🐠Odstraňte z akvária odpadní látky Více zde 05d 20h 55m 28s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

CO2 reaktor vs. bublinky

V kategorii: Jak hnojit CO2 v akváriu

p>Pokud zařizujeme či provozujeme rostlinné akvárium, nejdůležitější položkou je CO2 (zejména pokud používáme metodu estimative index). Neustále na lidi naléhám, že CO2 je nejdůležitější a stále v tom budu pokračovat. Nedostatečné dávkování CO2 je příčinou 95 % problémů s řasami.

Následující zpráva bude velice zajímavá pro většinu z vás. Tvrdím, že vnitřní CO2 reaktor je o mnoho lepší než jakýkoli jiný reaktor. Z reaktoru začnou vycházet bublinky. Částečně tvořeny kyslíkem a částečně CO2, ale jen trochou „vzduchu“. Rostliny mi při tomto způsobu aplikace plynu vykazují daleko lepší růst a není to díky O2. Tak proč je tedy mlha tvořená z bublinek CO2 ve vodě daleko lepší, než dokonale rozpuštěný plyn?

Zlepšený růst rostlin není díky O2, protože jsem dal difuzor s CO2 pod vyústění filtru a růst rostlin byl stejně úžasný, jako v případě mého reaktoru, a to i přesto, že v akváriu tentokrát nebyly bublinky O2. Při použití mého reaktoru se z rostlin vyvalilo obrovské množství bublinek a to bylo tak intenzivní, že jsem jej neviděl snad ani u akvárií, kde právě proběhla výměna vody. Vodu jsem však měnil více než před týdnem. Toto jsem zkoušel nekolikrát ve čtyřech nádržích a výsledek byl všude stejný – intenzivní bublání rostlin den za dnem, samozřejmě, dobrý proud v nádrži je podmínkou.

 

Tak proč je tedy mlha z CO2 lepší než rozpuštěné CO2? Bublinky CO2 plavou ve vodě daleko rychleji, než CO2 rozpuštěné v kapalině. Rostliny díky tomu dostanou více CO2 a v intenzivnější koncentraci. Ukazuje se tedy, že dostatek plynu ve vodě a dostatečný proud jsou klíčové.

Můžete si koupit externí reaktory, ale ty nám nedají žádné bublinky CO2, důležité je, aby v nádrži plavalo všude dost bublinek a byly tak přístupné rostlinám. Toto se mi opravdu osvědčilo, dosahoval jsem velkého bublání. Nebylo to den, ani pár dnů, ale dlouhodobě.

Dávejte však pozor na ryby, musíte mít dobrý pohyb hladiny, aby se do akvária dostalo dost O2, pak rybám nebude vadit více CO2. Aplikuji tuto metodu dlouho a nikdy jsem neměl s rybami žádný problém.

Pro větší nádrže lze použít více difuzorů nebo mých reaktorů. Tohle může být velice dobré řešení pro lidi, kteří chtějí, aby růst jejich rostlin byl daleko lepší. Řasa rychle zmizí a vy uvidíte tak intenzivní bublání rostlin, jaké jste ještě nezažili. Když provozujete metodu Estimative index, víte, že živin je ve vodě dostatek, proto se musíte zaměřit na CO2.

Pokud chcete použit CO2 difuzor, jako např. vzduchovací kamínek, dejte jej před rozstřikovací rampu, aby proud roznesl bublinky po nádrži.

 

Výsledky uvidíte brzy. Nevěřte příliš testům. Dokud nebude bublání intenzivní, růst rostlin excelentní a nádrž bez černé štětičkové řasy, trpělivě přidávejte CO2. Sledujte ryby! Nezvyšujte dávky CO2 skokově, přidávejte pomalu a pozorujte ryby a rostliny. Testy můžou ukazovat velké hodnoty, ale pokud jsou ryby stále ok, přidejte.

Vypínejte CO2 na noc, je to bezpečné pro ryby a rostliny jej v noci nepotřebují, navíc pak budeme moci dávkovat více přes den. CO2 dodáváme kvůli rostlinám, ne abychom udrželi pH, navíc při vypnutí v noci můžeme ušetřit 2 až 3krát více plynu.

Volný překlad ze stránek mága rostlinných akvárií Toma Barra: barrreport.com

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde