prospívají v akváriích s dostatečným proudem a cirkulací vody.


Je to z důvodu lepší distribuce CO2 a živin po nádrži. Pokud totiž např. dávkujete CO2 obyčejným difuzorem jako lipové dřívko, keramický difuzor atd., CO2 se bez proudu nikdy nedostane na druhý konec nádrže a tam budou rostliny hladovět, což povede k opadání jejich listů, špatnému růstu a vzniku řasy.


Je však také rozdíl mezí proudem a vhodnou cirkulací. Neznamená to, že by se měly rostliny bezvládně kymácet v proudu, což by jim způsobovalo fyzický stres. Kvalitní proud zajstíme rozstřikovacími rampami a lily pipes.


Do akvária nainstalujte takové filtry a čerpadla, aby jejich celkový papírově udávaný výkon udával přečerpání nádrže 10x za hodinu(pokud máte nádrž 100 l, kupte např. filtr o výkonu 600 l/h a k němu pořiďte čerpadlo o výkonu 400 l/h). Vyberte však adekvátní rozstřikovací rampy či lily pipes. Kdyby tento objem tryskal z jednoho úzkého otvoru, byla by to vířivka. Všechny rostliny by se však měly v proudu jemně kymácet, tak poznáte vhodný proud.


 5. Akvarijní rostliny vyžadují kvanta světla


Někteří úspěšní akvaristé pěstují i náročné druhy rostlin pod relativně slabým osvětlením. Hlavní je poskytnout rostlinám dostatečné množství živin hnojivy, CO2 a dostatečným proudem v nádrži.


Úspěšně jsem pěstoval dokonce i trávníkový kobereček pod osvětlením dvou zářivek na 60cm akvárium a sedmihodinovou délkou osvětlení.


Je zbytečné pěstovat rostliny pod osvětlením zapnutým 12 či 10 hodin. Méně světla a kratší doba osvětlení také výrazně snižuje nebezpečí růstu řas. Navíc ušetříte peníze za energii a nemusíte dodávat tolik CO2 a živin.


6. Rostlinná akvária vyžadují minimální pohyb hladiny


Toto není pravda za žádných okolností! Někdy je to dokonce nebezpečné. Kvalitní pohyb hladiny dodává dostatek kyslíku do vody.


Pokud navíc přidáváte CO2, je to skoro nezbytností. Přidávání CO2 bez pohybu hladiny je pro rybky smrtelnou kombinací.


Kyslík je velmi důležitý pro živočichy a pro bakterie ve filtrech a substrátu. Pokud budete mít dostatečný pohyb hadiny, nemůžete otrávit rybky ani při předávkování CO2. Je pravda, že část CO2 tímto unikne, ale je rozhodně lepší přidat o něco více CO2 než na něm šetřit a nechat hladinu stát, což by vedlo k možnému úmrtí živočichů a mnoha dalším problémům.


george farmer 3


7. Hnojení a přidávání CO2 s dostatečným proudem je zbytečné. Akvaristé pěstovali rostliny i před 25 lety bez těchto vymožeností


Toto je pravda jen do určité míry. Ano, některé druhy jako např. Jávský mech a kryptokoryny toto nevyžadují, ale pokud chcete mít opravdu krásné akvárium a bez řas, je nutné mít dostatečný proud v nádrži a přidávat CO2. Nebo už jste snad viděli akvárium s prosperujícími kobercovými rostlinami pod špatným světlem, bez cirkulace vody, CO2 a hnojení?


Mnoho akvaristů chce pěstovat náročné červenolisté rostliny, které potřebují trochu více světla. Pokud při vyšším osvětlení nedodáme i více živin a CO2, spustíme řasy.


8. Speciální zářivky pro akvaristiku jsou pro rostliny nezbytné


Speciální zářivky pro akvaristiku nijak neublíží. Jsou ale mnohonásobně dražší a splní stejnou funkci jako jejich obyčejní a levní příbuzní.


Většina z nich má navíc spektrum v modré a červené oblasti, což nám dá nepřirozenou fialovou barvu. Proto je lepší použít klasické celospektrální zářivky 8xx, které dodávají přirozenější vzhled.


Poté už si stačí jen vybrat barvu zářivek. Pro holandská akvária více pasují žlutější barvy okolo 3000-4000K. Někomu se však naopak líbí studenější odstíny okolo 8000-10000K.


Rostlinám na barvě nezáleží, chtějí jen dostatek světla.


george farmer


9. Je nemožné úspěšně provozovat rostlinné akvárium bez řas dlouhodobě


Udržuji některá má akvária už více než dva roky. Stále jsou však ve výborné kondici. Při dobré údržbě a kvalitním vybavení to není nic složitého.


Ačkoli trávím 5 dní v týdnu mimo domov, mám doma 3 rostlinné nádrže a dokáže je udržovat i má rodina.


Týdně pouze vyměním vodu a zastřihnu rostliny. Jakmile se objeví problémy, rychle se je snažím napravit a nenechám je propuknout do obřích problémů.


10. Dusičnany a fosforečnany způsobují řasy


Toto je jeden z nejkontroverznějších výroků poslední doby. Mnoho lidí stále věří, že fosforečnany a dusičnany způsobují v dobře zarostlé nádrží řasy. Není to ale pravda.


Mnoho akvaristů už od devadesátých let přidává hnojiva obsahující tyto sloučeniny a nemají problém s řasami. Ovšem ne vždy je vhodné tato hnojiva používat. Pokud nemáte dostatek rostlin v akváriu, bude přidávání dusičnanů pravděpodobně zbytečné, ale určitě jimi nezpůsobíte řasy. Pokud však budete mít dostatek CO2 v nádrži a kvalitní cirkulaci vody, můžete sypat do nádrže kvanta dusičnanů a stejně vám řasy neporostou. Musíte totiž zajistit zdravý růst rostlin. Jejich neduživé listy totiž zbůsobují řasy. Uvolňuje se z nich totiž čpavek, který je zodpovědný za rozšíření řas. Vice o tomto problému najdete v článku dusičnany a fosforečnany nezpůsobují řasy


Přeloženo z www.practicalfishkeeping.co.uk


pha - 20/10/2011

2. Akvarijní rostliny nejlépe porostou v akváriích s topnými kabely
ahojte, mam akvaria v miestnosti kde teplota niekedy klesne aj na 16C a tak pouzivam vyhrevne kable, je to dobry pomocnik, ide len o to ako si nastavite a umiestnite termostat, a ano pri nespravnom pouzivani urychluju unik zivyn do vodneho stlpca...


JH - 20/01/2013

Mám akvarium 80x70x40 (160L) a pěstuji nenáročný kytky (Echinodorus Bleher,Echinodorus Amazon,Echinodorus ocelot, Egeria Densa, Cryptocoryne Balansea, Jávský mech),Kryptokoryna kadeřavá měla i listy přes 1 metr, díky vysokému akvarku.Svítil jsem sice nehospodárně a málo(2x 40w žárovka), ale nebyl během více jak 10 letého používání tohoto osvětlení jediný problém s řasami a také jsem nehnojil a nepřidával Co2 (1x za 14 dní výměna 8% vody, 1x za měsíc filtr).Každý rok jsem pravidelně odevzdával přírůstky do zverimexu.Po změně osvětlení Hagen 2x 24w T5 HO s reflektory nastal problém (3 druhy řas)rostliny rostou,jak o život a jsou oslabené ! a to i při vodniho sloupce 60 cm.Pokud člověk bude pěstovat nenáročné kytky, tak toho světla opravdu není potřeba tolik, jinak práce navíc Co2,hnojení) a to já nechci!!!
Minulý stav osvětlení 800 lm a budoucí 3500 lm, moderní zařívky spolu s reflektory mají mnohonásobný výkon a ty waty na litr vody nelze brát vážně. Jinak se opravdu daří rostlinám i při slabším osvětlení, akorát rostou pomaleji.Echinodorus bleher listy až 60 cm dlouhé a pravidelné odnože na stonku (50 rostlinek), Echinodorus ocelot pravidelné odnože nových rostlin na stonku, Cryptocoryna balansea listy 120 cm a to při 60cm hloubce vodního sloupce s 2 40w žárovkami a rostliny byly zdravé a bez řas. Tento článek je skvělej a kdyby si to přečetli akvaristé, tak by jim to pomohlo a nemuseli by používat savo a podobné nesmysly akorát řeší následky, ale né přičinu.


Ardjuna - 20/01/2013

.


JH - 21/01/2013

Zdravím, já jsem chtěl říct, že pokud akvarista chce pěstovat nenáročné (stínomilné ) rostliny, tak nepotřebuje tolik světla. Během 10 let používání obyčejných žárovek 2x 40W (800lm) 12 hodin svitu jsem neměl problémy s řasami (za celou dobu jsem neseškraboval řasy), zkoušel jsem i úsporné žárovky Osram Duluxstar 2x 9W = ( údajný 80W) (680lm), ale to už bylo moc slabé. Světlo bylo umístněno 6 cm na hladinou a žárovka/substrát 60 cm, samozřejmě slabé osvětlení, ale pro tyto rostliny to bylo dostačující bez hnojení a Co2, takže pomalu rostly. Nároky na údržbu minimální, výměna vody 1x za 14 dní spolu s odkalením. Vyměnil jsem osvětlení za 2x 24w T5 HO (3500lm) s reflektory a teď to začalo za cca 1 měsíc (momentálně 4 druhy řas), rostliny rostou rychle a ztrácejí zdravost, tak jsem ubral jednu zářivku, celkem svítím 10 hodin (2 hodin. polední pauzou), tak se za pár tydnů uvidí, ono při mých podmínkách možná bude i 24W zařívka hodně.


Ardjuna - 21/01/2013

.


danosh - 21/01/2013

to Marcel: Prosím tě, kolik ti dává ta úporka PAR u dna? Chtěl bych mít tak zhruba představu jak je to u mě v akva. Já používám sice jen 18W úsporku, ale ve výšce 30cm od substrátu a má asi 950lm. Akvo mám 10l Nano Cube. Dík moc


Ardjuna - 22/01/2013

.


JH - 22/01/2013

Žárovky jsou obyčejné, které už nejsou téměř v obchodech, jsou umístněné v udělaném plechovém osvětlení (vnitřek s alobalem), žárovky jsou od sebe vzdálené 30 cm. Musím opravit jeden údaj žárovka/substrát 66 cm, taky mně napadlo to dat výš, ale já nechci světlo po pokoji. Sám nevím, jak to dopadne uvidíme co udělá 1 24W zářivka za měsíc, budu určitě informovat. Jestli se mi povede vyhrabat video akvaria z minulých let na VHS, tak to převedu a dám na youtube.


danosh - 22/01/2013

Marceli díky moc! :) Z tvých naměřených údajů jsem pomocí trojčlenky vypočítal, že bych při 950 lm ve stejné výšce měl mít u dna 40-52 PAR. Vím že to nejspíš není úplně exaktní, ale jako hrubý odhad mě to stačí. Prosím tě, to měření si prováděl v akva s vodou nebo bez?


Ardjuna - 22/01/2013

.


danosh - 22/01/2013

Díky Marceli. Každého tvého příspěvku si cením :) Kolik vlastně těch akvárek už máš? Co tak čtu, tak každý měsíc zakládáš nové.


Ardjuna - 22/01/2013

.


kovval - 22/01/2013

To DANOSH: Prosím tě písni tvůj postup vypočtu trojčlenkou;) to mam na papíře a čumím na to jak puk:@


danosh - 22/01/2013

Marceli závidím ti tvoji manželku :D to moje přítelkyně by mě asi už hnala, kdybych měl tolik akvárek :D Mimochodem máš to moc pěkné, už se těším na prezentace a hlavně na nové články na tvých stránkách :)

To Kovval: Je to úplně jednoduché, snad to tu půjde nějak slušně napsat :D budu to přepočítávat z 1450 na 950lm:

1450lm ............... 80 PAR
950 lm ............... x PAR

x = (950/1450) * 80 = 52,4 PAR


kovval - 22/01/2013

jo tak. to jsem si nevšiml, že to máš stejnou vatáž a vzdálenost od substrátu stejnou jako Marcel. teď už mi to to sedí.


danosh - 22/01/2013

watáž mám právě jinou ale výška je stejná :)


kovval - 22/01/2013

tak nějak jsem to myslel.


kovval - 22/01/2013

tak nějak jsem to myslel.


Další stránka