🔥Probíhá akce Více zde 04d 13h 08m 42s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Hygrophila corymbosa 'Siamensis' - listy sklovatí a odpadávájí

V kategorii: Akvarijní rostliny

honzek - 10/09/2013

Ahojte rostlinkáři.

U Hygrophila corymbosa 'Siamensis' - mi listy sklovatí a následně odpadávají (myslím že zahnívají).

CO2 rozpouštím externím reaktorem na koncentraci 30mg/l, svítím 11,5 hodiny denně, průtok mám opravdu veliký a rovnoměrný,

hnojím metodou EI - ovšem zde nevím, jaká je vstupní hodnota NO3. Asi 3 měsíce doplňoval draslík přes K2SO4, jelikož jsem si myslel, že vstupní voda obsahuje mnoho NO3. Rostliny se červenaly, téměř nerostly, nerostla dokonce ani žádná z řas. Nyní na zkoušku doplňuji draslík přes KNO3 a začala alespoň růst mírně zelená prachová řasa na skle + mírně rostliny.
Ovšem pořád rostliny nejsou to pravé ořehové.

Někde jsem četl, že rostliny ke svému růstu potřebují i kyslík. Do teď doplňuji pouze CO2 v docela velké míře. Dále jsem četl, že zahnívání může být způsobeno nedostatkem fosforu.. Ale hnojím přece EI - takže by žádný nedostatek být neměl.


grunda - 10/09/2013

tipl bych si na špatné proudění, máš ji úplně vzadu, před ní jako zábranu další kytky. Rostliny k růstu kyslík samozřejmě potřebují, ale nijak zásadně, vzduchovat netřeba.


honzek - 10/09/2013

No je to zajimavy... Ta zarostla fotka, to je ještě se slabším filtrem... akva 90l, dříve TetraTec 700, nyní Fluval 305... :-/ Další rozdíl oproti minulosti, tehdy tam bylo cca 50 krevet+10 ryb, nyní akvárko osidluje asi 15 rasbor bez krevet...
Podle mě musí být problém v draslíku a dusíku... Buď moc, nebo málo :-/


grunda - 10/09/2013

nebo ve světle, tam je většinou problém, čím silnější světlo, tím větší nároky na distribuci živin, není to jen o síle filtru.


honzek - 10/09/2013

Nemuze byt problem v tom nahrazovani drasliku z KNO3, tak K2SO4?? Nemuze byt ve vode prilis mnoho SO4 ??
90l vody, dve trubice s reflektorama, 2x18W


grunda - 10/09/2013

myslím že ne, ale je fakt, že já K2SO4 nepoužívám. Kytky ti většinou první ukáží na problém s makro - NPK+ C, přebytek mikro, popřípadě blokace, je dlouhodobá záležitost


honzek - 10/09/2013

Zkus to prosím nějak rozvést. Třeba mě z toho napadne něco, co mě nenapadá.

Akvárko mě loni krásně rostlo, teď teda vůbec nevim v čem může být zakopaný pes :-/


grunda - 10/09/2013

neřeknu ti žádnou novinku, poměř hodnoty vody v akva - N,P. K si spočítáš s denní dávky, drop checker vem a posouvej ho po akva, to že je zelený vpravo nahoře, neznamená, že to tak bude i jinde. Vem si nějaký výluh, třeba Torben a lehce ho lij do různých částí akva, máš všude rovnoměrný proud?
A jako první věc, zkrať dobu osvětlení na 8 hodin, počkej cca měsíc a sleduj - změna ano, ne. S kytkama je to na dlouho.


Gargamel - 10/09/2013

Zjisti si kolik NO3 obsahuje vstupní voda.


honzek - 10/09/2013

Dobre, udelam, a kdyby nahodou bylo NO3 v norme hned ze vztupni vody, potreboval bych pridavat jen draslik.. Coz jsem prakticky do ted delal pres K2SO4.. Problem by tedy musel byt v priliz velkem mnozstvi SO4.. Da se draslik dodavat nejak samostatne?
Pokud by tedy celou dobu bylo NO3 OK, problem by musel byt v SO4, ktereho by bylo zrejme prilis moc :-/


grunda - 11/09/2013

tak si pořiď easy life kalium a máš klid v duši


makra - 12/09/2013

Mne sklovately rostliny po zmene hnojeni - zvsoval jsem KNO3 a PO4 kvuli glosse a zacalo to sklovateni. Pak jsem pridal MgSO4, ktere jsem predtim vynechaval a taky vic K a zda se, ze to celkem pomohlo (tri tydny to trvalo, co bylo chytle, to uz se neprobralo a dozilo) Hnojim aktualne 70% EI denne. Ted mam sice trochu rasy, ale to se doladi.


optimas - 16/09/2013

Mám tuhle Hygrophilu, ale minima a začaly mi na listech černé tečky. to jsem zjistil že je nedostatek PO a draslíku a tečky výrazně ubyly, ale co mě ještě trápí že má tahle rostlinka pokroucené listy


optimas - 30/09/2013

Tak mám další problém. Koupil jsem si hygriphilu difformis a začla krásně a rychle růst, ale opět na starších spodních listech hnědé flíčky a dírky. Světlem svítím 8-12 15-21 2x24W do 112 lit. akva a od 17-21 hod ještě zapnu 2x18W. Hygrophila Corymbosa minima už moc nemá černé dírky v listech, ale listy jsou takové malinké a po krajích se kroutí. Hnojim Easy Life fosfo, nitro, ferro a kallium, a přešel jsem na sypké hnojivo FEROX a přidávám jen to EasyLife fosfo. Testy používám JBL PO4, FE a podle nich mám železa až dost, ale PO4 je málo. Včera jsem P a měl jsem 0,5mg/l a dnes odpoledne jsem to změřil opět a byl jsem na 0,1mg/l. Že by byly rostlinky tak nenažrané? Třeba taková cabomba caroliana má být taková košatá a je taková uzoučká. CO2 dávám z hasičáku od 5.30 do 18-20hod a dropchcker ukazuje lehce nažloutlou barvu. Tak nevíte proč mi ty Hygrophily tak blbnou?


danyboy77 - 30/09/2013

A co mas za substrat?


optimas - 01/10/2013

Flexi obklady 2-4mm co prodávají skoru ve všech akvaristikách i na rybičky.net to hodně používají a pod ním mám Deponit mix od Dennerle. A NO3 mám kolem 20mg/l


Tom Kl - 25/03/2015

Taktéž mám s touto rostlinou trable,ostatně se dá říci,že se všema co mám v akváriu,mám jen stonkové a to hygrophilu siamensis,diformis,guyanensis a polyspermu. Od té doby co jsem měnil akvárium,tyto rostliny přesadil a redukoval osádku ryb nesou silné známky chlorozy i nekrozy převážně na starých spodních listech. Dříve rostli jen ve šterku 2-4mm a vše bylo bez problému (bez hnojení,nepravidelné výměny vody a zanedbávání udržby).

Staré listy mají černé dírky od čpičky a kraje listu,následně list z části zežloutne a odpadne (draslík podle mého) Některé zas hnědnou a rozkládají se od špičky a nakonec také odpadnou (asi fosfor?)

čistý objem akvária je cca 180 litrů,svítím ted 6 hodin denně (založeno znovu 5 týdnů ) 2x54w 840 5000lm jedna,výrobce sylvania. Dno Dennerle Deponit Mix a písek 2mm. Hnojení easy life profito dle doporučení + kalium tydně 8mg/l + fosfo 0,5 mg/l. Vstupní voda NO3 16mg/l

zkoušel jsem zapojit i CO2 z lahve a instalovat dva filtry (tetra tec 800 + atman 800) a situace se ještě více zhoršila.

Děkuji za reakce :)


Tom Kl - 26/03/2015

ještě fotky..


tonof - 27/01/2016

Momentálne máme veľmi mäkkú vodu Ca 30mg/l, Mg 5mg/l to je okolo 5dGH. Začali sa mi deformovať mladé listy na hygrophila siamensis, alternanthera reineckii rot, pogostemon erectus. Môžem použiť na zvýšenie Ca klasickú bielu štukatérsku sadru alebo je nejaká iná bežne dostupná látka.(Mg zvyšujem MgSO4 bezvodovím.) Hnojím EI. Vopred vďaka.


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde