🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 18h 13m 44s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Dlouhodobý test na CO2 – výroba

V kategorii: Jak vyrobit příslušenství akvária

Dlouhodobý test na CO2 – výroba

Všude se diskutuje o tom, že by mělo být v akváriu dostatek rozpuštěného CO2 pro rostliny. Existuje však pouze jedna dostupná metoda na měření koncentrace CO2 v akvárku – je jí CO2 test nebo taky některými nazýván drop checker.

Drop checker jde buď koupit, neznámější je asi dropchecker od JBL. Já jsem trošku listoval nejrůznějšími stránkami a snažil se najít cestu, jak si podobný permanentní CO2 drop checker vyrobit. Narazil jsem na dva návody, které mě opravdu zaujaly a jeden z nich jsem realizoval. V následujícím článku bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti a návod na výrobu takovéhoto testu na CO2.

Pokud se v problematice drop-checkeru dostatečně neorientujete nebo dokonce stále nechápete, o co se jedná, přečtěte si užitečný článek měření CO2 pomocí dropcheckeru.

Samotná výroba dropcheckeru se skládá ze dvou částí. První je vytvoření roztoku, který se bude podle množství koncentrace CO2 zbarvovat a druhou části je vytvoření lahvičky, do které roztok umístíme.

Pokud se vám s roztokem nechce patlat, můžete si koupit již hotový roztok. Já jsem si jej ale namíchal sám. K výrobě roztoku budete potřebovat trochu destilované vody, jedlou sodu, kterou koupíte v každé sámošce a test na pH, který každý akvarista vlastní. Náklady jsou tedy v podstatě nulové. Základem je vyrobit roztok vody o tvrdosti 4°dKH – to můžete změřit pomocí testu na KH, který je v každé akvaristice. Do něj potom nakapeme asi 10 kapek roztoku na měření pH a je hotovo.

Roztok o hodnotě 4°dKH jsem udělal následovně: Do sklenice jsem nalil destilku a přidal trošinku jedlé sody, která zvyšuje KH. Destilka má totiž KH nula a pomocí sody se musíme pokusit hodnotu dostat na 4°. Toto jsem zamíchal a zkusil KH změřit testem – ten ukazoval asi 15°, takže jsem polovinu sklenice vylil a přidal čistou destiku. Takto jsem to ředil, dokud jsem nedosáhl koncentrace 4°dKH.

Na internetu jsem četl i další návod na výrobu tohoto roztoku. Vezměte 1 litr destilky a nasypejte do ní přesně 6 g jedlé sody, takto dostanete roztok o hodnotě 200°dKH. Následně vezměte 10 ml této vody nalijte ji do 490 ml nové a čisté destilky a je hotovo, dostanete tím roztok 4°dKH. Tento způsob jsem osobně nezkoušel, ale pro lidi, co nevlastní test na KH to bude asi ideální volba.

Následně už jen stačí nakapat do tohoto roztoku 10 kapek (nemusí to být přesně) roztoku z jakéhokoliv pH testu – všechny obsahují stejnou namodralou chemikálii. Následně je na čase vyrobit obal pro tento roztok.

Úkolem této nádobky bude udržet v sobě roztok a zároveň k němu nepustit vodu z akvária. Díky fyzikálním zákonům je to možné. Více lze vidět na obrázcích s drop checkery. Pokud bychom jednoduše lahvičku zazátkovali, neměli bychom jak změřit CO2, protože by se nedostalo do flaštičky. Tyto drop checkery jsou ale navrženy tak, aby byla v lahvičce vzduchová bublina, přes kterou bude proudit do našeh namíchaného roztoku CO2 z akvarijní vody(jakoby se vypařuje a proudí do vytvořeného roztoku – fyzikové prominou). Tady jsou dva návody na výrobu lahviček:

První je trošku jednodušší na výrobu, protože vůbec nepotřebujete lepidlo. Co potřebujete? Jenom nějaký vršek např. od tužidla na vlasy, zkumavku, která je skoro ve všech akvarijních testech – já jsem použil tu z ratajova testu na NO3 a nějakou přísavku – náklady nula nula nic.

Vystřihněte z vršku od tužidla na vlasy(nebo čehokoli podobného, co najdete v koupelně) tento tvar:


Prsty jednoduše vzniklé „křidélka“ vmáčkněte dovnitř.

Umístěte do ní menší zkumavku z akvarijního testu– bude držet výborně i bez lepidla.

Do zkumavky nalijte vytvořený roztok.


Barva se změnila z modrého původního roztoku na krásně světle zelenou – znamení, že je ve vodě 30 mg/l CO2, což je ideální koncentrace. Tmavě zelená by znamenala, že je CO2 málo a žlutá, že naopak hodně.

Toto byly fotky z internetu, já jsem se pokusil o něco podobného a výsledek byl podobný. Přísavku jsem připevnil pomocí drátku, takže jsem lepidlo vůbec nepotřeboval.

Druhý způsob vypadá daleko elegantněji a pokud si s výrobou pohrajete(ne jako já, který to spatlal za 3 minuty) může vypadat výsledek velice dekorativně. Návod je zde:

Budete potřebovat skleničku, štamprli, silikonové lepidlo a přísavky. Výroba není nijak složitá, prostě přilepte tu menší do větší podle obrázku. Pak už jen stačí přidělat lepidlem přísavky a je hotovo. Více na obrázcích.



Při nejasnostech se pokusím odpovědět v komentářích.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde