Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 06h 48m 13s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

10 největších mýtů v rostlinné akvaristice

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Rostlinná akvaristika a její mýty a polopravdy

Následujících 10 mýtů sepsal George Farmer.

Následující akvária jsou všechny prací George Farmera.

1. Rostliny vyžadují měkkou vodu

Všechny rostliny, které jsem kdy vlastnil jsem úspěšně pěstoval ve tvrdé vodě. Dokonce i ty, které jsou akvaristy považovány za nejnáročnější druhy(fotografie jeho akvárií jsou ve výše přiloženém odkaze).

Pokud máte naopak měkkou vodu, je nutné přidávat k standartnímu hnojení ještě hořčík a vápník, protože tyto prvky obsahuje pouze tvrdší voda. Pokud je voda až extrémně tvrdá, je třeba zvýšit množství přidávaného CO2.

Znám mnoho akvaristů z Londýna, kteří při dodržení tohoto pravidla pěstují velice úspěšně rostliny i v té nejtvrdší vodě.

Měkká voda je však důležitá pro některé druhy ryb a to především pro jejich úspěšné rozmnožování. Dle mé zkušenosti je však záměrné změkčování vody zbytečností.

2. Akvarijní rostliny nejlépe porostou v akváriích s topnými kabely

Provozoval jsem úspěšně už více než 30 rostlinných nádrží bez vyhřívaných kabelů na dně akvária.

Tyto kabely jsou poměrně drahé a v některých situacích se dokonce nedoporučují. Jedna z firem vyrábějících obohacené substráty dokonce varuje před unikáním živin ze substrátu do vodního sloupce.

Důležitější je starat se o zdravý růst kořenů, které budou dodávat substrátu dostatek kyslíku a nebude v něm tak nic hnít.

Investujte raději do lepší filtrace, CO2 systému a substrátu.

3. Přidání pojídačů řas vyřeší velké problémy s řasami

Krevetky a rybky, které pojídají řasy jsou velice vhodné pro odstraňování zbytků řas, které se vyskytují v běžném množství. Nicméně vám ale nepomůží s větší invazí řas. Nejdůležitější je totiž odstranit příčinu růstu řas, jinak se jednoduše vrátí zpět.

Pokud jich nasadíte velké množství, můžou dokonce přispět svými odpadními produkty ještě větší invazi řas. Nejdůležitější je zajistit zdravý růst rostlin vhodným osvětlením a živinami s CO2.

4. Rostlinná akvária by neměla mít proud v nádrži, protože způsobuje růst řas

Bohužel toto je velmi rozšířený omyl, který se dočtete snad na všech diskuzních fórech. Je sice pravda, že akvária s nízkým osvětlením a malým množstvím živin můžou prosperovat i za špatného proudu, obecně lze však tvrdit, že rostliny lépe prospívají v akváriích s dostatečným proudem a cirkulací vody.

Je to z důvodu lepší distribuce CO2 a živin po nádrži. Pokud totiž např. dávkujete CO2 obyčejným difuzorem jako lipové dřívko, keramický difuzor atd., CO2 se bez proudu nikdy nedostane na druhý konec nádrže a tam budou rostliny hladovět, což povede k opadání jejich listů, špatnému růstu a vzniku řasy.

Je však také rozdíl mezí proudem a vhodnou cirkulací. Neznamená to, že by se měly rostliny bezvládně kymácet v proudu, což by jim způsobovalo fyzický stres. Kvalitní proud zajstíme rozstřikovacími rampami a lily pipes.

Do akvária nainstalujte takové filtry a čerpadla, aby jejich celkový papírově udávaný výkon udával přečerpání nádrže 10x za hodinu(pokud máte nádrž 100 l, kupte např. filtr o výkonu 600 l/h a k němu pořiďte čerpadlo o výkonu 400 l/h). Vyberte však adekvátní rozstřikovací rampy či lily pipes. Kdyby tento objem tryskal z jednoho úzkého otvoru, byla by to vířivka. Všechny rostliny by se však měly v proudu jemně kymácet, tak poznáte vhodný proud.

 5. Akvarijní rostliny vyžadují kvanta světla

Někteří úspěšní akvaristé pěstují i náročné druhy rostlin pod relativně slabým osvětlením. Hlavní je poskytnout rostlinám dostatečné množství živin hnojivy, CO2 a dostatečným proudem v nádrži.

Úspěšně jsem pěstoval dokonce i trávníkový kobereček pod osvětlením dvou zářivek na 60cm akvárium a sedmihodinovou délkou osvětlení.

Je zbytečné pěstovat rostliny pod osvětlením zapnutým 12 či 10 hodin. Méně světla a kratší doba osvětlení také výrazně snižuje nebezpečí růstu řas. Navíc ušetříte peníze za energii a nemusíte dodávat tolik CO2 a živin.

6. Rostlinná akvária vyžadují minimální pohyb hladiny

Toto není pravda za žádných okolností! Někdy je to dokonce nebezpečné. Kvalitní pohyb hladiny dodává dostatek kyslíku do vody.

Pokud navíc přidáváte CO2, je to skoro nezbytností. Přidávání CO2 bez pohybu hladiny je pro rybky smrtelnou kombinací.

Kyslík je velmi důležitý pro živočichy a pro bakterie ve filtrech a substrátu. Pokud budete mít dostatečný pohyb hadiny, nemůžete otrávit rybky ani při předávkování CO2. Je pravda, že část CO2 tímto unikne, ale je rozhodně lepší přidat o něco více CO2 než na něm šetřit a nechat hladinu stát, což by vedlo k možnému úmrtí živočichů a mnoha dalším problémům.

7. Hnojení a přidávání CO2 s dostatečným proudem je zbytečné. Akvaristé pěstovali rostliny i před 25 lety bez těchto vymožeností

Toto je pravda jen do určité míry. Ano, některé druhy jako např. Jávský mech a kryptokoryny toto nevyžadují, ale pokud chcete mít opravdu krásné akvárium a bez řas, je nutné mít dostatečný proud v nádrži a přidávat CO2. Nebo už jste snad viděli akvárium s prosperujícími kobercovými rostlinami pod špatným světlem, bez cirkulace vody, CO2 a hnojení?

Mnoho akvaristů chce pěstovat náročné červenolisté rostliny, které potřebují trochu více světla. Pokud při vyšším osvětlení nedodáme i více živin a CO2, spustíme řasy.

8. Speciální zářivky pro akvaristiku jsou pro rostliny nezbytné

Speciální zářivky pro akvaristiku nijak neublíží. Jsou ale mnohonásobně dražší a splní stejnou funkci jako jejich obyčejní a levní příbuzní.

Většina z nich má navíc spektrum v modré a červené oblasti, což nám dá nepřirozenou fialovou barvu. Proto je lepší použít klasické celospektrální zářivky 8xx, které dodávají přirozenější vzhled.

Poté už si stačí jen vybrat barvu zářivek. Pro holandská akvária více pasují žlutější barvy okolo 3000-4000K. Někomu se však naopak líbí studenější odstíny okolo 8000-10000K.

Rostlinám na barvě nezáleží, chtějí jen dostatek světla.

9. Je nemožné úspěšně provozovat rostlinné akvárium bez řas dlouhodobě

Udržuji některá má akvária už více než dva roky. Stále jsou však ve výborné kondici. Při dobré údržbě a kvalitním vybavení to není nic složitého.

Ačkoli trávím 5 dní v týdnu mimo domov, mám doma 3 rostlinné nádrže a dokáže je udržovat i má rodina.

Týdně pouze vyměním vodu a zastřihnu rostliny. Jakmile se objeví problémy, rychle se je snažím napravit a nenechám je propuknout do obřích problémů.

10. Dusičnany a fosforečnany způsobují řasy

Toto je jeden z nejkontroverznějších výroků poslední doby. Mnoho lidí stále věří, že fosforečnany a dusičnany způsobují v dobře zarostlé nádrží řasy. Není to ale pravda.

Mnoho akvaristů už od devadesátých let přidává hnojiva obsahující tyto sloučeniny a nemají problém s řasami. Ovšem ne vždy je vhodné tato hnojiva používat. Pokud nemáte dostatek rostlin v akváriu, bude přidávání dusičnanů pravděpodobně zbytečné, ale určitě jimi nezpůsobíte řasy. Pokud však budete mít dostatek CO2 v nádrži a kvalitní cirkulaci vody, můžete sypat do nádrže kvanta dusičnanů a stejně vám řasy neporostou. Musíte totiž zajistit zdravý růst rostlin. Jejich neduživé listy totiž zbůsobují řasy. Uvolňuje se z nich totiž čpavek, který je zodpovědný za rozšíření řas. Vice o tomto problému najdete v článku dusičnany a fosforečnany nezpůsobují řasy

Přeloženo z www.practicalfishkeeping.co.uk

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde