Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 10h 23m 46s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na svěží trávníček v popředí akvária

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Svěží trávníček v popředí akvária

Nerostou Vám v akváriu u dna tzv. kobercové rostliny? V článku se dozvíte, jak trávníčky sázet, stříhat a jaké jim zajístit podmínky, aby nežloutly a rostly svěže jako na fotbalovém hřišti.

Kobercové rostliny jsou nízké rostlinky, které dorůstají maximálně několika centimetrů a v akváriu při dně vytvářejí jakýsi koberec. Nemusí se jednat pouze o trávníčky. Za kobercovou rostlinu je považována každá rostlina, která dorůstá pouze několika cm na výšku a je drobnolistá.

Na následujících fotografiích jsou zachyceny nejznámější a nejrozšířenější druhy kobercových rostlin z našich akvárií:

Hemianthus callitrichoides více

Glossostigma elatinoides více

Pogostemon helferi

Staurogyne repens

Riccia fluitans více

Lilaeopsis brasiliensis více

Jak na úspěšný růst

Kobercové rostliny jsou považovány za náročné rostliny, které je poměrně složité pěstovat. Rozhodně to ale neznamená, že je nemůžete pěstovat i Vy. Pokud totiž budete dodržovat několik základních pravidel, která jsou zde popsána, úspěch Vás nemine a Vy se můžete chlubit svěže zeleným pažitem u předního skla.

Důvod, proč je složitější pěstovat kobercové rostliny oproti klasickým vysokým akvarijním rostlinám je ten, že dostat živiny, CO2 a světlo až ke dnu je daleko obtížnější, než zásobovat rostliny živinami někde uprostřed vodního sloupce. Každá akvarijní rostlina potřebuje k tomu, aby úspěšně rostla a prosperovala dostatek živin, CO2 a světla. Určitě nikomu nemusím připomínat důležitost proudu v akváriu. Bez něj by se totiž živiny a CO2 k listům rostlin nikdy nedostaly. Představme si následující situaci: Pravidelně hnojíte a pouštíte CO2. CO2 difuzor máte umístěn v rohu akvária a bublinky CO2 se zde pěkně rozpustí. Napadlo Vás ale někdy, že druhý roh akvária je naprosto nedostatečně tímto CO2 zásoben? Rozpuštěné CO2 se do druhého rohu totiž nemá jak dostat. Výsledkem je, že v jednom rohu je CO2 nadbytek a drop-checker zde ukazuje žlutou barvu, zatímco na druhé straně je drop-checker modrý a rostliny zde trpí nedostatkem CO2. Nevěříte? Pokud máte v akváriu špatný proud či ho snad naprosto nesmyslně záměrně brzdíte, můžete si tento pokus s drop-checkerem sami vyzkoušet a budete překvapeni, co vše proud dokáže.

Naprosto stejná je i situace u dna. Jak všichni víme, CO2 se snaží uniknout z vody ven do vzduchu, a tak se tlačí k hladině. Proto si dalším pokusem můžete zkusit, že bude drop-checker (můžete si jej snadno vyrobit i Vy - výroba drop-checkeru) umístěný u dna signalizovat daleko méně rozpuštěného CO2 než u hladiny. Stejná situace nastává i s živinami. Pokud je nebude k lístkům přivádět pravidelný, kvalitní proud, nikdy nemohou být spotřebovány a využity rostlinami.

Kobercové rostliny nejsou náročné kvůli tomu, že by měly nějakou jinou stavbu pletiva nebo podobně. Je to pouze pro to, že je obtížnější jim zajistit dostatek živin a CO2 i u dna. Následující tipy ale tento problém vyřeší a zajistí našim rostlinkám u dna vše potřebné pro zdravý růst.

Tip první - kvalitní proud

Jak už jsme si řekli, potravu pro rostliny (CO2 a živiny z hnojiva a odpadů z ryb) dostaneme i do spodních pater akvária pomocí správného proudu. Velmi přeceňované je z pohledu optimálního růstu kobercových rostlin světlo. Ve skutečnosti lze kobercové rostliny (nebo alespoň část z nich) pěstovat i pod poměrně slabým osvětlením (0,4 W na litr - toto je samozřejmě jen orientační hodnota, závisí to i na výšce nádrže, typu osvětlení apod.). Sám jsem úspěšně pěstoval trávníček eleocharis i pod pohými 0,4 W/l, zářivky T8 a výškou vodního sloupce 50 cm (fotky mého trávníčku jsou dole pod článkem). Tajemství totiž není ve světle, ale v CO2, kterého je u dna nedostatek. Já jsem ho však zajistil kvalitním proudem, a tak eleocharis rostl velice bujně. Pokud Vám kobercové rostliny žloutnou, je na čase zlepšit v nádrži proudění a případně i přidat CO2. Jak zajistit takový proud, aby strhával rozpuštěné CO2 ke dnu je popsáno v článku: Důležitost kvalitního proudu v akváriu.

Tip druhý - výživný substrát

Kvalitní, značkový výživný substrát Vám může v pěstování kobercových rostlin výrazně pomoci. Ke dnu musíme totiž dostat nejen CO2, ale i živiny. Pokud položíte pod kobercové rostliny substrát obsahující všechny potřebné živiny, máte jeden článek skládačky vyřešený. Vhodné je i vyhnojit dno nějakými vyživujícími kuličkami. Doporučuji jemný substrát, který umožní snadnější zakořenění drobných kobercových rostlinek. Snadnější je poté i sázení rostlinek. Za velmi kvalitní a vhodný považuji ADA Aqua Soil Powder.

Poslední součástí skládačky je světlo. Nastává naprosto stejná situace jako u CO2 - čím vyšší je nádrž, tím těžší je pro světlo proniknout až ke dnu, takže vyšší nádrže musí mít silnější osvětlení. Zatímco dvě zářivky nad 30 cm vysokým akváriem můžou stačit, stejné dvě zářivky nad 60 cm vysokou nádrží budou pravděpodobně nedostatečné. Jak jsem již nastínil výše, světlo je při pěstování trávníčků poměrně přeceňované a stejně tak důležité, ne-li důležitější je dostatečná koncentrace živin a CO2 u dna. To však neznamená, že pokud nad svou nádrž nainstalujete jednu bídnou zářivku, porostou Vám krásně kobercovky.

Jak na sázení a údržbu

Teď už víme, jak zajistit kobercovkám optimální podmínky pro růst tak, aby nežloutly a rostly bujně a vitálně. Přináším však ještě několik užitečných tipů na to, jak rostliny sadit a udržovat.

sazeniChcete-li mít u předního skla hustý koberec, je třeba si nejdříve sehnat nějakou kobercovou rostlinu. Výběr už je samozřejmě na Vás. Výše jsou uvedeny některé druhy kobercovek, které by v Česku a na Slovensku nemělo být problém při alespoň zběžném hledání sehnat. Jakmile máte košíčky nakoupeny, rostlinky zbavte ochranné vaty a rozprostřete si je na nějakou desku. Připravte si taktéž pinzetu. Ideální je mít hladinu vody jen pár cm nad substrátem. Na rostlinky tak nebude při sázení působit takový vztlak a nebudou mít tendenci vyplavávat. Následně sázejte hloučky rostlinek do substrátu v pravidelných rozestupech jako na obrázku. Tyto ostrůvky, při dodržení výše zmíněných podmínek, velice rychle srostou a budou tvořit kompaktní koberec.

Údržba se liší druh od druhu. Obecně však platí, že je velmi vhodné rostlinky zastříhávat hned u substrátu. Podpoříte tak větvení a rostlinky se tak budou plazit po dně a nebudou se vytahovat nahoru za světlem. Trávníčky z eleocharisu je vhodné občas zastřihnout, případně i pročesat kartáčem (na menší plochy lze použít i kartáček na zuby). Čas od času je vhodné přejet nad rostlinami i odkalovacím zvonem a pokusit se zvířit bordýlek produkovaný rybkami. Většinou se však v koberečcích příliš neusazuje.

 

V tomto článku jsem jednak popsal osobní zkušenosti s pěstováním kobercových rostlin a také jsem do něj zakomponoval několik postřehů jiných akvaristů, kteří mají dna akvária pokryta bujnými porosty kobercových rostlin. Následující fotky zachycují stav mého trávníčku při osvětlení 0,4 W/l zářivkami T8, výškou vodního sloupce 50 cm a hnojením metodou Estimative index.

 

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde