🔥Probíhá akce Více zde 05d 09h 56m 04s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Osvětlení rostlinného akvária

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Proč je osvětlení důležité?

Světlo je nezbytné pro rostliny. A to nejen v přírodních akváriích, ale pro všechny rostliny na Zemi. Všechny rostliny přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí fotosyntézu. Při fotosyntéze rostliny vyrábějí glukózu. Potřebují k tomu ale CO2, vodu a právě světlo. Kyslík je produkován jako vedlejší produkt. Fotosyntéza není důležitá pouze pro zdravý růst rostlin, ale poskytuje rybám a krevetkám životadárný kyslík.

Osvětlení nad akváriem má stejnou funkci, jako slunce v přírodě. Využití slunce v našem přírodním akváriu by bylo velice složité. Jednak kvůli délce světla – v tropech je stále stejná a intenzita by byla těžko dosažitelná. Pokud by bylo světla naopak nadbytek, mohla by začít bujet řasa. Proto je umělé osvětlení nezbytné. Není důležité jen pro rostliny, dalším jeho úkolem je udělat akvárium krásným. Pokud bychom umístili nad akvárium červené zářivky, vzhled by zřejmě nebyl nikterak pěkný a hlavně by byl nepřirozený.

Akvarijní osvětlení pro rostliny

Osvětlení musí být takové, aby zajistilo rostlinám dostatek kvalitního světla a zároveň učinilo layout krásným. Bílá barva, kterou většinou produkují zářivky, se ve skutečnosti skládá ze tří základních barev. Jsou jimi červená, zelená a modrá. Proto nemá každá zářivka (nebo žárovka, LED osvětlení, apod.) stejnou barvu. Záleží na mixu barev. Červené světlo není příliš vhodné, protože ve vodním sloupci ztrácí většinu ze své intenzity. Naopak modrá barva je pro rostliny velice vhodná a ve vodním sloupci se příliš neztrácí. Kdyby však mělo osvětlení vydávat pouze modrou barvu, byl by pohled na akvárium nepříjemný. Proto se mixuje i s červenou a zelenou barvou.

Světlo do akvária s rostlinami – zářivky, žárovky a výbojky do akvária

V layoutech, kde máte v úmyslu hustě osadit nádrž rostlinami, je nezbytné zajistit dostatek světla. Některé druhy rostlin vyžadují větší intenzitu osvětlení než jiné. V tomto případě musíme zohlednit požadavky těch náročnějších a poskytnout jim dostatek světla. Rostlinám, které jsou na světlo méně náročné větší množství světla neuškodí.

Klasické zářivky se běžně instalují nad akvárium (např. čtyři 20W zářivky pro 60cm dlouhé akvárium, šest 32W zářivek pro 90cm akvárium apod.). Pokud se rozhodnete pro halogenové osvětlení do akvária, bude vám pro 90 cm nádrž stačit jedno 150W světlo. Klasické zářivky a halogenové osvětlení mají odlišné vlastnosti. Zatímco pod zářivkami neuvidíme pod rostlinami žádné stíny, pod halogenovým osvětlením ano. Záleží na osobním vkusu, pro který typ se nakonec rozhodnete.

Množství světla

V akváriích, které nejsou hlubší než 60cm lze použít pravidlo Waty na množství litrů. Toto pravidlo funguje na následujícím principu:

Celková Watáž vašeho osvětlení / počet litrů v akváriu = W/l

Např. 200W / 100l = 2W/l což je velmi vysoká hodnota

V akváriích, které jsou hlubší toto pravidlo není tak efektivní. Světlo totiž musí ke dnu překonat větší vzdálenost, a tak ztrácí svou účinnost. Je také třeba zmínit, že je toto pravidlo zaměřeno na zářivky T8. Jsou méně účinné než zářivky T5, které se dnes docela rozšířily. T5 zářivky totiž produkují více lumenů na Wat. V překladu to znamená, že na 1W vydají více světla.

0 až 0,25 W/l je velmi nízká intenzita osvětlení

0,25 až 0,5W/l je nízká až střední

0,5 až 0,8W/l je střední až středně vysoká

0,8 až 1 W/l je vysoká

1W/l a více je velmi vysoká hodnota

Je třeba také uvést, že v akváriu přes 250 litrů stačí méně W/l než v malém akváriu o objemu 40 litrů.

Požadavky rostlin na světlo

Odlišné druhy rostlin mají odlišné požadavky na množství světla. Obecně můžeme říci, že to závisí na barvě jejich listů. Tmavě zelené rostliny požadují méně světla, protože mají dostatek chlorofylu a jsou tak při fotosyntéze výkonější. Světle zelené, nebo dokonce červené rostliny mají chlorofylu méně a jsou méně výkonné při fotosyntéze, proto vyžadují více světla. Když tedy plánujeme celkový layout, měli bychom zajistit těmto rostlinám více světla a do jejich stínu zasadit rostliny tmavě zelené jako např. rody Anubias, Cryptocoryne a veškeré druhy mechů. Neznamená to však, že by mechům světlo vadilo, jen se spokojí i s málem.

Typy osvětlení

Existuje nepřeberné množství druhů zářivek. Nejčastěji používané zářivky v akvaristice jsou T8. Následují T5, které se dělí na HO (high output) a PC (power compact), které umožňují lepší propustnost světla a jsou proto vhodné do hlubších akvárií. Existují i nově vynalezené zářivky T6, které pasují i do předřadníků zářivek T8 (předřadník- to, do čeho se umísťují zářivky). T6 poskytují až o 40% více světla. Čím nižší je číslo zářivky T8-T5, tím menší je průměr trubice. V poslední době se také vyskytují halogenové výbojky. Jsou velice vhodné pro hluboké nádrže, ale produkují velké množství tepla, takže nejsou až tak výkonné.

Nejlépe hodnoceny jsou tzv. celospektrální zářivky, které poskytují všechny tři barvy-červenou, modrou, zelenou. Nejlépe fotosyntéza probíhá v oblasti červeného a zeleného světla. Trochu také v modré oblasti. Rostliny jsou velmi přizpůsobivé a jsou schopny akceptovat i horší světelné spektrum. Většinou poskytují tyto zářivky studenou bílou barvu.

Pokud si sami nechcete sestrojovat osvětlení pomocí skládání předřadníků a trubic, je na trhu mnoho nejrůznějších druhů lamp. Lze je připevnit na okraj akvária:

Další možností je sestrojit si nebo koupit kryt a na něj zářivky a předřadníky namontovat.

Barevná teplota

Tato veličina se měří v Kelvinech (K). Nejvhodnější barevná teplota pro rostliny je denní světlo okolo poledne, které se pohybuje v rozmezí 5500K do 6500K. Je to bílé světlo a je produkováno plnospektrálními zářivkami. Existuje i mnoho jiných zářivek v rozmezí 3000K až 10000K. Čím nižší je teplota, tím červenější je světlo. Naopak čím vyšší, tím je světlo více do modra. Slyšel jsem různé příběhy o tom, jak rostlinám svědčilo velké rozmezí barevné teploty. Já doporučuji rozmezí mezi 5500K až 11000K. Moc bych se tím ale nezabýval, protože je pro rostliny daleko důležitější světelné spektrum (viz. výše- červená, zelená a trochu modré)

6000K - jasné polední světlo

6500K - standardizované polední světlo

7000K - lehce zamračená obloha

8000K - oblačno, mlhavo

Studenná denní bílá – zářivka 865 – bílá barva

Denní bíla – zářivka 840 – barva lehce do žluta

Teple bílá – zářivka 830 – výrazně žlutá barva

Žárovka – 827 – úplně žlutá jako klasická žárovka

Jak dlouho svítit v akváriu?

● Nejlépe 7-10 hodin denně.

● Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.

Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat. Intenzita světla může být ještě zvýšena uprostřed dne jako imitace poledního světla. Někteří akvaristé také doporučují metodu: 5hod. zapnuté, 2hod. vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Je to kvůli řase. Pokud máte totiž málo CO2, budete mít problém s řasou. Jakmile ale vypnete na 2 hodiny osvětlení, bude se hromadit ve vodě CO2, které rostliny nebudou spotřebovávat, jelikož za tmy fotosyntéza neprobíhá a po zapnutí světel bude hodnota CO2 opět dostatečná. Je to vhodné především pro ty, co používají metodu dodávání CO2 kvašením, protože je při této metodě oxidu uhličitého zpravidla málo. Tato perioda bez světla by neměla trvat déle jak 3 hodiny. Rostliny by se měly po nějaké době na toto adaptovat, řasy však ne.

Spínací hodiny

Spínací hodiny jsou velice vhodné pro kontrolu délky osvětlení. Jednoduše je nastavíte na 10 hodin od rána do večera a máte po starostech. Já jsem si nastavil vypnutí světla v době, kdy chodím spát. V době založení akvária doporučuji kratší dobu osvětlení okolo 6 hod. denně. Je to kvůli nestabilitě v akváriu a možnosti útoku řas.

Pokud tedy chcete mít dlouhodobě krásné akvárium s bujnými a svěžími rostlinami, doporučuji hodnotu osvětlení od 0,3 do 0,5 W/l. Rostliny neporostou tak rychle a nebudete muset dodávat tolik CO2.

Pokud vám jde hlavně o rychlý růst rostlin, doporučuji 1W/l. Je zde ale větší šance na výskyt řasy, protože budete muset dodávat více CO2 a hnojiva. Pokud bude CO2 a hnojiva málo, porostou řasy. Obecně více světla vyžaduje více CO2 a hnojení. (ideálně 25-30mg/l CO2).

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde