🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 13h 01m 20s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Řasy při založení akvária

V kategorii: Řasy

flokovic - 19/01/2015

Zdravím, prosím o radu. Založil jsem akvárium. Dodávám CO2 z láhve, hnojím Ferox complete 1x 3 dny. Svítím 10h denně 2x39W. A mám problémy s řasou. Nevím jak na ní. Viz foto. Je to nějaká hnědá řasa a je zachycena ve štěrku a má cca 2 cm. Je i na nějakých rostlinách.


flokovic - 19/01/2015

Přikládám i odkaz na video kde je to vidět mnohem lépe. Děkuji za rady.http://youtu.be/J87ofwl4eII


Luko - 19/01/2015

Určite nie som odborník, ale pár postrehov by som mal. V prvom rade by bolo dobre si zalozit prezentaciu svojej nadrze, napr. na tejto stranke a napisat tam vsetky podrobnosti. Lebo nepises a na videu to tiez nevidim, zeby si pouzival vobec nejaky filter? Vidim tam iba cerpadlo, ktore vytvara prud v akvarku...
1.) Bez cerpadla, ci uz interneho alebo externeho budes mat problem sa zbavit odpadovych latok (NH3,4, NO2), respektive ich premenit na menej skodlive (NO3, PO4), nakolko sa ti nevytvoria nitrifikacne bakterie, ktore sa o tento proces staraju. Pravdepodobne nejake sa ti vytvoria aj v substrate, ale bez dostatocneho prisunu kyslika sa asi dlhsie neusidlia (neviem isto :D).
2.) Tvoje akvarko je este len v zabehu prilis vela hnojiva zatial nepotrebuje, vela rastlinnej masy tam nemas zatial, ktora by ho spotrebuvavala takze by bolo dobre odmerat mnozstvo zivin vo vodnom stlpci (mozno ich tam mas prebytok, co moze pomahat vytvoreniu rias)
3.) Pises, ze svietis 2x39W mozno T5, neviem ake mas rozmery akvarka, ale zda sa mi to dost velky vykon na podla mna male akvarko (ale realne rozmery neviem, upresni!) a 10 hodin na zaciatok je podla mna tiez dost ja 4 tyzden svietim zatial iba 7 hodin za den...byt tebou asi by som ubral dlzsku periody aspon na 8-9 hodin (aby sa ti k tymto riasam nerpidali este ine)
4.) Nezabudni na pravidelnu vymenu vody, na zaciatku kludne aj castejsie ako 1x za tyzden (30-50% vody)
5.) Tvoje akvarko je este len v zabehu (asi, neviem kolko tyzdnov ho uz mas), takze to, ze ti tam vznikne riasa je uplne normalne a chce to len pockat, sustredit sa na rastliny aby mali vsetko potrebne pre svoj rast a preklenut toto obdobie... :)
+ este by som pridal...kludne zacni pridavat tekuty uhlik, vie potlacit rast rias...len tak preventivne aspon...


flokovic - 19/01/2015

OK tedy dobrý nápad:

1.) Filtraci mám je to vlastní filtrace uvnitř akvária. (za pozadím.viz foto) průtok 400l/hod. Náplň první komora bioakvacit, další větší komora jsou biokuličky cca 10l. Další dvě komory bioakvacit. Výtok z filtrace je v levém horním rohu. Vtok resp. sání do filtrace je v pravém dolním rohu přes mřížku. Při napuštění sem aplikoval bakterie Sera. Napuštěno začátkem ledna.

2.) Osvětlení používám osvětlovací rampu 4x 39W (T5). zatím jede jen 2x39W. Světlo vysí cca 40cm nad akváriem. Akvárium má 135l + filtrace 30l. Četl jsem dost článků ohledně svícení a máš pravdu měl bych upravit délku svícení.

3.) Vodu obměnuji pravidelně a taky pravidelně vysávám ty řasy ze dna a rostlin.
4.) Rostlinám se zatím moc nedaří hlavně rostlině alternanthera rubra a Tropica Ammania sp. Bonsai invitro. Jinak se zdá že ostatní rostou v pohodě.
A tekutý uhlík jsem začal dodávat 3 dny zpátky a hodlám v tom pokračovat.

5.) CO2 dávám zatím podle drop checkeru zatím je stále zelený takže tam bublám co to jde. Voda má 21°C takže se hůře rozpouští ale zanedlouho mi příjde Vnitřní atomizér 50 mm takže to bude snad lepší.

6.) Pod štěrkem mám výživný substrát Tropica Plant Growth Substrate 3l a 3l od sery.


Myslím si že se akvárium zatím rozjíždí a až se rozběhne filtrace (nitrifikační bakterie) tak se vše zlepší.

Díky za názory, připomínky a rady :-)


Luko - 19/01/2015

Dakujem za doplnenie, este upresni ako mas vysoke akvarko, ak mas 2xT5 ziarivky 40 cm vysoko nad akvarkom a mas napr. 40-50 cm vysoke akvarko, tak si myslim, ze mas prilis slabe osvetlenie pre rastlinky, ideal je mat na substrate "silu" osvetlenia cca 50 PAR, co si myslim, ze pri vzdialenosti od substratu odhadujem cca 80 cm urcite nemas, takze tie spodne rastlinky jednoducho nemaju dost svetla. Neopadavaju ti listy? nemas ich prilisne vyblednute? Este dalsia vec co ma napada ten Ferox myslim nema v sebe Mg-horcik, neviem ci davas vodu priamo z vodovodu, alebo z reverznej osmozy a ci teda vies hodnotu horcika vo vode, ale byt tebou by som pridaval horcik napr. v podobe MgSo4.7H2O ...pre istotu, tvrdost vody (GH) ti pridanie Mg prakticky neovplyvni, ak tak iba nepatrne. Navyse neviem ci pouzivas Ferox aj s pridanim prvkov NPK? V substrate ho myslim, ze nemas...vyzivny substrat ho, ak sa nemylim bezne nema (NPK, skor mikroprvky myslim ma) s vynimkou od ADA...


grunda - 19/01/2015

klasika, málo kytek, nové akva, slabé světlo


flokovic - 27/01/2015

Je možné že jsem důkladně nevypral štěrk,který je křemičitý a mam ve vodě dost křemíku,který mají rádi rozsivky. Stále rostou. Budu aplikovat nové bakterie od denerle Bactoclean. A svitim 4x39 W T5.pokud se neobjeví jiná rasa tak to nechám. CO2dodavam co to jde. Drop checker je stále zelený až lehce nazloutly takže nějakých 30mg/l.


flokovic - 27/01/2015

Je možné že jsem důkladně nevypral štěrk,který je křemičitý a mam ve vodě dost křemíku,který mají rádi rozsivky. Stále rostou. Budu aplikovat nové bakterie od denerle Bactoclean. A svitim 4x39 W T5.pokud se neobjeví jiná rasa tak to nechám. CO2dodavam co to jde. Drop checker je stále zelený až lehce nazloutly takže nějakých 30mg/l.


Luko - 27/01/2015

Neviem, či kremičitý štrk by nemal byť inertný (nereaguje s prostredím), tak by som to možno skôr videl nato, že SiO2 máš v stupnej vode, a preto tie riasy (aspoň JBL to tvrdí, že riasy diatoma (hnedá riasa) spôsobuje najmä SiO2). Od JBL môžeš kúpiť aj test na meranie množstva SiO2 vo vode. Ja ten test mám a pre porovnanie mám ja vo svojom akvárku cca 1,8 až 2 mg/l, čo je už taká medzná hodnota. Ak je táto hodnota vraj vyššia, tak to môže byť dobrá živná pôda pre tento druh rias (aspoň podľa JBL). V stupnej vode mám 1,6 mg/l SiO2. V akvárku mám inak iba trošku hnedej riasy...
Na odstránenie používam ja prísavničkov "Otocinclus affinis" ale JBL myslím, že nato používa nejaký médium do filtra, ktoré na seba viaže SiO2 a tým odstraňuje tieto riasy.


flokovic - 29/01/2015

Díky za tip, podívám se na to a pročtu to, řasa je zase v plné síle a nevím co s ní. V příloze posílám nějaké fota. Hrůza a děs...


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde