Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 11h 17m 42s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Živiny v akváriu

V kategorii: Jak na hnojení akvarijních rostlin

K tomu, aby prosperovaly rostliny a nerostly řasy je nutné rostlinám dodat to, co potřebují. Rostliny potřebují ke zdravému růstu tyto věci: vodu, světlo, CO2 a živiny.

S prvním bodem nemá jistě nikdo z nás problém. To nám mohou zahrádkáři závidět.

Světlo není těžké zajistit. Dnes je v obchodech na výběr mnoho druhů osvětlovacích těles, takže není problém rostliny zásobovat dostatkem světla. Na trhu je dnes velké množství typů osvětlení - LED, T5 zářivky. Toto však nebude hlavním obsahem článku.

S CO2 už nastává problém. Z kohoutků teče na různých místech různá voda a tak jsou i koncentrace CO2 v akváriích dosti odlišné. Není problém pěstovat rostliny i bez umělého přidávání CO2, ovšem pouze za určitých podmínek. Můžete vybírat pouze z omezeného množství druhů rostlin( kryptokoryny, anubisy, jávský mech, vallisnerie nebo třeba i hygrophila polysperma). Proto se tyto rostliny považují v atlasech rostlin jako nenáročné - tolerují nižší koncentrace CO2 ve vodě. Na většinu náročnějších rostlin však můžete bez CO2 rovnou zapomenout nebo se vám nikdy nepodaří docílit pěkného vzhledu a vybarvení. Také jejich vzhled, hustota a barva budou bez CO2 sotva poloviční. Další podmínkou provozování akvária bez CO2 je, že musíte udržovat opravdu nízkou intenzitu osvětlení. Zvýšené množství světla totiž zrychluje fotosyntézu a zvyšuje i požadavky rostlin na CO2. Když ho nedodáte, rostliny budou chřadnout a zákonitě přebere iniciativu řasa. Navíc při tak nízkém osvětlení většina náročnějších rostlin vůbec neporoste, takže je můžete opět vyškrtnout ze seznamu.

Není nezbytné

CO2 není nezbytné a pokud se spokojíte jen s několika druhy rostlin, budete mít pěkné akvárium i bez CO2 a pokud správně nastavíte i světlo, nebudou růst ani řasy. Bohužel většina lidí( aby pomohla rostlinám samozřejmě) iniciativně zvýší množství světla bez adekvátního dodání CO2 a potom se diví, že jim rostliny nerostou a nastoupila řasa. Akvária lze rozdělit na high-tech (s CO2 a s dostatkem světla - nad 0,3 W/l) a na low-tech (bez CO2 a s málem světla). Oba druhy akvárií budou fungovat, ale nemůžete se pokoušet o hybrid - mít silné osvětlení a nepřidávat CO2 - to nejde. Svou roli hraje i množství ryb - více a většich ryb samozřejmě vyprodukuje dýcháním více CO2, takže jeho dodávání nebude tak potřebné. Naopak akvárium s několika neonkami a osvětlením 0,5 W/l bez přidávání CO2 nebude fungovat - rostliny bude tlačit k rychlému růstu hodně světla, avšak nedostatek CO2 způsobí jejich špatný růst, což povede k růstu řas. Hodně lidí říká, že nadbytek světla způsobuje řasy. Není to však ve své podstatě pravda. Přidáním světla vůbec nemusí dojít k růstu řas. Existují akvária s osvětlením 2 W/l a řasu tam nenajdete. Proč? Je uměle dodáváno dostatek CO2 a živin. Pokud však ve vašem akváriu zvýšíte náhle osvětlení přidáním další zářivky a nezvýšíte CO2 a živiny, přestanou růst rostliny a jejich slabosti využijí řasy. Řasy vznikají vždy pouze tehdy, pokud jsou oslabeny rostliny, nikoliv protože je tam moc světla, které využijí řasy.

Pro ty, kteří nechtějí CO2 dodávat ve formě plynu a pořizovat si tlakovou láhev a přesto chtějí mít pěkné rostlinky existuje také řešení: Tekutý uhlík, který se prodává jako přípravek Easylife EasyCarbo, INVITAL Carbon nebo Flourish Excel - likvidace řas pomocí Flourish Excel. Ovšem nikdy nebudou tyto přípravky stejně účinné, jako klasické CO2. Je však vhodné zmínit, že i pro odpůrce sycení CO2 existuje řešení.

Živiny jsou pravděpodobně nejproblematičtějším faktorem růstu rostlin a proto se jim budeme věnovat ve zvláštním seriálu článků. Ani dostatek CO2, světla a vody nezaručuje, že se rostlinám bude dařit. Rostliny potřebují k růstu i makroživiny a mikroživiny.

Za makroživiny považujeme uhlík (C), kyslík (O), vodík (H) - ty všechny dostanou rostliny pomocí vody a CO2. K makroživinám ale patří i dusík (N), fosfor (P), draslík (K), síra (S), vápník (Ca) a hořčík (Mg). Posledních třech jmenovaných je obvykle v akváriu dostatek, protože se do něj dostanou vodou. Problém však dost často bývá v dusíku, fosforu a draslíku (NPK). Dusík a fosfor vzniká v akváriu rozkladem krmiva a trusu ryb. Pokud však nemáte dostatek ryb, které budou produkovat dostatek trusu, dusík a fosfor bude chybět. Pokud máte silné osvětlení a (nebo) hodně rostlin, bude N a P chybět samozřejmě také (stejná situace jako u CO2) a nepomůže vám ani velké množství ryb. Zrychlená fotosyntéza opět vyvolá nedostatek CO2 a živin a rostliny budou chřadnout. Hodně lidí tvrdí, že nikdy nehnojilo, mají málo ryb a přesto mají krásné rostliny. Jak je to možné? Mají totiž vodovodní (studniční) vodu bohatou na tyto živiny a každou výměnou vody jakoby přihnojí. V některých oblastech je totiž voda bohatá na NO3 (dusičnany) a bývá v ní i PO4 (fosforečnany) a ty obsahují N a P. My ostatní však musíme v mnoha případech přidávat tyto živiny pomocí hnojiv.

Další skupinou jsou mikroživiny. Patří mezi ně železo (Fe), chlór (Cl), mangan (Mn), zinek (Zn), měď (Cu), bór (B), molybden (Mo), kobalt (Co) a nikl (Ni). Opět pro ně platí, že při silném osvětlení a mnoha rostlinách je nutné je dodávat formou hnojiv.

Jak můžete vidět, situace u živin je v porovnání s CO2 a světlem značně složitější , a proto se jednotlivým z nich budeme věnovat v následujících článcích. Příště začneme s dusíkem.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde