Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Aktivní uhlí v akvaristice – kdy jej používat a proč

V kategorii: Jak na filtraci v akváriu

Aktivní uhlí je vysoce porézní materiál, který je vyráběn z organických látek – ze dřeva, skořápek nebo uhlí. Má velmi vysokou kapacitu, to znamená že jeden hrníček aktivního uhlí má stejnou plochu, jako několik set m2. Je to způsobeno tím, že má v sobě spoustu pórů.

 

 Proč se v akvaristice používá?

Aktivní uhlí se používá pro odfiltrování chlóru, kovů, zbytků léčiv, organických látek nebo např. i zákalů z barvících kořenů. Prostým umístěním aktivního uhlí do filtru dojde k pohlcování všech těchto látek uhlím.

Kdy aktivní uhlí do filtru umístit a kdy to nemá smysl?

Aktivní uhlí je vhodné do filtru umístit pouze v případě, že potřebujeme z vody odstranit nějakou chemii. Nejtypičtější použití je tedy po použití léčiv nebo přípravků pro hubení šneků.

Další možností je mít aktivní uhlí ve filtru neustále – toto je vhodné pokud požadujete odstraňování zákalů nebo barvících kořenů či chlóru.

Nevýhody aktivního uhlí

Aktivní uhlí je poměrně agresivní materiál a odstraňuje z vody i stopové prvky živin pro rostliny a pro ryby. Pokud tedy máte v plánu používat aktivní uhlí ve filtru dlouhodobě, volil bych spíše Purigen. Purigen má v podstatě stejné vlastnosti jako aktivní uhlí, ale neodstraňuje z vody mikroživiny pro ryby a rostliny. Zákaly dokáže odstraňovat ještě lépe. Oproti aktivnímu uhlí však neumí odstranit zbytky léčiv, těžké kovy a chlór. Pokud tedy aktivní uhlí používáte z těchto důvodů, Purigenem jej nahradit nemůžete.

Jaké aktivní uhlí vybrat?

Na trhu je velmi velké množství značek aktivní uhlí. Pokud však budeme chtít zvolit to nejkvalitnější s množstvím výhod, tak doporučujeme zvolit aktivní uhlí od firmy Seachem. Níže naleznete výhody Seachem MatrixCarbon.

 1) Granulky jsou ve tvaru kuliček 

Výroba aktivního uhlí do tvaru kuliček je sice technologicky náročnější, ale přináší jednu nespornou výhodu: Voda jím proudí rovnoměrně a dostane se ke každému cm2 aktivního uhlí. Stačí tedy použít podstatně menší množství oproti konkurenci.
Navíc kulaté granule nesléhají. Při použití běžného aktivního uhlí ve tvaru tyčinek dojde k jejich udusání do sebe, čímž dojde k výraznému omezení průtoku aktivním uhlím (voda bude protékat vnitřkem jen minimálně). U kuliček toto nehrozí – voda bude stále proudit kanálky mezi kuličkami uvnitř.

2) Prokazatelně nejnižší množství fosfátů na gram aktivního uhlí oproti konkurenci
Každé aktivní uhlí obsahuje trošku fosfátů. Je to způsobeno tím, že jsou aktivní uhlí vyráběna z organických látek, která v sobě fosfáty vždy obsahují. V laboratoři se nám však povedlo vyvinout způsob, jak aktivní uhlí nejlépe propláchnout, abychom fosfáty odstranili. Kombinace vhodného průplachového média a cylindrického tvaru granulek nám zajistilo úspěch.

3) Minimální vliv na pH z důvodu nízkého obsahu popela
MatrixCarbon aktivní uhlí nezvedne hodnoty pH nad 7 ani při ponoření do destilované vody. Je to umožněno nízkým obsahem popela, který jsme odstranili jeho důkladným propláchnutím metodou uvedenou v odstavci výše.

4) Delší trvanlivost a lepší účinnost oproti konkurenci
Na trhu existují dva druhy aktivních uhlí – s makro póry a mikro póry. Jejich typ záleží především na materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Aktivní uhlí s mikro póry je vyráběno z kokosových skořápek, zatímco s makro póry z černého uhlí.
Aktivní uhlí s mikro póry odstraňují především kovy a stopové prvky, uhlí s makro póry odstraňuje hlavně organický odpad (dusíkaté látky apod.).
MatrixCarbon je vyráběn především z černého uhlí, takže je jeho efekt na stopové prvky pro ryby a rostliny minimální.
Z důvodu granulí ve tvaru kuliček navíc nedochází ke sléhání a aktivní uhlí tak vydrží déle funkční (minimálně dvojnásobně).

5) Není potřeba jej použít tolik, jako od konkurenčních firem pro dosažení stejného účinku
Z důvodu lepší prostupností vody aktivním uhlím tvarem granulí a složením není nutné MatrixCarbonu použít tolik jako běžně prodávaného aktivního uhlí jiných značek.

Seachem MatrixCarbon 

Závěr

Celkově vzato lze tedy říct, že pro odstranění chemikálií a léčiv z vody je aktivní uhlí nenahraditelné. Dlouhodobé používání však není z důvodu adsorpce užitečných stopových prvků příliš vhodné a jeho úlohu hravě nahradí Purigen. Používáme je tedy spíše krátkodobě. Odstranění chlóru a léčiv snadno docílíme použitím některého z přípravků na úpravu vody při její výměně.

 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde