Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 08h 19m 04s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Řasy v akváriu

Po přečtení následující stránky a pročtení všech odkazů na ní již nikdy nebudete slepě a zoufale bojovat s řasami ve vašem akváriu. Existuje několik základních principů, které vám při jejich respektování zajistí čistou nádrž bez řas. Na světě existuje už mnoho lidí, kteří tyto principy pochopili a mají nádherná akvária bez řas. Není náhodou, že i když založí 20 různých nádrží, vždy se vyhnou řasám. Pouze respektují níže popsaná základní pravidla. Přiřaďte se k těmto lidem i Vy!

Nejrozšířenějším mýtem na diskuzních fórech je obviňování živin a hnojiv z růstu řas. Toto je základní chyba a pokud budete stále žít v domnění, že řasy způsobují dusičnany a ostatní živiny, můžete na akvárium bez řas rovnou zapomenout. Následující článek je pro pochopení problematiky růstu řas naprosto klíčový a měl by si jej přečíst každý akvarista jako povinnou četbu: (pokud hodláte pokračovat ve čtení i dál, přečtěte si nejprve odkaz)

Přečtěte si také: Účinné přípravky na odstranění řas

 
DUSIČNANY A FOSFOREČNANY Z HNOJIVA ...
EI iconPro lepší pochopení této problematiky je si je třeba uvědomit, že řasy žijí v dvojí podobně.Nejdřív jsou ve formě spór a teprve potom jsou to regulérní řasy, které můžeme vidět lidským okem. Velice vhodné je přirovnání k motýlům. Nejdříve žijí jako housenky, které se živí určitým druhem potravy. Jakmile ale dospějí do určitého stádia, přemění se v krásného motýla, který se živí naprosto něčím jiným. ...

Tento článek samozřejmě neplatí jen pro rostlinná akvária, ale pro každé akvárium. V něm uvedené principy neplatí pouze pro rostlinná akvária s minimem ryb, ale i pro běžné nádrže s množstvím ryb a bez používání CO2. Každý akvarista si proto musí položit otázku, jakým směrem by se chtěl vydat. Akvaristy můžeme obecně rozdělit do dvou skupin provozujících dva druhy akvaristiky: 

světlo
hnojení   
údržba
přidávání CO2
LOW-TECH akvária      
málo světla
trus ryb
rychlá a snadná
ne
HIGH-TECH akvária
hodně světla   
ANO
častější a pracnější   
ANO

Obecně low-tech akvaristé preferují bezúdržbové akvárium s minimem zásahů do něj. Naproti tomu high-tech akvaristé usilují o maximální rychlost růstu rostlin a jejich krásné vybarvení i za cenu delšího času stráveného údržbou.

HIGH-TECH akvárium

 

LOW-TECH akvárium

V článku výše se píše, že abychom udrželi řasy na uzdě, musíme podpořit rostliny – a to hnojením a přidáváním CO2. High-tech akvarista tedy pouze přidá na hnojení a CO2 a řas se zbaví. Low-tech akvarista ale namítne, že hnojit v žádném případě nebude, tak co s tím? Pokud nechce, tak samozřejmě hnojit ani přidávat CO2 nemusí, ale stále musí zajistit zdravý růst rostlin, aby jejich opadané listy (a u low-tech akvaristů velmi často i nadměrné množství trusu z ryb ve dně) nezpůsobovaly řasy. Že si to odporuje? Nehnojit a nesytit CO2 a zároveň mít zdravé rostliny? Neodporuje, vše totiž závisí na světle.

Čím vyšší intenzita světla, tím rychlejší je růst rostlin a tím větší mají rostliny požadavky na živiny a CO2. Je tedy logické, že high-tech akvarista musí mohutně hnojit a sytit CO2, protože by jinak jeho rostliny pod silným osvětlením hladověly a odumíraly. Naopak low-tech akvarista hnojit nemusí, protože má světla méně, růst rostlin je pomalejší a rostliny tak tolik živin a CO2 nepotřebují.

Problémem je, že většina akvaristů se řadí do skupiny low-tech akvaristů, nehnojí, nepouštějí CO2 a přesto mají hodně světla (orientačně nad 0,3W/l). Rostliny tak hladoví a opadávají. Proto se často při boji s řasou radí omezit světlo – rostliny sníží požadavky na živiny, zpomalí růst a začnou se uzdravovat. Výsledkem bude, že jejich opadané listy už nebudou způsobovat řasy.

Takový akvarista (a je jich většina) se teď musí rozhodnout, jak zajistit zdravý růst rostlin (a následný úbytek řas). Má dvě možnosti:

  1. Ponechat sílu osvětlení a přihnojit a přidat CO2 – stane se z něj spíše high-tech akvarista.
  2. Dále nehnojit, ale snížit intenzitu osvětlení – bude z vás low-tech akvarista

Pokud zvolíte metodu 1, bude váš růst rostlin rychlejší a můžete si dovolit pěstovat i náročnější druhy. Nevýhodou bude, že budete muset investovat více času – pravidelné stříhání rostlin, hnojení.

Jestliže se přikloníte ke druhé metodě, růst rostlin bude pomalejší a nebudete moci pěstovat všechny druhy rostlin. Akvárium však bude podstatně méně náročné na údržbu.

Velmi vhodným zdrojem světla jsou v dnešní době LEDky. LED osvětlení akvária umožní snadnou změnu intenzity osvětlení pomocí obyčejného stmívače. Můžete tak regulovat jas světla od 0 do 100 %. U zářivek toto není možné. Když se tedy bude stále tvořit řasa, jednoduše na stmívači ještě trochu světla uberete.

Nyní jsme zajistili zdravý růst rostlin, ale přesto nám rostou řasy, proč? Protože org. odpad a čpavek nám produkuje ještě něco jiného než rozpadlé listy rostlin. Je to trus ryb, nespotřebované krmivo a špinavé filtry. Dobrou radou je tedy proto (zejména pro low-tech akvaristy - mají k tomu spíše tendence) pravidelně čistit akvárium od zbytků nespotřebované potravy a trusu ryb. Všechen tento organický odpad společně s odumřelými rostlinami způsobuje čpavek a následně řasy.

Posledním malým pomocníkem jsou nejrůznější přípravky na potlačení řas. Pamatujte však, že slouží pouze jako doplněk a pokud neodstraníte příčinu růstu řas (viz. výše), řasa se jistě vrátí. Na černou štětičkovou řasu je např. výborné použít Seachem Flourish Excel. Na sinice přípravek Blue Exit. Na zelené zákaly je 100 % účinná UV lampa. Na ostatní řasy zabírá často univerzální přípravek AlgExit. Vždy ale zároveň řešte i příčinu!

 

Pro rekapitulaci:

  1. Zajistěte zdravý růst rostlin
  2. Udržujte akvárium v čistotu

 Pokud dodržíte tyto dvě zásady, nemusíte se již řas nikdy obávat. Bohužel mnoha lidem dělá problém zajistit první bod. Není to ale nic složitého, stačí se držet určitých principů – např. výše zmíněná závislost množství světla na rychlosti růstu rostlin a spotřebě živin. Těchto principů je jen pár a pokud je zjistíte a pochopíte, nikdy nebudete mít problém s růstem rostlin. Tyto principy jsou popsány na zdejších stránkách a proto by bylo zbytečné je znovu opisovat, proto přikládám odkazy na jejich nastudování (zabere to možná půlhodinu, ale ušetří vám to budoucí hodiny trápení nad akváriem).

 Následující článek pojednává o jedné z metod hnojení. Nikde není psáno, že ji musíte aplikovat na vaší nádrž, ale pokud chcete pochopit základní principy, je dobré si ji nastudovat:

 

METODA HNOJENÍ ESTIMATIVE INDEX (EI)

EI iconStále se nepřestávám divit, kolik lidí má strach hnojit své nádrže práškovým hnojivem. Z nějakého důvodu jsou lidé přesvědčeni, že je pro ně pohodlnější utrácet velké částky za komerční hnojiva, které jsou stejně namixovány z těchto chemických prášků. Jen pro představu, po prohlédnutí pár webových stránek s hnojivy jsem zjistil, že se tyto hnojiva dodávající dusík skládají z 1,5% rozpuštěného dusíku a 2% rozpuštěného draslíku...

 


Dalším výborným zdrojem informací k pochopení základních principů je tento článek:


MÝTY OKOLO METODY HNOJENI ESTIMATIVE INDEX

EI iconMnoho lidí provozujících jejich akvária na této metodě je zmatených a přesně nechápou, jak tato metoda funguje. Proto jsem sepsal soubor největších mýtů, které jsou v souvislosti s EI vyslovovány.1. Nikde není psáno, že si dávkování nemůžete lehce upravit pro vaše podmínky. 2. Je to jednoduchá metoda. Díky ní zajistíme rostlinám dostatek živin, takže jim nebudou nikdy chybět. Nemusíme tedy utrácet za testy vody....


 Další principy:


ÚVOD K PROBLÉMŮM S ŘASAMI
EI iconCo způsobuje řasy v akváriích? Řasy budou růst v akváriích, kde nastane nerovnováha. Kdy nastane nerovnováha? Je důležité zajistit našim rostlinám dostatek živin – NO3, PO4, CO2 a stopové prvky. Tak zabráníme nerovnováze, protože budou mít rostliny všeho dostatek a nedají šanci řasám. V minulosti bylo mnoho lidí přesvědčeno, že řasy způsobují dusičnany a především fosforečnany. Dnes už je však mnohokrát prokázáno, že tyto živiny (pokud nejsou ve velkém nadbytku) nezpůsobují řasy. Naopak, čím více hnojíme, tím méňe máme řas...

Živiny a CO2 musíme k rostlinám nějak dopravit, kdyby nebyl v nádrži kvalitní proud, živiny by se k listům rostlin neměly jak dostat:

 

DŮLEŽITOST PROUDU V AKVÁRIU

EI iconKvalitní proud v nádrži je společně s hnojením a dodáváním CO2 extrémně důležitý faktor, který může způsobit úspěch či neúspěch vašeho úsilí o krásné akvárium bez řas. Jak už bylo řečeno v tomto článku: Dusičnany a fosforečnany z hnojiva nezpůsobují řasy. Proč? je pro zdravý růst rostlin a minimální výskyt řas nutné zajistit rostlinám vhodné podmínky, aby jim neopadávaly listy...


 

 Diskuzní fóra jsou dnes bohužel plná mýtů, které se bez rozmyslu šíří dál. Následující článek se tyto mýty snaží zbořit a vysvětlit je pomocí základních principů.

EI icon10 největších mýtů v rostlinné akvaristice Následujících 10 mýtů sepsal George Farmer. Následující akvária jsou všechny prací George Farmera. 1. Rostliny vyžadují měkkou vodu Všechny rostliny, které jsem kdy vlastnil jsem úspěšně pěstoval ve tvrdé vodě. Dokonce i ty, které jsou akvaristy považovány za nejnáročnější druhy(fotografie jeho akvárií jsou ve výše přiloženém odkaze). Pokud máte naopak měkkou vodu, je nutné přidávat k standartnímu hnojení ještě hořčík a vápník, protože tyto prvky obsahuje pouze tvrdší voda. Pokud je voda až extrémně tvrdá...


 

Tento článek pravděpodobně čtete, protože už řasy v akváriu máte. Pro jejich identifikaci můžete použít následující článek a tabulku, která přikládá i specifičtější rady, jak řasy odstranit.

 

Pro high-tech akvaristy by měl být následující článek alfou a omegou. Pokud disponujete silnějším osvětlením (zhruba přes 0,4 W/l), řiďte se podle rad v článku a dočkáte se úspěchu.


PROBLÉMY S ŘASAMI

EI iconTyto rady jsou zaměřeny především na akvária hnojená systémem Estimative indexPopis: Obvykle roste na krajích listů pomalu rostoucích rostlin, kořenech či na technice v akváriu. Často také roste v místech, kde je velké proudění vody v nádrži. Má podobu černých chomáčů velkých asi 0.5 cm. Příčina: Ve vysoce osvětlených nádržích se objevuje v případě, že nedodáváte dostatek CO2, hodnota CO2 během dne kolísá nebo nemáte v akváriu dostatečný proud vody kolem rostlin....


Pokud i po pročtení všech odkazů máte jakékoli dotazy nebo stále prohráváte boj s řasami v akváriu, napište dotaz do zdejšího fóra, kde vám určitě někdo, kdo tyto principy pochopil a aplikoval, rád odpoví.

 

Pokud si pečlivě přečtete tento text a odkazy z něj vedoucí, pochopíte základní principy akvaristiky a dokážete je aplikovat na jakoukoli nádrž. Výsledkem bude, že budete schopni zajistit zdravý růst rostlin a následně i odstranění řas z vašeho akvária. Spousta úspěšných akvaristů už tyto principy pochopila, buďte úspěšní i Vy!

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde