🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 01h 05m 48s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Výběr a provoz CO2 techniky

V kategorii: Univerzalní postup založení ADA akvária

Pro rostliny je CO2 (oxid uhličitý) životně důležitý. Ve vodovodní vodě je ho však nedostatek, proto je jej třeba v přírodních akváriích uměle dodávat. Důležitý je zejména jeho konstantní přísun, proto je použitelné pouze přidávání CO2 z tlakové láhve, jiné metody nejsou vhodné.

CO2 sety obsahují tlakovou láhev s potřebnými ventily, které redukují tlak a průtok plynu na potřebné množství. Pomocí hadičky se CO2 vede až do akvária, kde se ve vodě rozpustí a je přístupno rostlinám.

Skleněné difuzory

Pokud bychom do akvária pouze zavedli silikonovou hadičku, CO2 by ve formě velkých bublin rychle uniklo k hladině a ve vodě by se nerozpustilo, proto je třeba do akvária umístit tzv. difuzor, který se nasadí na konec hadičky a vytvoří mnoho malých bublinek, které se při cestě k hladině z velké míry stačí rozpustit. CO2 záměrně nerozpouštíme zcela, ale necháváme nějaké i ve formě bublinek plynu. Ty jsou následně rozfoukány proudem po akváriu. Rostliny je totiž mají daleko raději, než zcela rozpuštěný plyn.

Difuzory jsou skleněné nádoby s vloženou keramickou patronou. Patrona je schopna vytvářet velké množství mikrobublinek. Velikost difuzoru volíme dle velikosti akvária. Pro akvárium o délce 180 cm použijeme difuzory dva.

V akváriích do 90 cm difuzory umísťujeme na protější stranu Lily Pipes (viz další kapitola). V delších akváriích je umísťujeme přímo pod výtok filtru.

Množství přidávaného CO2 a jeho kontrola

CO2 samozřejmě nemůžeme do akvária slepě přidávat, protože je to plyn nebezpečný a jeho předávkování by mohlo způsobit smrt živočichů v akváriu. Proto je potřeba nainstalovat mezi samotnou tlakovou láhev a skleněný difuzor skleněné počítadlo bublin. Naplníme jej vodou či speciální kapalinou (nemá tendenci se odpařovat a lépe se v ní počítají bublinky, které stoupají pomaleji) a nainstalujeme pod něj zpětný ventil, aby se kapalina uvnitř nedostala do CO2 setu. Ihned po založení akvária nastavíme 1 bublinku za sekundu. S rostoucí rostlinnou hmotou budeme v příštích měsících množství bublinek zvyšovat až na 3 za sekundu (platí pro akvária do délky 90 cm).

Množství CO2 v akváriu lze snadno kontrolovat pomocí Drop Checkeru. Je to skleněná baňka ponořená v akváriu a uvnitř ní je referenční kapalina. Když je kapalina uvnitř modrá, je třeba přidat více bublinek za sekundu. Jestliže je zelená až světle zelená, jedná se o ideální stav a jestliže by kapalina dosáhla žluté barvy, je CO2 příliš a je třeba jej ubrat, jinak hrozí otrava ryb.

Vypínání CO2 na noc

CO2 sety mají jako příplatkovou výbavu i noční vypínání. V noci totiž v akváriu rostliny nespotřebovávají CO2 a tak je zbytečné jej přidávat. Vypnutí je důležité nejen pro živočichy, kteří si tak od CO2 můžou odpočinout, ale i pro rostliny, které v noci dýchají a potřebují naopak kyslík.

Na spínacích hodinách, do kterých zapojíme elektromagnetický ventil, který je součástí CO2 setu nastavíme vypnutí přívodu CO2 ve stejný čas, jako druhé spínací hodiny vypnou světlo. Opětovné zapnutí CO2 nastavíme jednu až dvě hodiny před rozsvícením světel.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde