Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 17h 23m 27s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Údržba přírodního akvária

V kategorii: Jak na čištění, odkalování, údržbu akvária

Důležitost výměny vody

Akvarijní voda neustále cirkuluje mezi filtrem a akváriem. Filtr odstraňuje nečistoty, které plavou ve vodě, organický odpad, který způsobuje zakalení vody a užitečné bakterie odstraňují amoniak (čpavek), který je škodlivý pro ryby. Nicméně filtrace nestačí. Pravidelné výměny vody jsou nezbytné. Obvzlášť hned po založení, kdy se do filtrů ještě nenastěhovaly bakterie. Jakmile se zde usadí, výměny už nebudou muset být tak časté, ale přece jen budeme muset jednou za jeden až dva týdny vodu vyměnit. Je to z důvodu nadměrného množství dusičnanů a fosforečnanů a nespotřebovaného hnojiva, které může ve velikém nadbytku způsobovat řasy. Při výměně vody navíc ještě povzbudíme rostliny v růstu. Ihned po založení by měla být frekvence výměny vody častější – alespoň 2x týdně. Jakmile se ve filtru rozmnoží bakterie, postačí výměna 1-2x za 2 týdny. Mění se přibližně 1/3 celkového objemu akvária.

Výměna vody v přírodním akváriu

Vodu odsáváme z akvária pomocí hadice. Čím větší je akvárium, tím větší průměr hadice bychom si měli pořídit. Je dobré umístit nasávání hadice ke štěrku, kde nasbíráme trus ryb a zbytky krmiva. Proud vody tyto nečistoty stáhne s sebou do kbelíku. Jakmile vypustíte 1/3 vody, můžete dolít vodu. Pokud se jedná o větší akvárium, je pohodlnější natáhnout hadici rovnou od kohoutku do akvária. Dávejte si ale pozor na teplotu přilité vody. Musí být stejná jako ta v akváriu.

 

Biologická kontrola řasy

Jedním ze základních předpokladů odstranění řasy je pravidelná výměna vody. Je ale nemožné odstranit veškerou řasu tímto způsobem. Proto musíme tento problém řešit biologicky – nasadíme do akvária živočichy, kteří se řasou živí. Ze začátku nasaďte do akvária jen několik málo druhů ryb, jakmile se zaběhne filtrace, můžete stavy doplnit. Parmičky černopruhé budou jíst černou štětičkovou řasu, krevetky vás zbaví zelené řasy a šneci vám také výrazně pomohou v udržení čistého akvária.

Přidání ryb do akvária

Jakmile se voda po 3-4 týdnech od založení stabilizuje, můžete k řasožravým rybám přidat i ostatní. Rozhodně si před vpuštěním ryb pořiďte testy vody v akvaristice a zkontrolujte hodnoty NO2 a pH. Jestliže jsou filtry zaběhlé a je v nich dostatek bakterií, bude NO2 na nule. Pokud by byla hodnota vyšší, s vpuštěním dalších ryb raději ještě počkejte, protože je NO2 pro ryby velice škodlivý. Zkontrolujte také hodnotu pH v akváriu a v sáčku, ve kterém jste přinesli ryby. Pokud by bylo pH a teplota v sáčku výrazně odlišná, ryby by mohly utrpět šok. Proto nejprve umístěte stále uzavřený sáček na hladinu akvária. Teploty se vyrovnají asi po půl hodině. Rozdíl mezi hodnotami pH srovnáte občasným přilitím malého množství vody z akvária do sáčku. Hodnoty se tak během půl hodiny vyrovnají. Pak už vám nic nebrání ve vpuštění ryb.

 

Péče o zdraví ryb

Nejdůležitější je pravidelná výměna vody, která zajistí rybám pevné zdraví. Na trhu je široká škála různých krmiv. Je na vás, které upřednostníte.

Stříhání rostlin

Abychom udržovali požadovaný vzhled akvária, musíme rostliny pravidelně zastřihovat. Mnoho začátečníků se bojí, že jim rostliny neporostou. Pokud ale dodržíte všechny předešlé rady, porostou rostliny velice rychle. Brzy zaplní volný prostor a ryby nebudou mít kde plavat. Proto je nezbytné vzít do rukou nůžky a rostliny sestříhat do požadovaného tvaru. Ihned po ostříhání nebudou vypadat úplně nejlépe, ale během chvíle obrazí novými výhonky a jejich vzhled bude zase hustější. Nakonec vzniknou bujně rostoucí houští.

 

Metody stříhání rostlin

Ke stříhání se většinou používají dvoje nůžky. První jsou klasické a druhé jsou u špičky zahnuté. Zahnuté nůžky jsou vhodné pro stříhání kobercových rostlin. Upotřebíte je nicméně i u klasického stříhání stonkových rostlin.

Přeloženo z www.aquajournal.net 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde