Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 08h 22m 26s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Výživa rostlin

V kategorii: Obecně o rostlinách a

P@vel - 17/11/2014

Zdravím všechny,
dříve než dostanu reakci, že si mám přečíst ten a ten článek bych rád podotkl, že jsem četl. Hodně a několikrát. Možná že až moc a proto jsem se rozhodl založit toto vlákno. Co všechno potřebuji? Již založené akva a několik let běžící akva. Jak jsem již psal, podědil jsem ho a nejsem schopen založit znovu. Asi se mi ani nechce, nebo spíš na to není čas. Někdo může mít připomínky, ale je to tak. Přes to bych potřeboval rady. Chci si pořídit CO2 set a hnojit metodou asi PMDD a to z důvodu, že nechci měnit 50% vody každý týden, u mě by to bylo 80 litrů.

Moje první otázka. Jaké všechny testy potřebuji. Z toho mám opravdu zmatek. Dle článků jsem pochopil, že je to:
Drop checker, GH, NO3, Fe, Kh a PO4. Nemám problém si to koupit, ale opravdu to vše potřebuji?
Druhá otázka. Akva bylo osvětleno jednou zářivkou. Na 160l je to dle mého málo. Momentálně je osvětlené 5ti metrovými led pásky, takže si troufám tvrdit, že osvětlení je dostačující. Je potřeba ho měřit? Nebo nějak upravovat?

děkuji za případné reakce.
PM


grunda - 17/11/2014

měřit nic nemusíš, koukej na kytky - sami si řeknou co potřebují, drop checker je fajn, pokud nemáš zkušenosti s CO2, světlo taky měřit nemusíš, kytky ti ukážou jestli je ho dost


makra - 19/11/2014

#2 Grunda - Respect, ale ... to je jak s autem na sněhu... každé je jiné, jiné schopnosti řidice... koukej na kytky mu reálně nijak nepomuže, přestože profíkovi to stačí...

#1 GH bych moc neřešil pokud nejdeš do osmozy - s tím nic nenaděláš. Zjisti si parametry vodovodní vody z vašich vodáren.(internet).
Kh se hodí obzvlášť pokud máš pH metr - Tilmanova tabulka nebo kalkulačky ti umožní zjistit CO2 dost dobře.
Jinak určitě DropChecker - Jbl nebo Denerle.

NO3 - musíš vědět, pokud nejdeš slepě do EI a 50% vody - Sera, JBL, celkem bych tady nepodceňoval Rataje, s trochou chytrosti

PO4 - rozhodně JBL - přesnost

Fe - Sera, JBL

Normálně nemůžeš měřit K a Mg, ačkoliv jsou taky klíčové. JBL teď vydalo nový test kufr, který umí i Mg a K - ale cena je vážně vážně kulatá. (mám ho dva dny ( :) ) , možná napíšu recenzi, pokud to někoho zajímá?)

Osvětlení - to je vždy největší neznámá ... poradí Marcel?


P@vel - 20/11/2014

Děkuji za dva rozdílné názory. Je pravdou, že pohledem poznám tak, jestli se rostlinám daří nebo ne, ale zkušenosti s tím, co jim chybí a čeho přidat\ubrat opravdu nemám...
Někdo další?


Pepis - 20/11/2014

Může mi někdo říci, co znamenají načervenalé někdy až hnědé kulaté skvrnky na listech.
Projevuje se to na spodních a středních patrech Ludwigia palustris.
Vkládám ilustrační foto.


grunda - 20/11/2014

v tom je právě ten vtip, nemusíš měřit, vidíš že je něco špatně a přihnojíš - N,P,K. Mikro ti v podstatě nikdy nedojde, pokud měníš vodu. Sežeň si rozbor vody z vodáren. Problém s měřením v akva je, že změny se projevují se zpožděním, to co chybělo ve vodě dva týdny zpět a odstartovalo chřadnutí kytek může být v době měření zase v normálu, a tento normální stav, pokud trvá, se ti zase projeví až za týden až dva. Akvaristika není věda, není třeba pořád něco testovat, je lepší se naučit co je v akva špatně pohledem, než mít pořád ruce v akva a vedle příruční laborku. Jediné co je důležité je test na NO3, ale ne kvůli kytkám, ale rybám


Pepis - 20/11/2014

Grundo poradíš?


grunda - 20/11/2014

tipl bych na nedostatek draslíku, nebo málo světla, ale bez podrobnějšího popisu nádrže je to věštění z křišťálové koule


Pepis - 21/11/2014

No taky mám podezření na nedostatek draslíku. Ale hnojím metodou El a před výměnou vody mám hodnoty vody v nádrži takové: NH4-0,05mg/l, PO4-2mg/l, NO3-20mg/l, Fe-0,2mg/l, PH 6,6. Tak předpokládám, že je tam i dost draslíku.Vedu si deník v sešitě a tam si píšu hodnoty vody před každou výměnou vody. Když jsem si koupil testy, tak je taky chci použít než projdou.:) Četl jsem i článek https://www.rostlinna-akvaria.cz/draslik-96
Koukal jsem i na Marcelovo stránky http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=problemy.
Co se světla týče, tak byl u mě před časem Marcel, to jsem měl ještě starou nádrž Velká neznámá a měřil mi hodnoty osvětlení.
http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=mereni Je to pod označením vlastní výroba T5 Osram 2x54W -120 cm
Je pravda, že jsem tam měl na světle reflektory a dnes je nemám. Z důvodu výskytu dlouhé vláknité řasy. Tu jsem si bohužel asi dotáhl s Javským mechem od jednoho akvaristy. Popisovaný problém mám v nádrži Druhá šance.
Musel jsem jávský mech vyhodit, byl prorostlí řasou a z kmene sundat Hemianthus micranthemoides, tam se mi začala ukazovat taky. Byl asi moc u světla.
Ale zase vzhledem k tomu, že Ludwigia a Rotala mají stejné problémy, to znamená menší a děrované listy ve spodním patře a v horním patře jsou naprosto zdravé a mnohem větší listy tak to bude asi tím světlem.


grunda - 21/11/2014

přidej světla a uvidíš, i tom je akvaristika, sledovat a porovnávat, testuje se v laborce. nepomůže světlo, zkus přidat kalium atd. až najdeš jádro pudla;)


Pepis - 22/11/2014

Jo jo, tak nějak. Ale sledováni a porovnávání mi neřeklo co v té mojí nádrži mám za polévku. Tak jsem koupil testy no a proto testuji:) Jinak koukám a logicky uvažuji. Už jsem namontoval reflektory a během 20 minut se spustil bublinkový koncert.
Tak to vypadá, že se jim to líbí. No otrhám děravé listy a uvidím co se bude dít.


makra - 25/11/2014

S těmi testy..... No, sice se testuje v laborce, ale s testem na draslík bys věděl hned, jestli je to spíš světlem nebo draslíkem. Podle sledování akva bez testů a přidáním světla bys sice za dva týdny taky zjistil čím to bylo - půlka kytek už by měla proděravělé listy a nebo by bylo plné akva řas nebo tak něco... protože se zásahem do světla přece musíš správně sáhnout i do CO2 (bez testů ;) ) atd.

Asi taky dost záleží na tom, jestli máš HiTech nebo LowTech akva. Mám 120L HItech a 13L Low tech a v tom Lowtech nic neměřím - koukám na kytky, protože trvá dlouho než se něco začne mrvit. Dá se to v klidu napravit. Rostou mi tam přitom i červené kytky. V podstatě jedu Marcelovou metodou bez CO2.

V tom HiTech je to dynamičtější - nechce se mi čekat měsíc s hnusným akvárkem, abych zjistil, v čem je problém - nebo spíš v čem asi byl. Takže proto používám testy. A pH metr. Netvrdím, že bez toho to nejde. Je to stejné jako s CO2 - někdo tvrdí, že CO2 je do akva nanic, někdo tvrdí, že nanic je glutaraldehyd, protože je to chemie...

Jen s těmi testy je potřeba to sledovat průběžně aby se dalo říct, jestli je problém dlouhodobější a nebo okamžitý. A testování je pro mnoho lidí otrava.
Pro někoho je otrava denně hnojit...


grunda - 26/11/2014

lepší je přidat draslík a 14 dní počkat. Jinak jsem jel rok a půl high tech akva - pH controller + 6kg bomba s el.mag. ventilem, EI hnojení, světlo 4x54W zářivky a 2x150W výbojky a nic jsem neměřil, nebylo třeba, když bylo něco špatně tak jsem překopal hnojení a jel dál, u stonkovek je fajn, že i když je málo světla tak vrcholky vždycky jedou a je co zasadit


BlackSilver - 21/12/2016

Asi rostliny mají příliš málo světla... :|


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde