Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 20h 44m 34s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Osvětlení rostlinného akvária

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Proč je osvětlení důležité?

Světlo je nezbytné pro rostliny. A to nejen v přírodních akváriích, ale pro všechny rostliny na Zemi. Všechny rostliny přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí fotosyntézu. Při fotosyntéze rostliny vyrábějí glukózu. Potřebují k tomu ale CO2, vodu a právě světlo. Kyslík je produkován jako vedlejší produkt. Fotosyntéza není důležitá pouze pro zdravý růst rostlin, ale poskytuje rybám a krevetkám životadárný kyslík.

Osvětlení nad akváriem má stejnou funkci, jako slunce v přírodě. Využití slunce v našem přírodním akváriu by bylo velice složité. Jednak kvůli délce světla – v tropech je stále stejná a intenzita by byla těžko dosažitelná. Pokud by bylo světla naopak nadbytek, mohla by začít bujet řasa. Proto je umělé osvětlení nezbytné. Není důležité jen pro rostliny, dalším jeho úkolem je udělat akvárium krásným. Pokud bychom umístili nad akvárium červené zářivky, vzhled by zřejmě nebyl nikterak pěkný a hlavně by byl nepřirozený.



Akvarijní osvětlení pro rostliny

Osvětlení musí být takové, aby zajistilo rostlinám dostatek kvalitního světla a zároveň učinilo layout krásným. Bílá barva, kterou většinou produkují zářivky, se ve skutečnosti skládá ze tří základních barev. Jsou jimi červená, zelená a modrá. Proto nemá každá zářivka (nebo žárovka, LED osvětlení, apod.) stejnou barvu. Záleží na mixu barev. Červené světlo není příliš vhodné, protože ve vodním sloupci ztrácí většinu ze své intenzity. Naopak modrá barva je pro rostliny velice vhodná a ve vodním sloupci se příliš neztrácí. Kdyby však mělo osvětlení vydávat pouze modrou barvu, byl by pohled na akvárium nepříjemný. Proto se mixuje i s červenou a zelenou barvou.

Světlo do akvária s rostlinami – zářivky, žárovky a výbojky do akvária

V layoutech, kde máte v úmyslu hustě osadit nádrž rostlinami, je nezbytné zajistit dostatek světla. Některé druhy rostlin vyžadují větší intenzitu osvětlení než jiné. V tomto případě musíme zohlednit požadavky těch náročnějších a poskytnout jim dostatek světla. Rostlinám, které jsou na světlo méně náročné větší množství světla neuškodí. Klasické zářivky se běžně instalují nad akvárium (např. čtyři 20W zářivky pro 60cm dlouhé akvárium, šest 32W zářivek pro 90cm akvárium apod.). Pokud se rozhodnete pro halogenové osvětlení, bude vám pro 90 cm nádrž stačit jedno 150W světlo. Klasické zářivky a halogenové osvětlení mají odlišné vlastnosti. Zatímco pod zářivkami neuvidíme pod rostlinami žádné stíny, pod halogenovým osvětlením ano. Záleží na osobním vkusu, pro který typ se nakonec rozhodnete.



LED osvětlení do akvária

V dnešní době však většinu akvárií osvětlujeme LED světly z důvodu úspornosti a výborného podání barev. A jak silné LED světlo do akvária zvolit? Vezmeme si celkový objem akvária a vynásobíme ho koeficientem 0,3. Tím získáme příkon světla ve W. U náročných rostlin až 0,6. Např. tedy LED osvětlení do akvária 60l zvolíme zhruba 20-35W.

Druhy LED osvětlení – LED trubice a LED pásky do akvária

V dnešní době nemá velký význam řešit LED pásky a LED trubice, jelikož se vyrábějí již hotová světla, která stojí stejně peněz a jsou chlazena hliníkovým profilem. Pokud byste nad akvárium umístili obyčejný LED pásek, velmi by se hřál a brzy by odešel.

Jaké je tedy nejlepší světlo pro rostliny do rostlinného akvária?

Rozhodně doporučujeme LED osvětlení a to již hotové světlo určené pro akvaristiku, které má vhodné spektrum. Velmi dobrých výsledků dosahují světla značek Sinkor a Chihiros.

Noční osvětlení akvária

Lepší LED světla obsahují v balení i LED kontrolér, díky kterého si můžete nastavit, jaké LED diody mají právě svítit. Můžete si tak nastavit klidně i lehký svit modrých diod simulujících noční osvětlení a svit měsíce.



Instalace osvětlení

Nejlepší možností instalace světla nad rostlinné akvárium je jeho položení na boční stěny akvária nebo zavěšení. Díky toho, že není použit akvarijní kryt jde krásně vidět hladina. Umožňuje to tak použití kořenů, které budou trčet z akvária. Takovéto otevřené akvárium vypadá nejen lépe, ale je i praktičtější pro denní údržbu jako je krmení, hnojení a stříhání rostlin.

Doba osvětlení – jak dlouho svítit v akváriu?

Optimální délka osvětlení v přírodních akváriích se pohybuje od 8 do 10 hodin denně. Kratší doba bude mít nepříznivý vliv na rostliny a naopak dlouhá doba bude svědčit řasám. Ideální je použít spínací hodiny, které zajistí každodenní automatické zapnutí a večer vypnutí světel. Test jednotlivých LED osvětlení na trhu naleznete zde.


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde