🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 22h 46m 42s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Staveniště

V kategorii: Deníky a diskuze našich

makra - 08/09/2013

Dne 08.09.2013 v 10:37 byla založena prezentace akvária Staveniště.


makra - 08/09/2013

Staveniště - tento název proto, že se pořád něco mění. Nádrž byla původně založena jako běžné akvárko kvůli dětem - set Eheim.
Zejména zdejší stránky mne přivedly k rozhodnutí pustit se do rostlinného akvária. Před rokem a půl jsem zakoupil set CO2. Proto to nemá žádný předem naplánovaný layout - aktuální plán je naučit se tomu rozumět, umět pěstovat travičku a náročnější rostliny bez řas, správně hnojit, stříhat - prostě to uřídit. Postupně jsem přidal světla, externí filtr, rampu, průtokový atomizér, začal si hrát s hnojením (jednotlivé chemikálie) a zkoušet Co se stane když...
Asi se z toho bude dát udělat trochu něco jako holandský styl, i když se mi víc líbí Amano.
Další krok "někdy" bude návrh cíleného layoutu, změna substrátu a asi i krytu s lepšími světly. Celkově posun od staveniště k designu.... :)


makra - 26/09/2013

No nazdar. Tak jsem koupil PO4 test od JBL a Fe od Sery. Po prvnim měření jsem zjistil 2.5 mg/l PO4 a 1mg/l Fe. Když jsem změřil totež Ratajem, tak skoro nic. Co je správnější je asi jasné.
Hnojil jsem 2/3 davek EI, denní dávkování, trochu řasa a sinice. Pak mi začala nekróza, už jsem ji nedávno řešíl a spravilo se to pravě tím 2/3 EI. Ale jen na čas. Pak to začalo nanovo, tak jsem přešel před pár dny na plne EI, aby nic nechybělo. A koupil JBL a Sera testy.
Glossa roste jako blázen, budu ji muset asi každý týden stříhat. Echinodor normálka v pohodě. Ale úplně mi za pár dní odešla Ludwigia, Hethernanthera začíná sklovatět. Hydrophila má dírky a skvrny jako když je málo K, začíná po okrajích skovatět taky.
Tak nevím - mám zůstat u toho plného EI, jestli se to po čase nějak stabilizuje, nebo nějak zmodifikovat množství? :|


grunda - 26/09/2013

vydrž měsíc, kytkám chvilku trvá, než přejdou na nový režim a nezapomeň přidat i CO2, tam kde dřív kytky limitovali živiny, tak teď po změně už může být limitní CO2, je třeba to vyzkoušet


danyboy77 - 26/09/2013

Jak pise Grunda, zamer se i na dostatecne co2 a distribuci ;)


makra - 26/09/2013

CO2 - Denerle dropchecker ukazuje něco mezi 20-40, předtím jsem používal JBL a při stejném nastavení CO2 bylo 25 -30. Up atomizer do rampy podél zadni stěny, mírná mlha, 1000 l/h pro 100 l vody. CO můžu to samozřejmě snadno zvýšit.

Ale překvapily mne ty vysoké hodnoty P a Fe při známkách nedostatku draslíku a nevím čeho ještě. Mám pocit, jako bych měl nechat K a Mg na plném EI a P, Fe (csm+b ) a NO3 stáhnout. Ale přijde mi to blbost, protože vybalancovaný poměr je podle mne důležitější než absolutní množství jednotlivých živin. Jedině, že by to nějak rozhazovala ta glossa. Nevím aktuální NO3, resp. podle rataje kolem 10mg/l , ale tomu už teď moc nevěřím. (Čekám na sera test z e-shopu).

Aktualni stav viz. obr. 2,3,4


danyboy77 - 26/09/2013

Co2 bych uz nezvysoval nech ho na 30-40mg/l vic ne. Ja bych ty kytky ostrihal a pockal co z toho vyleze.


makra - 23/11/2013

Tak nakonec jsem to po pokusech doladil následovně:
světla 2xT8 18w 11 hod
světla 2xT5 24w 5 hod
Stáhl jsem CO2 cca 25 mg/l

Hnojení EI, ale K2SO4 o 30% víc nad EI (pořád se dělaly dirky v listech), i přes tvrdou vodu dodávám MgSO4 .

Glossa teď neroste tak rychle, ale přestaly skovatět listy na ostatních rostlinách. (Konečně).

Aktuálně trochu boj se zelenou prachovou řasou.


makra - 23/11/2013

Nová skříňka pod akva - konečně je filtr a CO2 schované kde má být


danyboy77 - 23/11/2013

Krasna prace ;)


grunda - 23/11/2013

pěkná skříňka, škoda jen že máš tak malé akva (na tak velkou skříňku)


makra - 24/11/2013

GRUNDA - zatím malé, ale vleze se tam třístovka, i konstrukce skříňky s tou vahou počítá. :)


grunda - 24/11/2013

tak šup šup, na co čekáš :-D


makra - 14/12/2013

Chtělo by to něco červeného, keříčkovitého, drobnějšího, co hned nechcípne. Poradíte mi něco vhodného?
85W/l 5hod denně, 48W/l 10 hod denně, CO2 cca 25mg/l, EI, jalový substrát.


makra - 13/07/2014

Stav před zasazením Alternanthera Reineckii Mini ....


makra - 20/07/2014

Čtyři dny po nasazení Alternanthery z invitro kelímku. Za 30 dní by měla být 15 cm vysoká.

1 - 2 - ? :)


makra - 29/07/2014

To je vedro - a co teprve v akvárku?

Při plně zapnutých světlech jsem se dostával s teplotou vody na teplotu o cca 3°C vyšší, než teplota v místnosti. Loňský rekord byl 32°C.

Letos jsem chtěl zkusit to nějak řešit tak, abych nemusel pořizovat nový kryt s místem pro velké ventilátory ani mít odkryté akva - mám v krytu světla. Volba padla na malé přístrojové ventilátory. V prvním pokusu 2 ks a pak že se uvidí. Připojil jsem je na 12 V zdroj k od dosloužilého routeru a namontoval na zadní stranu krytu, kam jsem předtím vyřezal dva kruhové otvory. Zadní strana směřuje ke stěně, takže ventilátory nejsou ani příliš vidět. Kryt "krmícího" otvoru jsem zaměnil za hliníkovou mřížku, protože oba ventilátory tlačí vzduch dovnitř.

Ventilátory jsou napojeny na stejné hodiny jako světla. Při jejich provozu zmizel onen třístupňový rozdíl mezi teplotou okolí a teplotou vody v akva. Od instalace ventilátorů dolívám denně 0.5 - 1l odpařené vody. Není to sice chlazení v pravém slova smyslu, ale zatím jsem nezaznamenal teplotu vyšší než 28,6°C, běžně kolem 25°C.

Myslím, že na takto jednoduché, levné a nenápadné řešení je to celkem slušný výsledek.


makra - 19/08/2014

Alternanthera se pěkně vytáhla. Stav po jednom měsíci. Opravdu 1-2-3 grow. B)


tonof - 19/08/2014

Krásne akva. Môžeš ukázať vnútro krytu ako sú umiestnené trubice.


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde