🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 10h 46m 04s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rozhovor s Tomem Bareem

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Přeložil: administrátor

Do třetice rozhovorů jsme pro Vás přeložili rozhovor se zakladatelem metody Estimative index Tomem Barrem. Rozhovor byl proveden pro jedno z indických fór.

Ahoj Tome, tady v Indii je obrovská skupina rostlinných akvaristů, kteří jsou tví velcí fandové a obdivovatelé. Tvé příspěvky v různých fórech se pro mnohé z nich staly vzorem. Tento rozhovor bude zcela jistě skvělou pomocí a inspirací všem.

Předtím než začneme bych tě poprosil, aby jsi nám o sobě něco řekl.

Moje práce je prodávat naplavené dříví z vod, které také sbírám a instaluji svým klientům do akvárií. Občas taky pracuji pro vládní agentury. Většina tohoto se týka rostlin a celkově biologie. Takže moje práce a koníček se prolínají. Mám staršího syna a jednu dceru. Samozřejmě mám i mnoho jiných zájmů kromě rostlin a akvárií. Hudba, kolo, běh, posílování, auta, cestování, vaření (hlavně dobré kari!), horolezectví a další, je toho opravdu hodně. Nejraději jsem ale venku v přírodě.

 


Kdy a jak ses začal zajímat o akvária? Především o ty rostlinná?

Když Dupla vstoupila na trh v USA, někdy kolem roku 1986, viděl jsem nějaké nádrže a byl jsem ohromen. Věděl jsem že některé rostliny v těchto akváriích by se daly pěstovat dobře, ale neměl jsem žádné zkušenosti s CO2 a ani jsem plně nechápal jejich význam. Když mi bylo 10, měl jsem své první vodní rostliny. Okolo roku 1989 jsem se dostal do styku s rostlinami jake je Anubis. Dostal jsem je pokryté BBA, což jsem nikdy dříve neviděl.

Strávil jsme pak několik dalších let přidáváním všech ryb které jsem chtěl do nádrže. Měl jsem tam masivní filtr a mnoho rostlin. Celá nádrž měla 55 galónu (cca 208 l). Přál bych si mít fotku nádrže z této doby, vypadala opravdu dobře.

O 3 roky později jsem pak přišel na to, že jsem měl problém s CO2. Myslím že Amano řekl, že mu to trvalo 10 let. Opravdu jsem se o to zajímal, myslím že ostatní by to po 1 roce vzdali. Pak jsem zjistil, že nejvíc se toho naučím od sebe testováním. To byl můj první případ „vědeckého práce“. V té době ještě internet neexistoval, tak jej známe dnes, takže jsem musel vynaložit opravdu hodně úsilí.

 


Kolik akvárií máš momentálně ve správě? Jaký typ layoutu hlavně používáš?

Čtyři nádrže mám doma. Nemám na to dost času. Nejsem si moc jistý, které layouty upřednostňuji. Upřímně to dopředu nějak nepromýšlím. Někteří tyto styly nazývají přírodní, nebo také holandské. Zrovna udržuji akvária čtyřem klientům, ale některé z nich navštěvuji třeba jednou za 6-12 měsíců, protože většina akvárií je automatizovaná a tak je můžou ovládat sami. Protože jsou tyto nádrže velké, tak v nich obvykle používám dřevo. Skály z kamenů jsou opravdu pěkné, ale k takovým dekoracím potřebujete opravdu velké krásné kameny. Takže použití v akváriu je finačně dost náročné a najít takové aby se mi líbily je težké. Jsem docela náročný.

 


Jaký substrát v tvých akváriích preferuješ a proč?

No, záleží o jaké akvárium se má jednat. Někdy je to jednoduché a použiji bílý písek. Například Seachem Black fluorit je dobrý substrát. Obecně na dno nádrží pokládám ADA substrát, vypadá že s rostlinami funguje dobře a je méně špinavý než ostatní substráty. Oba dva zmíněné substráty mají optimalní složení živin. Většinou ale vybírám ADA aqua soil.

 


Jaké hnojiva v nádržích používáš? Preferuješ komerční výrobky, nebo domácí výrobu?

Používal jsem podomácku vyrobená sypká hnojiva ještě dávno předtím, než se nějaké na trhu vůbec objevily. Ve skutečnosti většina firem, které je dnes vyrábí (makro hnojiva) se podobají příspěvku z Aqua Plant’s Digest. Seachem určitě a s Tropica jsem měl kvůli toho rozhovor s Clausem v San Francisku v roce 1998. Mnoho společností dříve od sebe navzájem kopírovalo své výrobky. Já používám základní nezpracovaná hnojiva. GH booster (Seachem z toho okopíroval: 2 části K2SO4, 1 díl CaCO4, 1 díl MgSO4), KNO3, KH2PO4, někdy navíc použiji MgSO4, navíc pokud je tvrdá voda trochu Mg++ a více Ca++, a poté mix CSM+B a pak přidám DTPA Fe a Fe glukonát v poměru 3:1:1.

Jako zdroj živin využiji i ADA aqua soil. Musíme vzít v potaz ryby, potraviny a odpady. Někdy použiji taky Seachem Flourish Excel.

 

Jak měníš vodu (procento, frekvence a jak ji připravuješ) ?

Používám jednoduchý PVC hák, který visí v akváriu. Ten je připojen na zahradní hadici a z té pak čerpám vodu ze sprchy. Vyměnit 60-80% vody v akváriu mi trvá cca 2 hodiny i s vyčištěním filtrů a sestříháním rostlin. Tohle opakuju každý týden. Nepoužívám žádné kbelíky a podobně, u každého klienta to mám pečlivě připravené. Obyvkle měním již zmíněných 60-80% obsahu nádrže. Přidávám Seachem pro odstranění chlóru z vody. Někteří z mých klientů mají uhlíkové předfiltry, které je chlóru zbavují automaticky. Po celkové výměně vody pak přidám už jen hnojiva.

 


Jak je podle tebe důležitá cirkulace vody v osázeném akváriu?

Velmi důležitá. Je to stejné pro všechny akvária. Dupla na to upozornila už dávno a co řekli platí do dnes, nicméně šílená diskuze okolo topných kabelů neměla nikdy smysl. ADA dělá podobné věci, zdůrazňuje části akvaristiky, na které někteří z akvaristů pozapomínají. A pak se soustředí na některé praštěné výrobky, kterým lidé slepě věří jako v Santa Clause. Ale... obě zmíněné společnosti dělají spoustu věcí správně.... CO2, světlo, filtrace, pěkné nádrže zarostlé akvarijními rostlinami. Toto jsou základní věci a mnoho akvaristů si myslí, že komerční produkty musí být vždy správná volba. To není logické tvrzení a ani to není pravda. Lidé musí mít ověřené produkty z fór a nesmějí jim slepě věřit. Podporuji produkty/firmy, které ví, co dělají.

 


Jaké používáš filtry v akváriu? Mechanické nebo biologické? A jaké filtrační média?

No předfiltry shrábnout většinu špíny z akvária. Používám velkou houbu a často měním velkou část vody. Pro větší nádrže používám mechanické filtry s kazetami pro dokonalou čistotu. Strávil jsem nějaký čas porovnáváním Co2 a O2 a vždy je dobré nastavit mokro/suché systémy s dobrými předfiltry.

 


Prosím poděl se s námi o svůj názor na přidávání CO2 do akvária a napiš něco o jeho významu. Upřednostňuješ vstřikování CO2 do akvária pouze během denního světla nebo celých 24 hodin denně?

Nevidím žádný dobrý důvod proč přidávat CO2 do akvária 24/7. Rybám se to určitě nelíbí. Takashi amano řekl, že je to „tabu“. Rostliny v noci nevyužijí Co2 a my přeci přidávám CO2 do akvária kvůli rostlinám ne? Pokud není do akvária vpraveno dostatek Co2 během dne, pak může nastat problém zda se má CO2 vstřikovat i během noci. Zastánci CO2 během noci mají své důvody proč je to pro ně dobré, ale jiní kteří dostatečně svítí a mají dostatek CO2 nemají důvod dodávat během noci CO2 do akvária.

 


Jak často testuješ parametry ve tvé akváriu? Který z parametrů jsou pro tebe nejdůležitější?

Většinou testuji CO2 a O2. Malokdy něco jiné, ale v poslední době občas otestuji i Glutaraldehyde a některé další parametry. Co2 testuji 2x týdně, protože je to po osvěltení nejdůležitější parametr pro rostliny. Pokud testuji tak velmi opatrně a jen se známými testy.

 


Na jakých základech vybíráš osvětlení pro danou nádrž? Jaké nejdůležitější údaje by měl akvarista brát v potaz při výběru osvětlení?

Dobře, intenzita je asi nejdůležitější věc, která dělá akvárium krásné na pohled. Intezinvní slabé osvětlení = málo práce. Více osvětlení znamená, že budete muset častěji sestřihávat rostliny což je loigicky více práce. Někteří lidé nechtějí aby jim rostliny rostly přiliš rychle, naopak někteří prodavájí řízky rostlin na burzách a podobně. Záleží na přístupu.

 


Jak bojuješ proti řasám? Co bys nám doporučil, aby se řasy v našich nádržích vůbec neobjevily?

Bojím se o rostliny, ne o řasy. Základní pravdilo je, že když rostou dobře rostliny, tak se řasy neobjeví. Tato filozie se mi nezměnila od roku 1990, kdy jsem s akvaristikou začínal. Moje záliba jsou především rostliny a né ryby, takže jsem se vždy soustředil na to, jak se řas co nejrychleji zbavit. Nejlepší je asi si dávat pozor na 3 nejdůležitější věci v akváriu a to je Co2, světlo a živiny. Pokud tyto tři věci dodržujete správně, čistíte občas sklo a sestříhávate rostliny, tak může maximálně nastat problém, když špatně vyměníte vodu v akváriu, případně provádíte s vodou jiné změny. Tohle tvrdí i Takashi Amano. Zaměřte se prostě jen na rostliny.

 


Viděli jsme tvé červené rostliny v akváriích. Můžeš nám říct jak se o ně staráš? Je nějaký způsob jak udržet tyto rostliny tak krásně červené?

Není žádným tajemstvím, že se musíme zaměřit na růst a zdraví rostlin. Vyzkoušejte různé tepelené odstíny zářivek, myslím že by Vám to mohlo pomoct. Taky by jste mohli vyzkoušet několik dávkovacích režimů. Důležitá je taky vzdálenost rostlin od světla, protože když jsou příliš daleko, tak špatně zakoření.

 


Co by se měl akvarista naučit před tím, než se vrhne na rostlinná akvária?

Nejzákladnější je udržet rostliny a ryby zdravé. Pak by měl uvažovat, zda se pustí cestou CO2 nebo ne.

 


Jaké máš další záliby kromě aquascapingu?

Hra na basskytaru, jízda na horském kole, silniční cyklistika, turistika / horolezectví, Bonsai, dobré jídlo, jezera, potoky, řeky a vlastně příroda obecně. Také se mi líbí mořská akvária.

 


A tvá nejoblíbenější nádrž?

Nejspíše moje 340 litrové akvárium se kterým jsem nebyl nikdy úplně spokojen, ale hodně jsem se na něm naučil.

 


Co by jsi vzákazal svým fanouškům a obdivovatelům?

Myslím že nejdůležitější je trpělivost, žádné jiné triky neexistují. Držte se zažitých základů akvaristiky a rostliny Vám porostou dobře (samozřejmě se musíte naučit, jak správně rostliny pěstovat). Jsem fanda menších osázených nádrží, na kterých se dá získat mnoho zkušeností. Až to všechno zvládnete, tak se o to podělte i ostatními akvaristy na fórech.

 


Nejoblíbenější rostlina: Taková, kterou jsem zatím ještě neměl. Rád experimentuji.

Nejnáročnější rostlina kterou jsi měl: L pantanal, potřebuje zastřihnout alespoň 2x týdně.

Oblíbená ryba: nejspíše asi Zebra pleco

Tvoje hlavní rada pro pěstování rostlin: setříhávání

Oblíbená soutěž: Popravdě je vůbec nesleduji, ale rád se podívám na některá krásná akvária z těchto soutěží.

Jaké komerční hnojiva: používám domácí výrobu

Difuzor nebo reaktor: obojí. 6500K nebo 8000K T5HO a nebo cokoliv jiného co se mi líbí.

 

Chtěl bych ti poděkovat za tvůj drahocenný čas, který jsi nám věnoval. Chápeme, že jsi velice zaneprázdněný, ale opravdu bychom byli rádi, kdyby jsi někdy navšítvil naše fórum a podělil ses tam o své názory s ostatním akvaristy.

 

Přeloženo z

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde