Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

CO2

V kategorii: Jak hnojit CO2 v akváriu

Proč je dodávání CO2 důležité?

Akvarijní rostliny vykonávají fotosyntézu za podmínky, že na jejich listy dopadá světlo. Potřebují vodu a CO2 (oxid uhličitý), aby mohly během fotosyntézy vytvořit glukózu. K výsledné glukóze se přidává další doprovodný produkt – kyslík, který je využíván rybami a krevetkami k dýchání. Glukózu používají samy rostliny jako energii k dalšímu růstu. Musíme tedy zajistit světlo, vodu a CO2. Vody je v akváriu neomezeně, ale CO2 se může stát nedostatkovým. Oxid uhličitý se do vody dostane ze vzduchu a také dýcháním ryb. Pokud máte v akváriu hodně rostlin pod kvalitním osvětlením, velice rychle dojde k vypotřebování CO2 a rostliny začínají hladovět. Pokud tento stav trvá, rostliny porostou špatně a v akváriu se začne objevovat řasa, což nechceme. CO2 se do akvária dodává proto, abychom zajistili rostlinám dostatek „potravy“ pro růst a zajistili maximální fotosyntézu. V takovém případě budou rostliny růst zdravě a hustě. Pokud však máte nádrž s několika málo rostlinami a slabým osvětlením, bude pro vás přidávání CO2 pravděpodobně zbytečným.

Více zde: Základy CO2 v rostlinných akváriích

 

Nezbytné zařízení pro dodávání CO2

Existuje velké množství metod přihnojování CO2. Pravděpodobně nejúčinější a nejpohodlnější je metoda pouštění CO2 z tlakové láhve. Tlaková láhev je naplněna CO2 a na ní je nasazen regulační ventil, který propouští do akvária vámi zvolené množství plynu. Hadička jej vyvede do akvária, kde se pomocí difuzoru rozpustí a můžou jej přijmout rostliny.

Pro více informací čtěte: CO2 z tlakové láhve

 

Výběr tlakové láhve

Doporučuje se vybrat si co možná největší láhev. Je to hlavně z důvodu vašeho pohodlí. Veliká 6kg láhev se bude plnit podstatně méně často, než malá 2kg. Dnes existuje na trhu velké množství CO2 setů, které vám ušetří práci se sestavováním a studiem jednotlivých dílů. Stačí pouze zapojit a CO2 vám bude po dlouhou dobu bublat v akváriu. Poté už jen stačí najít v blízkosti plnírnu a opět doplnit láhev.

ADA skleněný keramický difuzor

V přírodních akváriích ve stylu ADA se většinou používají skleněné keramické difuzory, které se umísťují na konec hadičky do akvária. Zde vytváří malinké bublinky CO2, které se rozpouští ve vodě. Čím větší akvárium máte, tím větší musí být průměr použitého difuzoru.

 

Instalace drop checkeru

Množství CO2, které proudí do akvária lze snadno zjistit podle toho, kolik bublinek za sekundu uniká z hadičky v akváriu. Abychom ale zjistili přesnou koncentraci CO2 v akváriu, musíme použít drop checker. Pokud dodáváme do jedné nádrže 1 bubl./s, může v ní být daleko méně rozpuštěného CO2 než v druhé, kde pouštíme také 1 bubl./s. První nádrž může být jinak velká nebo může být hustěji osázena, rostliny tak rychleji toto CO2 spotřebují. Drop checker je nainstalován uvnitř akvária. Je to skleněná nádobka, ve které je trocha vody a speciální roztok. Čím více je CO2 ve vodě, tím je kapalina v drop checkeru žlutější. Naopak pokud je CO2 ve vodě málo, bude kapalina modrá. Jakmile dosáhnete zeleného zbarveni drop checkeru, víte, že je CO2 ve vodě dostatečné množství a zároveň nehrozí jeho předávkování, což by mohlo až usmrtit ryby. Nezapomínejte i na dostatečný pohyb hladiny, která přivádí dostatek kyslíku pro dýchání ryb a krevetek. Důležitý je zejména v noci.

Zajímavý článek o použití drop checkeru: Měření CO2 pomocí drop checkeru

 

Údržba skleněného keramického difuzoru

Skleněný difuzor vypouští svými malými póry CO2 do vody. Bublinky CO2 se poté vznášejí v proudu vody a dostávají se k rostlinám, které je spotřebovávají. ADA Pollen Glass difusor se po nějaké době znečistí. Je totiž umístěn uvnitř akvária, takže na něm můžou začít růst řasy a jiné nečistoty. Nejen, že bude vypadat nevzhledně, ale ucpou se také jeho póry, které umožňují tvorbu jemných bublinek. Proto je vhodné jednou za dva týdny tento difuzor vyjmout z akvária a vyčistit pomocí čistícího prostředku ADA Superge. Dosáhnete tak stále čistého vzhledu a neustálou tvorbu drobných bublinek.

Přeloženo z www.aquajournal.net