Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Eheim Skim 350 hladinový sběrač recenze

V kategorii: Jak na filtraci v akváriu

Autor článku: Sentinel

 

Než se pustím do samotného hodnocení, tak pro neznalé, jen v krátkosti, oč jde. Na hladině akvária se čas od času vyskytne matný povlak, jakoby mastnota. Tento jev se nazývá slepá hladina. Její složení je převážně bilkovino-cukrového původu (a asi ještě další organické nečistoty). Na mojí nádrži jsem vypozorovlal, že slepá hladina se mi tvoří, když přidávám CO2. Rozhodně ale neplati tvrzeni, že oxid uhličitý způsobuje slepou hladinu. Uvádím to explicitně, aby nevznikla nějaká fáma. Jen v kombinaci se světlem a rostlinami zřejmě celý děj ovlivňuje.

 

Eheim Skim 350

Podrobnosti naleznete na stránce Eheim Skim. Napájené zařízení 220V s motůrkem výkonu 5W. Rozměrově by se dal nejlépe popsat asi kvádrem 130x40x40 mm nepravidelným. Specifikace uvádí regulovatelný průtok, zamykáním při krmení a použitelnost do akva o 350litrech. Tak jdeme na rozbalování.

eheim skim 350 

 

Rozbalení

Přesně jak jsem v duchu očekával, jednoduché malé zařízení. Už v krabici složeno a připraveno rovnou k pužití. Co tedy obsahuje balení:

- několik manuálů v různých překladech

- 3 přísavky

- motůrek s kabelem (kabel jsem měřil dodatečně takže délka 140cm není zcela přesná, navíc musíte počítat s cca 15 cm které vedou od spodu takže použitelná délka je tak 120cm)

Eheim skim 350 Eheim skim 350

 

Než ho zapojíme podíváme se na části. Pojmenuju si je tak nějak podle sebe (doufám, že mi to odpustíte).

Spodní část tvoří motůrek s vyjímatelnou vrtulkou - jako v každém pořádném filtru. Čištění tedy nebude problém. Nad ním je umístěn plastový nástavec pro regulaci průtoku. Tato část funguje jednoduše, mechanicky. Posuvníkem, který je jasně viditelný na boku zařízení se prostě více či méně zacloní otvor, kterým odchází voda do trysky a zpět do nádrže. Na této části jsou umístěny přísavky. Jejich montáž vyžaduje trochu opatrnosti. Musel jsem jim lehce pomoci zapadnout šroubovákem. Lem přísavky je o trochu větší než díra. Každopádně opatrně je to tenký plast. Vrchní část tvoří filtrační hlava. Filtrační materiál je jemnější molitan a je součástí balení. Filtrační hlava je zakončena výsuvnou přepadovou hlavou, která se sama výškově nastaví podle hladiny v rozsahu 1-3cm. Je tedy docela dostatečný prostor pro odpaření vody. Zadní část filtrační hlavy je tvarována tak, že lze zaháknout kabel - praktické. Plovák je řešen jednoduše, nadnáší jej vlastní tvar. Ponor a tím pádem množství přepadu je ovlivňěno nastaveným výkonem (víc se vtáhne = větší přepad)

 

Zapojení

 Opláchl jsem skimmer pod tekoucí vodu. Zkontroloval, nastavení průtoku na minimum (ostatně to je psáno i v manuálu), upevnil cca 2cm pod hladinu a spustil (zastrčil do zásuvky). Chod je tichý, pokud nastavíte maximální výkon, trochu syčí bublinky, ale nic divokého.

Překvapila mě rychlost s jakou vyčistil hladinu. Po pár minutách byla hladina čistší (plocha 100*30cm) a řekněme, že do 15minut byla hladina křišťálová. I přes malý výkon zařízení jej pravněpodobně budu pouštět pouze po dobu rozsvícených světel (nač zbytečně sponzorovat ČEZ a jiné).

Eheim skim 350 Eheim skim 350

Eheim skim 350

 

Zhodnocení

Zařízení mi běží den a dělá to přesně to co má, čistí hladinu, a ještě trochu podpoří proud vody v akváriu svou triskou. Určitě neočekávejte, že by fungoval v režimu filtr, to rozhodně ne, opravdu jen čistí hladinu. V nádrži nepůsobí rušivým dojmem a to hlavně z důvodu malé velikosti a běžné "Eheimovské šedé".

 

Co bych tak vytknul. Asi nemohu říci, že bych našel nějaký závažný zápor. Co mě zarazilo, že jsem musel přemýšlet nad zamykáním při krmení. Čekal jsem něco jako úplně zavření nasávání, nebo vypínač na kabelu. No nebudu to napínat, zřejmě se tím myslí vysunutí přepadové hlavy a pootočení tak, aby drážky nezapadly. Tím pádem je hlava vysoko nad hladinou a nejde do ní voda, ale pak nasává vzduch a chrčí. Je to pouze jen moje domněnka. Dokonce ani prodejce od kterého jsem nakupoval mi nedokázal odpovědět, ale slíbil, že se pokusí to vyzjistit. Tak uvidíme. Spíše bych měl výtku k manuálu, špatný překlad, občas překlepy a popis částí se mi také zcela nezdá. Ale ruku na srdce, kdo čte manuály, že :). Náhradní náplně jak jsem se informoval tak momentálně k dispozici nemá, ale je to prostě molitan a ten se dá vždy ostřihnout.

 

V jednoduchosti je síla, funguje. Je tichý a byť nemám srovnání s jinými skimmery, tak si troufnu říci i rychlý. Na zapojení netřeba žádné složité montáže. Snad jen rozmyslet kam umístit. Byť je odstaveček kladů kratší, nenapadá mě co více dodat. Čištění a rozebírání zdá se být vcelku šikovně řešno, i kabel lze odepnout velmi snadno. Prostě za cenu 590kč, se jeví jako praktický pomocník do akvária. Pravda při dlouhodobém výhledu je samozřejmě levnější skimmer napojený na filtr, ale jeho pořizovací cena je vyšší a někdo by mohl podotknout, že je použitelný jen s konkrétním filtrem, či že ovlivní druhou trubicí výkon sání. Rozhodnutí je na Vás. Jak jsem již řekl, pokud poběží jen se světly zas tolik energie nespotřebuje.

 

Na obrázku je vidět hladina před a po spuštění.

Eheim skim 350 Eheim skim 350

 

Pokud vás neláká kutilská činnost (vlastní výroba skimmerů dle návodů) a trápí Vás slepá hladina, tak za sebe mohu Eheim Skim 350 doporučit.

 

Příjemný den ;)

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde