Akvárium s řasokoulemi Více zde 02d 07h 07m 26s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rastlinné akvárium-LUKO

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Luko - 24/12/2014

Dne 24.12.2014 v 22:20 byla založena prezentace akvária Rastlinné akvárium-LUKO.


Luko - 24/12/2014

Včera som si založil moje prvé rastlinkové akvárium, tak som sám zvedavý či to pôjde. Pri montáži mi žiaľ prasklo sklenenné počítadlo bubliniek Co2, tak dávkujem iba približne podľa Drop checkera. Lenže neviem, či správne ukazuje, lebo som podľa návodu dal do neho vodu z akvária ale čítam, že treba dať vodu o hodnote o alkality 4dKH (čo moja voda isto nemá :D)...ale farbičku mám svetlo zelenú...takže Co2 bude asi dosť :).
Inak čakal som trochu väčší výkon od filtra nato, že má udávaný prietok 1050 l/h, aj keď vyzerá, že listy sa jemne hýbu všetky. Dnes som pridal makro živiny asi 1/2 odporúčanej dávky podľa Estimate index, ale keďže rastliny sa ešte len "zobúdzajú" a neobsahijú toľko biomasy, myslím, že je zbytočné dávať do vody toľko živín ....a ešte keď dosť živín pravdepodobne vypustil substrát ADA aqua soil ...
No som zvedavý ako to pôjde ďalej IN-vitro rastlinky sú podľa mňa v dosť zlom stave, tak som zvedavý, či sa spamätajú :/
Inak veľkou otázkou je u mňa osvetlenie, netuším ako vysoko ho mám dať, radšej som ho hneď upravil na závesný systém od stropu aby sa mi dala intenzita ľahko meniť...predbežne je vo výške cca 20 cm od hľadiny (asi 65 cm od substrátu), ale netuším či mi takto dá u substrátu cca 50 µmol.
PS: fotky sú zatiaľ strašné, hanbím sa...ale sú len tak narýchlo :)


Burik - 25/12/2014

Ahoj,

Dám ti jednu radu..nehnoj makroprvky,je to úplně k ničemu,akorát si přivodíš řasy v ještě větší míře,než je u ADA substrátu běžné.

Měň denně polovinu vody prvních 7-10 dní..
Pak každý druhý den polovinu
A pomalu snižuj,až se dostaneš na klasickou týdenní údržbu vody.

Začni hnojit až tak po 10 dnech a to pouze draslíkem.

na FB se přihlas do této skupiny:
https://www.facebook.com/groups/ceskyaquascapingprirodnichakvarii/

tam ti poradí opravdové špičky v českém aquascapingu.


Luko - 25/12/2014

Ďakujem, s tým hnojením ma to tiež napadlo, preto som dal iba necelú 1/2 dávky, ale máš pravdu je to asi úplne zbytočné keďže substrát vypúšťa do vodného stĺpca asi najmä NH3, PO4 a NO3 ...inak po (zbytočnom) nahnojení som nameral hodnoty vo vode PO4 cca 0,4 mg/l a NO3 iba 10 mg/l čo ma aj tak dosť prekvapilo, že sú iba také malé. Za typ na FB skupinu ďakujem, už som v nej :)


Burik - 25/12/2014

Přečti si hned první připnutý příspěvek Vláďa Trčka to tam píše docela podrobně.Moc pěkný článek od člověka,co tomu opravdu rozumí.


Luko - 25/12/2014

Dnes 25.12.2014 som spravil výmenu cca 50-60 % vody, ráno bola voda inak dosť zakalená a pretože som mal v drop checkery zlú vodu (s cca 8dKH) a farba bola svetlo zelená mal som v akvárku zrejme extrémne veľa CO2 (podľa Tillmanovej tabuľky ...pH 6 a dKH 9 som vraj mal 280 mg/l CO2 :D ), preto asi ten zákal.
Dnes som vodu do drop checkera namiešal s destilovanou vodou a jedlou sódou na cca 4dKH, ubral som z CO2 a zatiaľ mám farbu mierne tmavo zelenú ...po premeraní pH 6,8 - 6,9 a 9 dKH mi podľa Tillmanovej tabuľky vychádza obsah CO2 v akváriu cca 40 mg/l čo mi ale moc s drop checkerom nesedí...ale stále lepšie ako ráno :D možno by to chcelo kúpiť etalónový roztok 4dKH :).
Ďalej som nastavil výšku osvetlenia od dna na cca 60 cm, stále netuším, či to je málo alebo veľa :(...svietim asi 5 hodín...CO2 zapnuté 3 hodiny pred osvetlením.


Burik - 26/12/2014

Kup si normální Dennerle roztok,stojí pár Éček a vydrží ti to dlouho.
Na Tillmanovu tabulku se vyprdni.To je silně orientační.


Luko - 26/12/2014

Burik - dakujem za rady.
Dnes som len opat posunul osvetlenie nizsie asi na vysku 55 cm nad substratom ...pretoze mam obavy, ci to svetlo je dostatocne pre moje rastlinky :| a PAR mater nemam a vysledky z merani som na nete zatial nenasiel :|
Navyse vyzera, ze koren je napadnuty nejakou plesnou :o


grunda - 26/12/2014

plíseň neřeš, zmizí sama. Tilmanova tabulka je pro akva na ....., koukej na kytky a ryby, zjistíš co je správně a co ne


Luko - 30/12/2014

...naďalej pokračujem vo vymieňaní vody každý druhý deň 50%. Ludwigii repens (vľavo v pozadí)sa moc nedarí, zhadzuje listy, ťažko povedať, či kvôli emerzným listom (ak také mala), alebo kvôli nedostatku svetla (Alternathera jej dosť tienila)? ...neviem... Ďalej tráva Blyxa japonica tiež zhodila všetky listy...ale nové vyrastajú, tak sa to snáď utrasie. In-vitro rastliny Rotala macrandra, Limnophila aromatica a Ammania sp. Bonsai sa žiaľ neujali ...už pri sadení boli vo veľmi zlom stave. Parametre vody si myslím, že sú už stabilizované, tak som skúsil nasadiť 20 ks tetier neónových.

Inak na prvej fotke je vidieť ako sa mi strašne zanášajú všetky rastlinky týmto bordelom, asi zo substrátu a nedarí sa mi toho zbaviť, vedel by niekto poradiť? Odsať (odkaliť pri výmene vody) sa to moc nedá, lebo rastlinky ešte nie sú moc dobre zakorenené a pri odsávaní to odsaje aj s rastlinkou :)


Vyghum - 31/12/2014

Mimochdem, co to tam máš za světlo?


Luko - 31/12/2014

Vyghum - je to FLUVAL Aqualife & Plant LED 36W, ale je dosť krátke na moje akvárko (ideálne je asi na 100 cm dĺžku), tak neviem, či ho nepredám a nekúpim namiesto neho FLUVAL Aqualife & Plant LED 46W, ktoré je dlhšie. Inak to osvetlenie je skvelé príjemná farebná teplota, veľmi v ňom vyniknú rybičky...ale čo do svetelnej intenzity žiaľ neviem posúdiť, či je slabé alebo silné, nemám diagram PAR hodnôt :|.


Luko - 31/12/2014

Dnes dorazilo počítadlo bublín, vnútorný priemer má 4,5 mm a nastavil som cca 2 bub/s. Ďalej mám druhý drop checker jeden je na pravej strane a druhý na ľavej oba ukazujú +- rovnakú farbu (svetlo zelenú) Osvetlenie nastavené na výšku cca. 50 cm nad substrátom. Pridané mikroprvky cca. 10-12 ml + max. 5 ml makroprvkov.
Namerané parametre vody: 7dKH, 8dGH, pH 6,6, PO4 0,05-0,1 mg/l, Fe 0,1 mg/l, Cu 0 mg/l.


Luko - 05/01/2015

Dnes som odfotil nieco co rastie na novej in-vitro rastlinke Hemianthus callitrichoides Cuba je to priesvitne blede akoby vlaknite, zeby pociatok nejakej vlaknitej riasy? je to strasne malicke, tenucke radovo par mikrometrov (myslim si, vid. foto). A taktiez uz davnejsie to rastie na Glossostigma elatinoides a vdaka tomu zacala dost stradat :|. Inak Ludwigia repens stale opadava a iba zivori rovnako ako aj blyxa japonica ...v sucastnosti pravidelne denne hnojim tretinovymi davkami estimate index a pridavam CO2 a kazdy treti den menim vodu. Behom poslednych 2 dni takmer vsetky listy zacinaju odumierat aj na Hygrophila corymbosa vid foto. Som z toho smutny :|, jedine co ma napada je zla cirkulacia vody, zivin... mozno slabe svetlo
Ostatnym rastlinam sa celkom dari.

Parametre vody pH 6,2 (pridal som CO2, ale asi moc), PO4 0,3mg/l a NO3 cca 40mg/l


Luko - 17/01/2015

Po dlhšej dobe pridávam fotku celého akvárka, nech je vidieť ako sa vyvíja :). Aktuálne vymieňam vodu cca každý 4. deň - 5. deň a hnojím zhruba 1/4 dávkami estimate index. Riasy nejaké sú, ale zatiaľ celkom dobre kontrolovateľné. Plus som si zarobil roztok s K2SO4 a ten pridávam 2 ml každý deň, čím za týždeň doplním spolu s makro prvkami draslík na cca 9 mg/l, čo je myslím si, že dosť.

Dôležité doplnenie, dnes je to týždeň čo som vymenil osvetlenie, pôvodné bolo Fluval aqualife and plant 35W a teraz používam Aquatlantis Easy LED 1043 mm 52W so stmievačom. Nastavené je asi na 90% výkon a umiestnil som ho vo výške cca 50 cm od substrátu a keďže rastlinka blyxa sa celkom spamätáva, myslím, že osvetlenie je dostatočné.

PS: s osvetlením Fluval som bol tiež spokojný, ale na moje akvárko bolo toto osvetlenie príliš krátke, čo spôsobilo, že rohy akvárka boli slabo osvetlené, čo malo za následok opadávanie listov, takže aktuálne mám toto osvetlenie na predaj, keby niekto chcel :)


Luko - 24/01/2015

K mojím testom nedávno pribudli JBL testy na draslík K, horčík Mg a priamy test na CO2 :). Takže už mám komplet všetky potrebné testy na meranie :). Čo ma celkom potešilo a prekvapilo je, že už vstupná voda má obsah draslíka okolo 5-6 mg/l a obsah horčíka cca 8-10 mg/l, čo mi naznačuje, že ich veľmi nemusím pridávať stačí keď budem dávať cca 1/4 až 1/3 dávok podľa estimate index.

Včera som do akvárka pridal ďalšie rastlinky Blyxa japonica a pogostemon helferi, rastlinky čo sa mi nepáčili som dal preč z akvárka (Marsilea hirsuta a Hemianthus callitrichoides Cuba) a niektoré ďalšie som skrátil a presadil. Inak pociťujem veľmi znížený výkon filtra, ale pretože nechcem robiť veľa zmien naraz tak si čistenie filtra a hadíc nechám nabudúce...
Včera taktiež pribudli do akvárka ďalši riaso-žrúti a to 5ks Otocynklusov, aktuálny stav akvárk zobrazuje fotka v prílohe :).


Luko - 14/02/2015

Už som dlhšie nič nepridal.
Tak nové zmeny:
1.) pribudol mi pH kontroler PH201, zapojený ho mám tak, že do spínacej zásuvky pH kontrolera som zapojil spínacie hodiny, ktoré mám nastavené na zapínanie cca 2,5 hod. pred svetlami a vypínanie hodinu pred zhasnutím. Do týchto spínacích hodín mam zapojený elektromagnetický ventil otvárania CO2. Teda pekne počas foto periódy mám cca pH konštantné na hodnote pH=6,85 (+-0,05pH) pri KH=8°dKH. Inak musím dodať, že som mal veľký problém nakalibrovať pH sondu, aby ukazovala rozumné hodnoty, bolo to zrejme spôsobené zlými puframi pH=4 a pH=6,86, ktoré boli dodané k pH kontroleru, tak som si kúpil tie od Sery pH=4 a pH=7 a po nakalibrovaní s týmito sa mi to zdá celkom OK.
2.) Trochu som ubral z intenzity osvetlenia a asi o 2-3 cm som zvýšil umiestnenie osvetlenia Aquatlantis, lebo rastliny mi mi šialene rýchlo rastú, aktuálne svietim odhadom asi na 80-90%. A asi ešte uberiem, lebo rastlinka Blyxa japonica mi stále ešte bublinkuje.
3.) Trochu som zvýšil hodnotu PO4, lebo ju mám problém vo vode namerať, ale bude to zrejme ADAckym substrátom, ktorý ju vytiahne z vody...asi s tým prestanem, lebo pozorujem zvýšený rast niektorých rias, ...
4.) Z rastliniek mi riasy rastú (viditeľne) iba na Alternatherách a to nejaké vláknite druhy a asi aj prisedlá zelená...neviem to identifikovať. V strednej prednej časti akvárka pozorujem trošku sinicu, ktorú sa snažím odsávať a na skle mi rastie zelená riasa.
5.) Vstupnú lily pipe som trošku upravil, pridal som ku nej akrylovú (plexisklovú) trubku, kde som na vrchu spravil zárezy, aby mi to fungovalo ako skimmer. Výsledok, nie je to uplne ideál, ale čiastočne to plní svoju funkciu čistenia hladiny.


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde