🐠Odstraňte z akvária odpadní látky Více zde 05d 08h 55m 41s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jakou sílu akvarijního osvětlení zvolit pro vaše akvárium

V kategorii: Jak na osvětlení akvária

Výběr správně výkonného osvětlení je pro každé akvárium naprosto klíčové. Pokud bude osvětlení příliš slabé, neporostou v akváriu rostliny, případně jen ty, které jsou velmi nenáročné. Pokud by bylo osvětlení naopak příliš silné, bujela by především řasa. V tomto článku si tedy povíme něco o tom, jak vybrat správnou sílu osvětlení.

Intenzita osvětlení se odvíjí od dvou faktorů – příkonu ve Watech (W) a zdroji osvětlení (zářivky, žárovky, LEDky, výbojky). Jeden W příkonu zářivkového osvětlení není rozhodně stejný jako 1 W výkonu LED. LED osvětlení bývají daleko účinnější než zářivková světla. Znamená to, že Vám stačí svítit slabším LED osvětlením s nižší spotřebou než se zářivkovým osvětlením pro dosažení stejné intenzity světla. Nevýhodou je samozřejmě o něco vyšší pořizovací cena moderního LED osvětlení. Při větších wattážích osvětlení se však toto poměrně rychle vrací zpět.

Zde přinášíme přehled od nejúspornějších po nejméně úsporná osvětlení akvária

1. místo – moderní LED osvětlení s čipy


Tato osvětlení mají nejlepší poměr výkon/intenzita vyzařovaného světla. Je to díky použití čipů uvnitř osvětlení. Jsou cca 3x výkonnější oproti běžným T5 zářivkám.

Mezi tato osvětlení patří světla následujících výrobců:

Zetlight http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/zetlight__led-osvetleni-akvaria
Aquatlantis http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/aquatlantis__led-osvetleni-akvaria

Tato osvětlení jsou vhodná pro akvária, kde jsou pěstovány náročnější rostliny – trávničky, stonkové a červeně zbarvené rostliny. Doporučený výkon ve W v případě umístění do 15 cm od hladiny:

Pro nenáročné rostliny: 0,1 až 0,15 W na litr

Pro náročné rostliny: 0,2 až 0,3 W na litr

2. místo – LED osvětlení vyrobené použitím LED pásků


Tato osvětlení nejsou vybavena LED čipy, ale LED pásky. Z tohoto důvodu jsou tato osvětlení výrazně levnější než osvětlení čipová. Jejich výkon není na 1 W tak silný jako u LED osvětlení s čipy. Nevýhodou je, že tato osvětlení nevydrží tak dlouho a po čase začínají ztrácet na svítivosti.

Mezi tato osvětlení patří např. výrobce Tommi:

Tommi - http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/tommi__led-osvetleni-akvaria

Doporučený výkon ve W v případě umístění do 15 cm od hladiny:

Pro nenáročné rostliny: 0,2 W na litr

Pro náročné rostliny: 0,4 W na litr

3. místo – Akvarijní osvětlení vybavená zářivkami typu T5


Jedná se o osvětlení vybavené elektronickými předřadníky se zářivkami T5, které jsou tenčí. Jsou stále velmi oblíbené zejména z důvodu výborného poměru nákupní cena/spotřeba. Menší nevýhodou je potřeba občas měnit zářivky uvnitř osvětlení. Pro běžná akvária pod 200 litrů je to stále cenově vhodný zdroj osvětlení. Pro větší akvária nad 200 litrů, kde už je spotřeba proudu vyšší se již vyplatí uvažovat o LED osvětlení.

Příklady zářivkových osvětlení T5:

4AQUA - http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/4aqua__osvetlovaci-rampy-t5

Přídavné sady osvětlení vhodné do setových krytů pro zvýšení jejich síly: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/sady-osvetleni-do-krytu

Doporučený výkon ve W v případě umístění do 15 cm od hladiny:

Pro nenáročné rostliny: 0,2 W na litr

Pro náročné rostliny: 0,4 - 0,6 W na litr

4. místo - Akvarijní osvětlení vybavená zářivkami typu T8

Tato osvětlení jsou vybavena zářivkami T8. Jedná se o starší typ. Poznáte je podle průměru zářivek, které jsou tlustší než T5. Mají velmi podobnou účinnost jako zářivky T5. Jejich praktický rozdíl pro akvaristiku je v tom, že mají na délku zářivky menší příkon. 120 cm zářivka T8 má příkon 30 W, kdežto 120 cm zářivka T5 má příkon 54 W. Účinnost je stejná. Při použití T5 zářivek se Vám však vejde nad akvárium více W. Osvětlení se zářivkami T8 je tedy vhodné pro akvária s nenáročnými rostlinami, kde Vám stačí nad akváriem pouze 1 nebo 2 zářivky, jinak by byl výkon světla příliš silný a rostla by řasa.

Příklady zářivkových osvětlení T5:

Aqua-nova - http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/zarivkove-osvetleni-t8

5. místo – Výbojková akvarijní osvětlení


Obvykle se jedná o HQI nebo sodíkové výbojky. Jejich hlavní výhoda je ta, že z malého prostoru výbojky vyřazují velké množství světla a mají tedy i velký příkon ve Watech. Jedna výbojka má obvykle 150 W. Jejich úspornost však není příliš dobrá. Používají se zejména pro akvária s velkou hloubkou (70 cm a více), protože jako jediné dokážou díky svému silnému bodovému světlu prosvítit celou hloubku akvária.

Příklad výbojkového osvětlení:

HQI osvětlení - http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/hqi-osvetleni

6. místo – Klasické žárovky

Tato osvětlení jsou tak neúsporná, že se již v podstatě nevyrábějí. Nemají v podstatě žádné výhody a proto byly na trhu nahrazeny jinými typy osvětlení.

Závěr:

Pro rostlinná akvária s náročnými rostlinami doporučujeme použití LED osvětlení s čipy, případně zářivková osvětlení T5.
Pro akvária s nenáročnými rostlinami doporučujeme použití LED osvětlení s LED páskami a zářivková osvětlení T8.
Pro hluboká akvária doporučujeme použití HQI výbojek.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde