🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 16h 08m 15s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Dusičnany a fosforečnany z hnojiva nezpůsobují řasy! Proč?

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Prolog: Problematika líhnutí řas a spór je v článku značně zjednodušena a nebyla bohužel doposud vědecky prokázána. Zakládá se tak pouze na pozorování akvaristů, nikoliv na vědeckých experimentech.

Můžeme vůbec říci, co způsobuje řasy? Pro lepší pochopení této problematiky je si je třeba uvědomit, že řasy žijí v dvojí podobně. Nejdřív jsou ve formě spór a teprve potom jsou to regulérní řasy, které můžeme vidět lidským okem. Velice vhodné je přirovnání k motýlům. Nejdříve žijí jako housenky, které se živí určitým druhem potravy. Jakmile ale dospějí do určitého stádia, přemění se v krásného motýla, který se živí naprosto něčím jiným. Stejně tak je to i v případě řas.

 

Jak jsem již uvedl, než řasy vůbec můžeme spatřit, existují pouze jako pro nás neviditelné spóry. V tomto stádiu jsou to „housenky“ v případě našeho příkladu s motýly. V tomto stádiu se živí světlem a čpavkem. Čpavek žádné hnojivo v akvaristice neobsahuje. Čpavek vzniká rozkladem špatně rostoucích listů rostlin, trusem ryb a nespotřebovaným krmivem. Jakmile spóry dostanou dostatek čpavku a světla, přemění se na našeho nepřítele – řasy. Spóry budou v akváriu přítomny vždycky, i v akváriu naprosto čistém a bez řas. Proto začnou řasy růst i v obyčejné uzavřené zavařovací sklenici na parapetu. My musíme zajistit, aby se „nevylíhly“. Pokud je v akváriu hodně světla, ale žadný čpavek, spóry se v řasy nepřemění, protože je potřeba obou – jak čpavku, tak světla. Pokud je v nádrži hodně čpavku, ale málo světla, také se nepřemění – proto se akvárium i po několikadenním zatemnění stále nerozmnoží řasy. Pokud ale do akvária dostatečně svítíme a zároveň je v něm čpavek – odumírají nám rostliny a jejich zbytky padají ke dnu, kde se rozkládají a vzniká čpavek, tyto spóry se přemění v řasy během velmi krátké chvíle. Toto my ale nesmíme dopustit. Vzniklé řasy jsou tedy ekvivalentem pro vykukleného motýla. Buď se musíme zbavit světla nebo čpavku. Světla se ale zbavit nemůžeme, to by nám nerostly rostliny a navíc bychom z pohledu na něj nic neměli. Je nutné absolutně odstranit čpavek. Ten odstraníme jednak pravidelnou výměnou vody a čištěním filtrů a za druhé, což je velice důležité – nesmíme povolit, aby špatně rostly rostliny. Pokud totiž špatně porostou, budou se jejich listy rozkládat a budou způsobovat čpavek. Proto musíme hnojit, dodávat CO2 a zajistit kvalitní proud, který tyto živiny k rostlinám donese.

 

Spóry řas se neživí dusičnany(NO3) a fosforečnany(PO4), takže tyto živiny řasy jednoduše spustit nemůžou. Je to jenom čpavek a světlo. Živí se jimi ale už vylíhlé řasy – v našem případě ekvivalent pro motýla.

Tento článek už čtete pozdě, protože se vám už spóry pravděpodobně vylíhly – dali jste jim čpavek a světlo. Klidně teď ale řasám můžete podstrojovat hnojením a krmit je. Že to nedává smysl? Vždyť potom porostou ještě víc…. Porostou, ale už se víc nerozmnoží, protože dodáte rostlinám dostatek živin, ty nebudou hladovět a nebudou se jim rozpadat listy, což nezpůsobí další čpavek a řasy se tak nerozmnoží. Řasy se můžou totiž znovu rozmnožit jedině pomocí spór a ty jak dobře víme nespotřebovávají hojiva- NO3 a PO4, ale čpavek. V skoro všech případech bývá čpavek způsoben rozpadem rostlin, které hladoví nedostatkem živin. Proto se správně říká – podud chcete, abyste neměli řasy, nechte růst rostliny. Když dodáte rostlinám hnojivo a CO2 – to musí být podpořeno dobrým proudem po nádrži, aby se živiny a CO2 dostaly k listům rostlin a zároveň, aby se odnesly z nádrže do filtrů jiné nečistoty – odpad z ryb. Když omezíte hnojení, rostliny budou odumírat ještě více, rozkladem vznikne více čpavku a řasy se rozmnoží pomocí spór, které tento čpavek spotřebují. Pokud tedy dodržíte tyto podmínky, sice nynější řasy v akváriu ještě chvíli porostou, ale už nevzniknou další. Řasy, které jsou v akváriu teď, budou slábnout a zmizí, popř. je odstraníte vy. Nové už se ale nikdy neobjeví.

Při kvalitním hnojení, dodávce CO2 a dobrým proudem vám nebudou opadávat ani spodní části rostlin jako na fotce, kde můžeme vidět spodní část 50 cm vysoké rostliny:

 

Uděláme si takový pokus. Představme si zdravou nádrž bez řas, kde se pravidelně a vydatně hnojí, s dostatkem CO2 a silným a kvalitním proudem, ve kterém se všechny rostliny mírně pohupují – proud krásně přináší hnojivo a CO2 a zároveň odstraňuje zbytky krmiva a výkaly ryb. Do takovéto zdravé nádrže, která je intenzivně osvětlená teď nalijeme čpavek. Voda se ve velice krátké chvíli zbarví do zelena a vznikne sinice. Je ale velmi důležité si uvědomit, že se tyto řasy nevyskytnou na listech rostlin, ale všude okolo nich.

Většinou se ale řasy vyskytují na listech, tak proč ne v tomto případě? Protože není zdrojem čpavku přímo ten list. Jak si můžete všimnout, řasy se většinou vyskytují hlavně na rozpadajících listech, které tvoří čpavek. Zde se spóry usadí a začnou čpavek požírat. Rychle se přemění do stádia řasy a trable s řasami pokračují. To nás přivádí k dvěma druhům případů a jejich řešením:

V prvním případě, kdy byl čpavek produkován z jiného zdroje než z rozpadu listů rostlin(nalili jsme ho tam – v typickém akváriu to bude mnoho nespotřebovaného krmení, špinavé filtry, trus ryb, mrtvá těla ryb). V takovém případě nemusíme hnojit víc, protože jsou rostliny zdravé a čpavek nezpůsobují. Zdroj čpavku ale musí být vystopován a eliminován – větší výměny vody, odstraňování mrtvých živočichů, čištění filtrů, důkladné odkalování. Většinou je to případ akvárií, kde jsou velice vitální rostliny, na kterých nejsou řasy – v akváriu je jen zelená voda a sinice, ale jsou přerybněné a špinavé.

Druhým případem jsou řasy, které rostou přímo na rostlinách rostlin. Toto je jasný znak toho, že se rostliny rozpadají – tvoří čpavek a že hladoví, jinak by rostly vitálně a i ve spodních patrech by byly krásně zelené. Proto je v tuto chvíli nezbytné přihnojit a dodat CO2 i za cenu toho, že z toho budou profitovat i současně rostoucí řasy, které se ale už nedostatkem čpavku nebudou moci znovu rozmnožit. Nějakou dobu budou sice řasy na rostlinách dál růst a možná se jejich rychlost růstu i zvýší, ale jakmile se díky dobré kondici rostlin zastaví růst čpavku, odstraníte je a nové již nepřibudou. S touto krátkou dobou růstu řas se ale musíte smířit. Pokud byste pouze omezovali dál hnojení, rostliny by stále víc hladověly, rozpadaly se, násedně způsobovaly čpavek a ten další přeměnu spór v řasy. Samozřejmě nic nezkazíte ani výměnami vody, které budou odstraňovat čpavek.

 

Bohužel tento mýt, že řasy způsobují živiny přišel pouze kvůli nedostatečnému přemýšlení. Uveďme opět příklad. Máme nádrž, kde pěkně rostou rostliny a akvarista pravidelně hnojí a přihnojuje CO2. Má ale přerybněno a neodkaluje dno. Zbytky potravy samozřejmě způsobí čpavek, který využijí spóry řas a voda se zbarví do zelena. Akvarista okamžitě začne společně s kamarády z fóra obviňovat dusičnany a fosforečnany, které jsou v hnojivu. Přestane tedy hnojit a nejenže bude mít zelenou vodu, ale přestanou mu růst i rostliny. Ty začnou hladovět a opadávat, což způsobí další čpavek. Najednou začnou tedy růst řasy i na listech rostlin. Místo jednoduchého řešení – výměny vody a pořádného odkalení začne spekulovat a nakonec má kromě zelené vody i dalších pět jiných druhů řas.

Vidíte, že to není nic složitého. Stačí se nad tím pouze trochu zamyslet. Řasy nezpůsobují živiny, ale čpavek. Ne nadarmo se říká: „Udělejte vše proto, aby vám rostly rostliny a nebudete mít potíže s řasami.“

Nádrž, která je na fotkách je provozována metodou Estimative index, kdy je ve vodě velké množství hnojiva a jak můžete vidět, žádné řasy v ní nerostou. Jejím vlastníkem je člen akvaristického fóra www.ukaps.org , se kterým jsem vedl zajímavou konverzaci a tak jsem přeložil tyto jeho postřehy.

Velice užitečný článek o problémech s řasami je článek o Řasách v akváriu.

Pro ještě lepší pochopení důrazně doporučuji nastudovat medotu Estimative index nebo alespoň kapitolu dole v článku o EI nazvanou: A nebude takové množství živin způsobovat řasy?

Principy popsané v tomto článku jsou pro pochopení souvislostí klíčové a jakmile toto pochopíte, nemusíte se již nikdy znovu obávat problémů s řasami. Jelikož je toto opravdu důležité, zakládám speciální téma ve fóru, kde se bude prodiskutovávat speciálně toto téma. Pokud jste něčemu neporozuměli nebo máte další otázky, neváhejte a napište dotaz. Diskuzi najdete ve vláknu: Proč živiny nezpůsobují řasy

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde