Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 06h 39m 34s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak správně vybrat akvarijní filtr – rady a tipy

V kategorii: Jak na filtraci v akváriu

Pro kvalitu života akvarijních ryb je nejdůležitější čistota vody a strava. V dnešním povídání si řekneme něco o tom, jak vytvořit pro ryby takovou vodu, která umožní jejich vitalitu, čilost a krásné vybarvení. Krásné, čilé ryby jsou jistě atraktivnější než chřadnoucí chudáčci a kvalita vody v akváriu tento stav výrazně ovlivňuje!

Teorie

Největším nepřítelem ryb jsou nečistoty, které samy produkují. Spotřebovaná i nespotřebovaná potrava se v akváriu velmi rychle začíná rozkládat a kazit vodu. Pokud by v akváriu nebyl žádný filtr a akvárium mělo jen omezenou samočistící schopnost, množství škodlivin by velmi rychle otrávilo ryby. Z tohoto důvodu je nutné používat akvarijní filtry, které odpad z ryb a nespotřebovanou potravu zachytí a rozloží. Rozklad odpadu ve filtru zajišťují filtrační bakterie, které jej transformují z vyloženého jedu (čpavku z rozložených bílkovin) na relativně neškodné dusičnany (NO3), které spotřebovávají rostliny jako jednu z živin.

Úkol č. 1

Z tohoto vyplývá, že našim cílem by mělo být mít filtr, který obsahuje co největší množství filtračních bakterií, aby stihly odstranit veškeré odpadní látky dříve, než stihnou otrávit ryby.

Provedení

Máme dvě možnosti, jak získat velké množství filtračních bakterií. Buď si pořídíme obrovský filtr (cca 7% objemu akvária musí tvořit filtrační hmoty – pro 300l akvárium potřebujete 20l filtr) nebo si pořídíme filtr o něco menší a použijeme speciální filtrační materiály, které mají velkou plochu pro osídlení bakteriemi. Zde naleznete článek o těchto materiálech.

Nejvhodnější je kompromis mezi těmito dvěma řešeními. Jako předfiltr pro zachycení nejhrubších nečistot použít modrý biomolitan, keramické válečky apod. a jako hlavní sídlo bakterií, které budou bílkoviny z potravy přeměňovat na dusičnany použít speciální filtrační materiály. Ty však vždy umístěte až za předfiltraci, aby se neznehodnocovaly blátem z nejhrubších nečistot.

Jak filtr nastartovat

Počítejte s tím, že se bakterie ve filtru vytvoří až po měsíci provozu. Tuto dobu osídlení lze urychlit pomocí vymačkání bakterií z jiného, už zajetého filtru, do toho našeho nebo zakoupenou násadou bakterií. Filtr zásadně nikdy nevypínáme, v opačném případě by všechny bakterie ve filtru po několika hodinách uhynuly a museli bychom zase čekat měsíc na jejich rozmnožení. Filtrační náplně rovněž nikdy nečistíme ve vodovodní, chlorové vodě, ale pereme je v akvarijní vodě nebo vodě upravené přípravkem pro odstranění chlóru.

 

Jakou velikost a průtok filtru zvolit

Zde vždy platí, že čím větší, tím lepší. Při použití speciálních filtračních materiálů doporučujeme, aby byl objem filtrační nádoby 3 %. 1/3 by pak měla tvořit předfiltrace (biomolitan, obyčejné válečky) a 2/3 speciální filtrační materiál. Průtok filtru doporučujeme takový, aby jeho papírově udávaný výkon přečerpal 5x objem akvária za hodinu. Takovýto filtr se zmíněnými náplněmi zvládne i poměrně silně zarybněné akvárium! Pokud plánujete akvárium jen s pár rybkami, může bát pochopitelně výkon i velikost filtru menší.

Jako naprosto ideální se jeví použití vnějších filtrů, které dosahují námi požadovaných výkonů a velikostí košů pro filtrační náplně. Výhodou oproti vnitřním filtrům je jejich neviditelnost v akváriu, praktičtější údržba i daleko větší objem pro filtrační náplně. Můžeme v nich navíc snadno uspořádat předfiltraci (molitan, válečky) a následnou hlavní filtraci složenou ze speciálních materiálů. Většina filtrů obsahuje bohužel pouze molitany nebo keramické válečky. Doporučujeme tedy pořídit ještě další speciální filtrační materiál, který posune účinnost filtrace o level výše.

Typů filtrů je samozřejmě mnoho. Liší se zejména spotřebou energie a kvalitou použitých materiálů. Ty dražší jsou obvykle komfortnější na údržbu. Stejně dobře však poslouží i ty nejlevnější značky.

 Doporučené vnější filtry podle velikosti akvária

Akvárium do 50 l:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-ecco-pro-2032-130-l-predfiltr

 

 

Akvárium 50 až 100 l:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/aqua-nova-vnejsi-filtr-ncf-600

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/tetra-tec-ex-600-plus-vnejsi-filtr

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-classic-2213-plus-filt-materialy

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-ecco-pro-2034-200-l-predfiltr

 

 

Akvárium 100 až 200 l:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/aqua-nova-vnejsi-filtr-ncf-800

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/tetra-tec-ex-800-plus-vnejsi-filtr

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/aqua-nova-vnejsi-filtr-ncf-1000

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-classic-2215-plus-filt-materialy

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-ecco-pro-2036-300-l-predfiltr

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-professionel-3-2073-350-l

 

 

Akvárium nad 200 l:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/aqua-nova-vnejsi-filtr-ncf-1200

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/tetra-tec-ex-1200-plus-vnejsi-filtr

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/aqua-nova-vnejsi-filtr-ncf-1500

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-classic-2217-plus-filt-materialy

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/eheim-professionel-3-2075-600-l

 

Závěrečný tip:

Velice se nám osvědčilo ještě za speciální filtrační materiál umístit produkt Seachem Purigen. Funguje tak, že přímo odstraňuje z vody část odpadních látek a nepouští je tak ani k filtračním bakteriím. Toto velice oceníte např. při překrmení, kdy není ve filtru vytvořeno dostatečné množství bakterií, které by si s tímto dokázaly poradit. Oceníte jej rovněž v případě jakýchkoliv zákalů nebo kalamity nálevníka – Purigen dělá vodu křišťálově čistou. Je navíc regenerovatelný, takže jej nemusíte nikdy vyhodit – stačí jej vyčistit jednou za několik měsíců v SAVU.

 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde