Akvárium s řasokoulemi Více zde 03d 12h 44m 42s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Dodání minerálů do vody z reverzní osmózy

V kategorii: Ostatní akvaristické články

Minerály z reverzní osmózy

V akvaristice se v poslední době hodně rozmohlo používání reverzní osmózy. Lidé ji používají protože zbaví klasickou vodovodní vodu všech minerálů. Odevšud můžete slyšet, že rostliny nemají rády tvrdou vodu. Ve skutečnosti je tím myšleno to, že nesnášejí vysokou alkalitu (v akvaristikách najdeme testy pod označením UT nebo KH, kterými ji můžeme změřit). Použijete-li reverzní osmózu, profiltruje vaši vodovodní vodu skrz svou membránu a nepropustí nic jiného, než molekuly vody. Dostanete tak v podstatě destilovanou vodu prostou minerálů. V tuto chvíli by sice měly být rostliny spokojeny, protože už nebude mít voda vysokou alkalitu. Vytvořili jsme však další problém – nedostatek minerálů.

Toto lze však velice snadno napravit a získáme tak vodu s nízkou alkalitou a dostatkem minerálů pro rostliny. Jak na to? Můžeme tuto vodu smíchat s vodovodní vodou a dosáhneme tak kompromisu. Toto řešení je velice snadné, avšak nedokonalé. Nevíme přesně, zda je ve vodě dostatek minerálů a pokud máme hustě osázenou nádrž, můžou chybět. Existují již vytvořené přípravky, které minerály do vody dostanou. Pokud však máte větší akvárium, pořádně se prodraží, proto je o mnoho lepší namíchat si vlastní směs minerálů. Tyto komponenty jde většinou koupit společně s hnojivem PMDD. Více o této metodě níže.

Alkalita

Všude se říká, že rostliny nemají rády tvrdou vodu. Je to ale nesprávné tvrzení. Ve skutečnosti nemají rády právě alkalitu. Ke zdárnému růstu potřebují především minerály – vápník a hořčík, které tvoří celkovou tvrdost (GH). Rostliny vyžadují GH, ale ne alkalitu. Podle výše napsaného textu by se mohlo zdát, že čím nižší alkalita, tím lépe. Pokud by však byla alkalita trvale na nule, mohlo by nekontrolovatelně kolísat pH, což by bylo velice nebezpečné především pro rybky. Pokud budete dělat pravidelné výměny vody, nemůže se nic stát. Také se doporučuje přidávat jedlou sodu. Já to ale nedoporučuji, protože tak do vody dodáte i velké množství sodíku, které jedlá soda (NaHCO3) obsahuje. Konkrétně zvýšením o 4° přidáte do vody 33 mg/l sodíku, což není zrovna vhodné. Proto bych na místo toho doporučil použití uhličitanu draselného. Více dole v návodu.

Po dlouhodobém zkoušení jsem přišel s touto formulí na obohacení vody z reverzní osmózy o minerály. Voda bude mít stále poměrně nízké KH (alkalitu) a zárověň dodáme dostatek minerálů rostlinám – poměr vápníku ku hořčíku je 3:1.

0.4g Chlorid vápenatý (dihydrát)

2.0g Sulfát vápenatý (dihydrát)

2.0g Sulfát hořečnatý (heptahydrát)

0.7g Uhličitan draselný

Na 25 litrů vody

To nám do akvária dá:

24 mg/l vápníku

8 mg/l hořčíku

16 mg/l draslíku

7 mg/l chloridu

GH=5
KH=1

Toto lze samozřejmě upravit dle vašich potřeb.

KH – alkalita je záměrně nízká, protože jsem zjistil, že na to rostliny reagují opravdu pozitivně. Pokud budete pravidelně měnit vodu, neměli byste mít s tak nízkou hodnotou žádné problémy.

Poznámky:

1 dGH = 7.2 mg/l Ca++

1dGH = 4.3 mg/l Mg++

1.5g NaHCO3 ve 25 litrech vody= 2 dKH
1.8g KHCO3 ve 25 litrech vody = 2 dKH
1.2g K2CO3 ve 25 litrech vody = 2 dKH

Složení chemikálií bylo převzato ze stránky

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde