🔥Probíhá akce Více zde 04d 22h 02m 17s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Betta bojovnice pestrá - chov, jak založit bettárium, nemoci

Co je to za rybičku a proč nese svůj název "bojovnice"

Bojovnice je jednou z nejzajímavějších ryb, která se dá u nás poměrně snadno pořídit a její chov je poměrně nenáročný. Je to rybka, která se většinou snese se všemi rybičkami (až na výjimky, které jí okusují ploutve) a může zkrášlit akvárium svou barevností. Nejkrásnější jsou především samci, kteří mají krásné dlouhé závojové ploutve, různě barevné a dle druhu i různě tvarované. Je však nutné si uvědomit, že její název není zcela náhodný. Jestliže máme v akváriu více, než jednoho samce, dochází k soubojům, které často končí smrtí, proto je důležité říci, že v akváriu smí být pouze jeden samec (tedy až na výjimky kdy se nám podaří chovat dva a snášejí se, ale pro začínající nedoporučuji). Samice se pak mezi sebou většinou snáší bez větších problémů a lze jich chovat několik dohromady a když se nám zadaří, tak lze také sehnat krásná zbarvení. Bojovnice je rybička pocházející z Asie tudíž vyžaduje určité parametry vody, a to Ph kolem 6-8 a teplotu v rozmezí 26-30°C (proto je většinou vyžadováno topení, protože při nižších teplotách se stává, že se rybičce začnou rozpadat ploutve apod.).


Bojovnice pestrá - betta

Akvárium a vybavení pro Bojovnice

Na začátku bychom měli zvážit, jestli chceme rybičku jednu nebo více a podle toho vybírat objem akvária. Pro jednoho samce je pak vhodné akvárium ve velikosti minimálně 20 litrů, a proto jsou zcela nevhodná různá betária, která se prodávají v akvaristikách a tento objem ani zdaleka nemají. Rybičky se v nich trápí (jen si představte, jak by vám bylo, kdyby vás někdo zavřel do místnosti 2x2 metry). Do vhodného akvária je většinou důležité pořídit nějaký filtr pro menší akvária, mohu doporučit závěsné filtry, které nezabírají místo uvnitř akvária. Dále je pak důležité topítko, jelikož málo z nás má doma více než 26°C, takže zvolíme vhodnou velikost pro naše akvárium a nebo zvolit jednodušší variantu a koupit akvarijní set, který disponuje většinou vším potřebným zařízením. Dále je vhodné pro udržení stabilního Ph a různých parametrů pořídit substrát, který splňuje naše požadavky. Co mohu doporučit je INVITAL Japanese Soil nebo jiné podobné substráty. Poté je vhodné pořízení přípravků, které zlepšují podmínky pro bojovnice jako např. Tetra Betta AquaSafe a krmivo pro Bojovnice.

 

Výměny vody a péče o bojovnice

Jako u všech rybiček tak i u Bojovnice se musí provádět pravidelná držba a jelikož jsou akvaristé kteří chovají tyto rybičky bez filtrů a podobně, jsou tyto výměny důležité. Je vždy třeba odkalit dno pomocí odkalovače a vyměnit alespoň 1/3 vody akvária. Je lepší doplňovat vodu odstátou, ale pokud tuto možnost nemáme tak po doplnění vody z kohoutku je nutné použití přípravků odstraňujících chlór. Poté je v každém případě vhodné použití přípravků pro zlepšení podmínek pro Bojovnici.

Tetra Betta Aquasafe

Zajímavosti

Po nějaké době si občas můžeme všimnout pěny na hladině akvária, která je většinou přilepená ke sklu a samec kolem ní plave, jako by jí hlídal a ono to tak vlastně je. Ona pěna je totiž samcovo pěnové hnízdo, které staví, protože by se do něj v pozdější době se samicí vytřeli. Toto hnízdo bychom tak neměli samci nikdy bourat a ničit.

Betta Tetra bojovnice pestrá hnízdo

Chceme-li, aby náš samec měl krásné pevné a silné ploutve, je vhodné mu občas k akváriu dát zrcadlo tak, aby se v něm viděl. Samec si myslí, že je to jeho sok, a proto se na něj čepýří a tak si zpevňuje ploutve. Je to krásná podívaná, ale nikdy mu tam to zrcadlo nenechávejte příliš dlouho, mohl by se totiž vysílit.

 

Nemoci betta bojovnice pestré

Bojovnice se dožívají většinou 3 – 5 let. Po dobu svého života jsou relativně zdravé a silné. Nebezpečné je pro tento druh ryb onemocnění způsobené napadením plísněmi, bakteriemi nebo houbami.

Co se týká průběhu nemoci, ten se může různě lišit. Podle příznaků, okem viditelných, můžeme posoudit o jaký konkrétní druh nemoci se jedná. Mezi průvodní jevy takových onemocnění, která spatříme na první pohled, jsou například roztřepené ploutve, změny na kůži v podobě plísní nebo bílých teček, vybarvení ryby, vypouklé oči nebo může začít mít taková ryba problémy s plaváním. Začne polehávat po dnu nádrže nebo naopak může lapat po vzduchu u hladiny vody.

Velice častou příčinou onemocnění těchto ryb je nedostatečná kvalita vody v akváriu a nízká teplota vody. Voda by měla mít teplotu v rozmezí 24 – 27 ºC. Abychom mohli mít konstantní teplotu vody, je vhodné si pořídit do nádrže topné tělísko s termostatem.

 

Jaké jsou nečastější nemocni betta bojovnic? 

Bakteriální rozpad ploutví

Projevem této běžné bakteriální infekce je vytvoření bílých míst nejen na ploutvích, ale i v místech tlamičky a šupin. Ploutve se začnou třepit a rozpadají se (od toho název nemoci). Bakterie, které způsobují toto onemocnění se v podstatě nacházejí ve všech akváriích, ale ohrožují jen ty ryby, které žijí ve špatných chovných podmínkách a tím mají oslabený imunitní systém. Příčinou však může být také stres, ať již z přepravy nebo ze samotné manipulace.

Jako první bychom měli nemocnou rybu odchytit a umístit do karantény, jelikož tato nemoc je vysoce nakažlivá. Následuje výměna akvarijní vody v nádrži, kde se nemoc vyskytla. Dno akvária musíme udržovat v čistotě (odsávání dna se zbytky potravy). Dále musíme zkontrolovat pH a teplotu vody. K léčbě použijeme léčiva od ověřeného výrobce.

Krupička

Krupička je taktéž infekční onemocnění. Vyznačuje se bílými tečkami na povrchu těla. U bojovnice není toto onemocnění až tak časté, avšak může se objevit v případě celkového oslabení rybky.

Opět by se ryba měla separovat od ostatních. Při léčbě je vhodné zvýšit teplotu vody a použít k léčbě k tomu určené prostředky. Léčba trvá cca 10 dnů.

Plísně

Častou nemocí betty bojovnice je plíseň, kterou poznáme podle bíložlutých chomáčků na těle rybky. Nejčastějším původcem tohoto onemocnění je plíseň Saprolegnia. Je to jedna z mála plísní, která se dá léčit. Úspěch léčby je odvislý od včasného podchycení nemoci.

Opět bývá příčinou špatná kvalita a teplota vody. Tudíž je nutno při léčbě teplotu zvýšit a pravidelně měnit vodu dle návodu na příslušném léku. Samozřejmě musíme nakažené rybky separovat. Léčba trvá asi 14 dnů a je vhodné veškeré nástroje, které v akváriu používáme vydesinfikovat.

Vodnatelnost

Je to onemocnění, které způsobuje vnitřní bakteriální infekce. Opět touto nemocí mohou onemocnět slabí jedinci. Spouštěčem může také být dlouhodobý stres. A jak tuto nemoc poznáme? Výrazně zvětšeným nateklým břichem, vypouklýma očima a zježenýma šupinama.

Co se týká léčby, tak tato nemoc není snadno léčitelná. Na léčbu použijeme antibakteriální přípravky a dále je nutno zkontrolovat kvalitu vody v nádrži. Ovšem někteří akvaristé si přiklánějí spíše k usmrcení zasažených ryb. Většinou jsou již napadené vnitřní orgány a usmrcením zabráníme dalšího šíření nemoci v akváriu.

Na závěr je nutno podotknout, že bude určitě vhodnější důslednou hygienou v akvarijní nádrži těmto nemocem předcházet. Prevence je určitě nejlepší lék.

Betta bojovnice a jiné ryby

Povahový rys betta bojovnic, který komplikuje jejich chov, je agresivita a nesnášenlivost samců bojovnic k ostatním samcům a mnohdy i samicím svého druhu. Proto jsou betta bojovnice používány v Thajsku pro souboje, na které se sází stejně, jako například na kohoutí zápasy.

S kým se snese beta bojovnice

Betta bojovnice nejsou příliš vhodnými společníky ostatním rybám ani ve společenských nádržích. Pokud však chcete chovat beta bojovnice a jiné ryby ve společném akváriu, nesmí být ostatní ryby příliš malé ani velké. Velké ryby by mohly betty považovat za kořist a napadat je. Malé rybky by se naopak staly kořistí bojovnic. Příliš živé rybky bojovnicím způsobují stres. Ideální volbou jsou ryby stejné velikosti s malými ploutvemi, které jim bojovnice nemohou okusovat.

Více bojovnic v jednom akváriu

Pokud chcete chovat v akváriu více bojovnic, můžete se pokusit o chov jednoho samce se třemi samicemi. Samice oproti samcům nejsou tolik agresivní, i když k soubojům mezi nimi občas také dochází. Musíte počítat i s tím, že může dojít k oddělení některé z ryb kvůli jejich mezidruhové agresivitě. V třecích nádržích je umístěn vždy jeden samec a pouze jedna samice.

Více samců v jednom akváriu

Samci betta bojovnic se chovají velmi teritoriálně a proto by se do jedné nádrže neměli umísťovat dva samci. Pokud v akváriu přeci jen chcete chovat víc samců, akvárium musí být prostorné, osazené rostlinami a skýtat pronásledovanému jedinci prostor k úniku a dostatek skrýší. Ryby by měly mít klid a být pravidelně a dobře krmené. Všechny tyto faktory přispívají i ke klidnějšímu chování ryb v nádrži.
V přírodě spolu obvykle samci nebojují až do zabití jednoho z nich. Ale v malém a navíc nevhodně řešeném prostoru akvária, ve kterém nemá poražený samec kam uprchnout, jejich souboj mnohdy končí smrtí slabšího samce.

Agresivita samic

V některých případech mohou být agresivní i samice. Obvykle během vytváření hierarchie v akváriu, pokud jsou v akváriu minimálně tři samice betta bojovnic. V akváriu se dvěma samicemi, z nichž by jedna byla dominantní, obvykle silnější samice zabije samici slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce.

Rozdíl mezi samcem a samicí beta bojovnice

Samci betta bojovnic jsou oproti samicím větší, mohutnější a pestřeji vybarvení. Pro začínající akvaristy však bývá často těžké samce od samice rozeznat. Především pak u krátkoploutvých variant nebo u velmi mladých závojových bojovnic. Samci dospělých závojových bojovnic mají ploutve delší než samičky – při jejich roztažení mohou vytvořit až celý kruh.
Rozlišovacích znaků mezi pohlavími je hned několik. Nezaměřujte se však pouze na některý z nich a rybku si prohlédněte celou.

 

Urogenitální papila (močopohlavní bradavice)

Urogenitální papila se nachází u řitního otvoru. U samců ji většinou nenajdete, samička beta bojovnice ji má bílou a dobře viditelnou.

Prosvítající jikry

U světle zbarvených samic bojovnice pestré můžete vidět prosvítající jikry. U tmavě zbarvených ryb jikry neprosvítají, ale při pohledu ze shora vidíte, že samičky jsou silnější v bocích i zadní části těla, kde mají jikry. Sameček je v bocích výrazně štíhlejší.

Břišní ploutve

Přední části břišních ploutví samců jsou rovnější a ve tvaru čepele nože. Samička betta bojovnice má břišní ploutve kratší a zahnuté směrem k ocasu.

Hlava

Samci mají větší žaberní límec. Hlava samic betta bojovnice je oblejší.


Rozmnožování betta bojovnic

V jedné nádrži je možné chovat pouze jednoho samce. Samci betta bojovnic jsou vůči ostatním samcům velmi agresivní a silnější samec by slabšího zabil. Samic v jednom akváriu můžete chovat víc.

Pěnové hnízdo

Samec betta bojovnice na hladině postaví pěnové hnízdo z pěnových bublin obalených slinami, pod které samec samičku naláká k vytření. Samičku pod hnízdo nahání vehementně a může ji uštvat až k smrti. Proto je nezbytné, aby samička v akváriu měla možnost schovat se do úkrytů. Pěnové hnízdo může být velké až 10 cm² a vysoké 3 centimetry.

 

Vytření

Po vytření samec oplozené jikry posbírá a přemístí je do pěnového hnízda. Někdy si může jikry ponechat také v tlamě. Samici z akvária odlovte a snižte vodní sloupec na 15 centimetrů. Plůdek se vylíhne za 24 hodin. Samec se o jikry i rybky stará až do jejich rozplavání. Poté je potřeba ho z akvária odlovit.

Chov malých rybek

Malé rybičky v prvních 3 dnech tráví vaječný žloutek, není je tedy potřeba krmit. Od 3. dne rybky krmte velmi prachovou potravou a planktonem, aby nedošlo k jejich zadávení. Rybičky do 4. týdne přijímají vzduch z vody, proto vodu v akváriu jemně provzdušňujte. Ve 4. týdnu se rybkám začne vytvářet dýchací ústrojí. Nyní by se měla hladina vody snížit na 10 centimetrů.

 

 

Ploutve - koruna krásy betta bojovnice

Betta bojovnice si většina akvaristů pořizuje pro jejich krásný vzhled, dlouhé pestrobarevné ploutve a možnost výběru z mnoha barevných variant. V zajetí chované formy se díky mnohaletému šlechtění, od divokých forem značně liší.

Ideální vzhled ploutví

Ploutve vyšlechtěných výstavních bojovnic všech chovatelských forem, by měly tvořit téměř uzavřený kruh, ve kterém mezi všemi nepárovými ploutvemi není volné místo. Hřbetní ploutev by měla převyšovat ocasní ploutev, na niž opticky plynule navazuje.

 

Barevné varianty

Betta bojovnice se vyskytují v mnoha barevných variantách – ve fialové, v červené, zelené, modré, bílé a v kombinacích různých barev. Nejčastější barvou bojovnic je tmavě modrá, fialová a červená. Nejvzácnější je oranžová a žlutá varianta.

Různé tvary ploutví bojovnic

Betta bojovnice lze rozdělit do několika základních skupin, které se od sebe liší svým vzorem, tvarem ocasní ploutve a zabarvením. Například Crown Tails má bohatě vybarvené ploutve, které vypadají jako péra bájných ptáků. Druh Halfmoons zdobí různě zbarvené ploutve ve tvaru půlměsíce. Long Tail Bettas má velmi dlouhou ocasní i břišní ploutev.
Ocas bojovnic může být dlouhý závojnatý, kulatý, dvojitý nebo s trojúhelníkovými delta ploutvičkami. Nejběžnější jsou varianty s dlouhým závojnatým ocasem ve tvaru diamantu nebo obdélníku.

Ploutve samečků betta bojovnic

Ploutve samečků bývají velmi dlouhé a mohou mít různý tvar. Někteří chovatelé využívají k růstu jejich ploutví agresivity samců bojovnic. Používají malá akvária, kdy je v každém z nich umístěn jeden samec, který přes sklo soupeří s ostatními samci a díky tomu jeho ploutve rostou.

Ploutve samiček betta bojovnic

Samičky bojovnic mají kratší ploutve, než samečci. Také barevně jsou méně výrazné a zajímavé. Nejčastěji mají červenou, šedou, černou nebo bílou barvu.

Potrhané a okousané ploutve

Při chovu bojovnic ve společenské nádrži s jinými rybkami či s agresivními jedinci svého druhu, hrozí, že betta bojovnice bude mít potrhané a okousané ploutve jinými rybami.

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde