Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Draslík

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

Draslík je hned po dusíku a fosforu třetí nejdůležitější živinou pro zdravý růst akvarijních rostlin. Rostlinami je využíván jako draselný iont K+.

Bez dostatečného množství draslíku v akvarijní vodě a substrátu by nemohla probíhat fotosyntéza. Draslík velmi často v akvarijích chybí. Ve vodovodní vodě je ho totiž pramálo a tato koncentrace rostlinám rozhodně nestačí. Každý, kdo má v akváriu nějaké rostliny, musí draslíkem přihnojovat. Když se řekne přihnojování draslíkem, není samozřejmě myšlena jeho kovová forma. Draslík můžeme dodat do akvária buď chemikálií zvanou K2SO4 tak, že ji rozpustíme v destilované vodě a následně tento roztok dávkujeme do akvária. K2SO4 je obsaženo i v balíčcích PMDD. Další možností je použít již namíchané hnojivo, jako např. Easy Life Kalium nebo Seachem Flourish Potassium, která draslík obsahují. Pokud hnojíte nějakými komplexními hnojivy jako např. Easy Life Profito, Sera Florena, TetraPlant Plantamin, hnojiva Dennerle apod., je draslík obsažen i v nich. Pokud však máte silné osvětlení a mnoho rostlin, může se stát, že draslík obsažený v těchto hnojivech jim nebude stačit a bude třeba přihnojit právě pomocí koncentrovaných hnojiv obsahujících draslík tj. K2SO4, Easy Life Kalium nebo Seachem Flourish Potassium.

V přírodě se koncentrace draslíku pohybují mezi 2 - 100 mg/l. Vodovodní voda nedosahuje ani této spodní hranice, proto je třeba přihnojovat. Nyní přišla firma JBL s testem na draslík, což ulehčuje spoustě akvaristů život.

 

Pokud přihnojujete dusíkem (dodáváte NO3 - např. pomocí chemikálie KNO3, Easy Life Nitro, Seachem Flourish Nitrogen apod.), je vhodné dodávat stejné množství draslíku. Je to takové všeobecné pravidlo. Tzn., že pokud dodáte týdně 5 mg/l NO(dusičnanů) formou těchto hnojiv, je třeba přidat i 5 mg/l draslíku. Každopádně přidávejte draslík i v případě, že NO3 nedodáváte. Jak už jsem napsal, ve vodovodní vodě chybí a nemá se tak do vody jak dostat. Tady platí pavidlo raději trošku více než méně.

Dalším způsobem, jak deficit draslíku můžeme zjistit, je pozorováním rostlin. Jakmile se začnou na starších listech rostlin tvořit dírky s hnědými okraji, je třeba vzít do rukou hnojivo a dát rostlinám najíst. Všimněte si těch dírek na starších listech mé hygrophily polyspermy na obrázku. Radikálně jsem totiž snížil přidávání K2SO4 a rostliny to, jak vidíte, nesly dosti nelibě. Dokonce se vyskytla i řasa, takže jsem musel draslík opět dodat, situace se poté znovu dostala do normálu. Ještě bych chtěl upozornit, že zlepšení nehledejte na již postižených listech, pro ty už je pozdě a můžete je odstranit.

 

Do průměrně zarostlé nádrže doporučuji přidávat 5 mg/l draslíku týdně s tím, že bych se snažil měnit alespoň 1x za dva týdny 1/3 vody, aby se předešlo jeho případnému hromadění. Nemějte obavy, ani jeho výrazné předávkování nic hrozného nezpůsobí.

Abychom dodali 5 mg/l draslíku(K), musíme použít buď:

1) K2SO4 - namíchejte si roztok a následně jej přidávejte do akvária podle této kalkulačky: kalkulačka výpočtu chemikálií

2) pokud zrovna neholdujete chemii, je vhodnou alternativou použití hnojiva Easy Life Kalium - k přidání 5 mg/l je nutno týdně dodat 12ml tohoto hnojiva na 100 litrů vody

3 vhodným hnojivem je i Seachem Flourish Potassium, kterého je třeba do 100 litrového akvária nutno dodat týdně 10 ml pro dosažení koncentrace 5 mg/l.

Chtěl bych jen upozornit, že koncentrace 5 mg/l je jen orientační a startovací. Akvárium silně osvětlené, s přidáváním CO2 a hustě osázené může spotřebovat klidně i 20 mg/l draslíku.

Draslík je jednoznačně velmi důležitou živinou pro růst rostlin a nevyplácí se ho do akvária nedodávat.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde