Objednávky přes telefon: +420 555 444 753     (pouze PO-PA)

|

Emailový kontakt: eshop@rostlinna-akvaria.cz

 

Jaké osvětlení akvária zvolit a jakého výkonu by mělo dosahovat

 

Jaké osvětlení akvária zvolit a jakého výkonu by mělo dosahovat

V tomto článku si představíme jaké možnosti máme při sestavování osvětlení akvária a také si nastíníme, jak výkonné by osvětlení mělo být. V článku se budeme zabývat nejen rostlinnými akváriemi, kde dominují rostliny, ale i společenskými akváriím s převahou ryb a jen málo rostlinami.

 

 

Typy osvětlení, která se dnes v akvaristice používají

Ty tam už jsou doby, kdy nad akváriemi svítily plýtvající obyčejné žárovky. Dnes už více jak 90% všech osvětlení akvárií tvoří úsporné zářivkové trubice typu T5. Existují dvě možnosti, jak tyto zářivky umístit nad akvárium a zprovoznit je. Buď můžeme použít osvětlovací rampy, které se buď postaví na boční stěny akvária nebo zavěsí od stropu, či položit na akvárium kryt a zářivkové trubice do něj zabudovat vlastními silami. Podrobněji si popíšeme obě varianty a v případě, že si vyberete variantu osvětlovacího krytu i poradíme, jak osvětlení sestavit a zprovoznit.

 

1) Osvětlovací rampy

Na trhu v ČR jsou nyní dva druhy osvětlovacích ramp, které můžete vidět na naších obrázcích z e-shopu. Jednak jsou to rampy, které pomocí bočních podstavců postavíme na boční stěny akvária a jejich vzdálenost od vodní hladiny je cca 20 cm a dále to jsou stejné rampy, které však mají tu výhodu, že je možné je pomocí závěsných ocelových lanek pověsit od stropu. Obě varianty si můžete prohlédnout na obrázcích níže.

osvětleni akvaria

osvětleni akvaria do

 

Výhodou závěsného osvětlené je fakt, že můžeme intenzitu světla libovolně měnit pouhým oddalováním/přibližováním vzdálenosti od vodní hladiny. V případě problémů s řasami je tak možné pouhým oddálením od hladiny problém vyřešit. Tyto rampy z našeho e-shopu je rovněž možno vypínat/zapínat po jednotlivých dvojicích zářivek. Při použití této varianty můžeme nechat akvárium otevřené a vychutnat si pohled na akvárium shora. Je všk možné na akvárium umístit rovněž krycí skla pro zabránění vyskočení ryb.

Výběrem této varianty si ušetříte čas a starosti, narozdíl od sestavování krytu se zabudovaným osvětlením. Výhodou je rovněž, že se zdroj světla nachází dále od hladiny (od 20 cm) a světlo se tak před dopadem do akvária lépe rozprostře, což působí dobře proti růstu řas.

 

VIDEO:

 

Náš e-shop Rostlinna-akvaria.cz je autorizovaným distributorem léty prověřených osvětlovacích ramp 4AQUA typu T5. Všechny rampy máme skladem a to v provedeních 30 cm, 42 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm a 120 cm. Vybrat si můžete provedení se dvěmi, třemi nebo čtyřmi zářivkami na tuto délku. Provedení se čtyřmi zářivkami obsahují ocelová lanka pro možnost uchycení od stropu. Osvětlovací rampy vybírejte vždy o něco delší, než je délka akvária, aby bylo možno rampu umístit na boční stěny akvária. Pokud tedy Vaše akvárium měří na délku 90 cm, volte rampu o délce 100 cm. Při volbě čtyřzářivkového provedení si díky možnosti zavěšení od stropu s délkou rampy tolik hlavu lámat nemusíte.

 

VIDEO:

 

Nabídku a ceny jednotlivých osvětlovacích ramp v našem e-shopu si můžete prohlédnout v tabulce níže. V tomto článku se rovněž dozvíte, kolik zářivkových trubic je právě pro Vaše akvárium vhodné použít, proto čtěte dále.

 

Kompletní nabídka osvětlovacích ramp: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetlovaci-rampy-t5


délka rampy/počet zářivek

2 zářivky

3 zářivky

4 zářivky

rampa 30 cm

785,-Kč

x

x

rampa 42 cm

839,-Kč

x

x

rampa 60 cm

1485,-Kč

x

x

rampa 80 cm

1549,-Kč

2349,-Kč

2690,-Kč

rampa 100 cm

1985,-Kč

2585,-Kč

2945,-Kč

rampa 120 cm

2449,-Kč

2775,-Kč

3485,-Kč

 

 

Příkony zářivek jsou: 

délka rampy

příkon ve W

rampa 30 cm

6 W

rampa 42 cm

8 W

rampa 60 cm

24 W

rampa 80 cm

24 W

rampa 100 cm

39 W

rampa 120 cm

54 WOsvětlení zabudované v krytu

Toto řešení je vhodné pro ty, kteří preferují v okolí akvária tmu. Kryt totiž zabraňuje jakýmkoliv odrazům světla mimo akvárium. Jak osvětlovací rampa nad akváriem, tak kryt se zabudovaným osvětlením mají své kouzlo a je jen na Vás, kterou možnost nakonec zvolíte. Nejdříve je třeba si sehnat vhodný kryt, která nasadíme shora na akvárium. Plastové kryty je možno v mnoha barevných provedeních sehnat v akvaristikách. Problémem však je, že jsou dostupná jen v některých rozměrech, takže nemusí pasovat právě na Vaše akvárium. Většina akvaristů tak volí dřevěné kryty, které si nechávají vyrobit u stolaře na zakázku nebo si takovýto dřevěný kryt vyrábějí svépomocí. Výrobou dřevěného krytu se však v tomto článku nebudeme zabývat. Zaměříme se však na to, jakým osvětlením tento kryt osadit. Uděláme si v podstatě takovou vlastní osvětlovací rampu těsně nad hladinou. V našem e-shopu naleznete kompletní sady osvětlení do krytu. Obsahem sady je elektronický předřadník, vodotěsné patice, úchyty zářivek a flexi kabel pro zapojení do zásuvky. Pro zvýšení síly osvětlení je však dobré ještě přikoupit odrazové reflektory, které zajistí, že světlo ze zářivek nebude zbytečně svítit do krytu, ale odrazí se přímo do akvária. Na našem videu níže si můžete prohlédnout, jak taková zástavba osvětlení v krytu vypadá v praxi.

 

 VIDEO:

 

V tabulce níže naleznete nabídku našich sad osvětlení do krytu včetně cen. Do krytu je možno použít i více sad najednou.

 

1 x 24W 60 cm

599,-Kč

2 x 24W 60 cm

849,-Kč

1 x 39W 90 cm

629,-Kč

2 x 39W 90 cm

849,-Kč

1 x 54W 120 cm

669,-Kč

2 x 54W 120 cm

899,-Kč

 

 

Síla a výkon osvětlení - jakou sílu zvolit?


Vybrat správný výkon světla pro Vaše akvárium je jedna z klíčových věcí při jeho sestavování. Příliš slabé světlo způsobí špatné podmínky pro růst rostlin a naopak příliš silné světlo vyvolá problémy s řasami. Je třeba najít rovnováhu.

Nejdříve si je třeba rozmyslet, zda chceme akvárium osvětlit za účelem pěstování náročných rostlin nebo pouze proto, abychom lépe viděli na ryby. V akváriu plném ryb bez umělého přidávání CO2 a jen s minimem ryb by bylo nesmyslné svítit silným světlem, protože by nám pravděpodobně pouze bujely řasy. Neproti tomu v akváriu zarostlém rostlinami je třeba zajistit světla dostatek, jelikož by se při nedostatku světla rostlinám nedařilo a začaly by chřadnout. Při výběru množství použitých zářivek je třeba zohlednit i jejich vzdálenost od hladiny, proto si výběr rozdělíme opět na osvětlovací rampy (min. 20 cm od hladiny) a osvětlovací kryty (5 cm nad hladinou).

 

 

Osvětlovací rampy - síla osvětlení


Délku osvětlovací rampy vybírejte podle délky akvária. Rampu vždy volte o malinko delší než je celková délka akvária, aby šla pohodlně přichytit k boční stěně nádrže pomocí stojánků, které jsou součástí balení. Zářivky stejně nejsou v rampě až k jejímu okraji, takže se nemusíte bát, že byste svítili vedle akvária.

Pro běžná akvária, kde není primárním cílem pěstovat náročné druhy rostlin a vystačíme si např. s těmito druhy: (echinodory, kryptokoryny, kapradiny, mechy) postačí osvětlovací rampy se dvěmi zářivkami. Pokud tedy máte akvárium o délce např. 110 cm, postačí Vám tato osvětlovací rampa: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-osvetleni-akvaria-2x39w-t5

V případě, že hodláte pěstovat i stonkové a kobercové rostliny, bude namístě zvolit variantu alespoň se třemi zářivkami. V tomto případě však není od věci pouvažovat ani o čtyřzářivkové verzi, protože rampy se čtyřmi zářivkami obsahují v balení ocelová lanka pro zachycení od stropu. Nejen, že to vypadá efektně, ale je to rovněž velmi praktické, protože můžeme sílu osvětlení libobovolně regulovat pouhým přiblížením/oddálením od hladiny.

Je na místě také zmínit, že všechny rampy lze po dvojicích zářivek vypínat. Z verze se čtyřmi zářivkami lze tak v mžiku udělat verzi se dvěma zářivkami, protože jednu dvojici zářivek vypneme. Tato verze rampy obsahuje dva přívodní kabely, takže lze každou dvojici zářivek spínat v různou dobu napojením na dvoje spínací hodiny v zásuvce.

 

 

Osvětlovací kryty - síla osvětlení


Protože je osvětlení v krytu velice blízko hladině, není třeba používat tolik zářivek. Z hlediska růstu rostlin a zamezení výskytu řas jsou však osvětlovací rampy daleko vhodnější, protože nesvítí na akvárium z takové blízkosti, ale s nejméně 20 cm odstupem. V akváriu tak není takový rozdíl v intenzitě dopadajícího světla. Při použití krytu je totiž v horních patrech akvária světla příliš moc a bují zde řasy. Naopak ve spodních patrech je ho mnohdy málo. Proto se doporučuje použít o jednu zářivku více a umísťit osvětlení alespoň 20 cm od hladiny. Jedním dechem je však třeba dodat, že toto není žádné dogma a krásné akvárium bez řas lze vybudovat i s krytem, který je blízko u hladiny.

Pokud se chystáme provozovat akvárium s nenáročnými druhy, vystačíme si s jednou až dvěma zářivkami douhými jako je délka krytu. V akváriu, kde hodláme pěstovat i náročnější druhy rostlin (stonkové, kobercové, červenolisté) je vhodné použít zářivky tři a v některých případech klidně i čtyři. Není od věci pořídit hned zpočátku osvětlení silnější, protože vypnout zářivky lze vždy.

Odešleme dnes!

Odešleme
 ještě dnes!

Platí do 12:00

Doprava zdarma!

Doprava
ZDARMA

více zde

Sklad v Opavě!

Sklad
 v Opavě!

ihned k odběru

Typy platby

Platba

na dobírku,
kartou,
převodem

 
Zavřít
produkt

Výdejna-sklad v Opavě!

Možnost osobního odběru ZDARMA
Více info o tom kde nás najdete zde: odkaz
Rostlinna-akvaria.cz
U Cukrovaru 3 Opava 5, CZ 74705
(+420) 555 444 753 eshop@rostlinna-akvaria.cz Hours: Pondělí - 15:00 - 18:00 Úterý - 14:00 - 16:00 Středa - zavřeno Čtvrtek - 14:30 - 17:00 Pátek - zavřeno Sobota - zavřeno Neděle - zavřeno Akvaristika , Osvětlení Filtrace CO2 do akvária Akvarijní přísušenství Krmiva Dekorace Čerpadla Akvária Akvarijní chemie